Czym jest niskotemperaturowy system grzewczy?

W dobie poszukiwania coraz bardziej ekologicznych rozwiązań generowania energii cieplnej ogrzewanie niskotemperaturowe jest swego rodzaju rewolucją, która pozwala na redukcję kosztów ogrzewania przy jednoczesnym zachowaniu komfortu cieplnego w pomieszczeniach.

Instalacja pompy ciepła, tudzież kondensacyjnego kotła gazowego jako źródła ciepła w systemie ogrzewania pozwala w optymalny, a zarazem efektywny sposób ogrzać budynek. Kompatybilność z systemami wykorzystującymi niskie temperatury zasilania, czyli m.in. z ogrzewaniem podłogowym, ściennym i sufitowym oraz grzejnikami niskotemperaturowymi, pozwala dostosować instalację pod indywidualne preferencje użytkownika.

Technologie niskotemperaturowego ogrzewania

Czym byłby niskotemperaturowy system ogrzewania bez pomp ciepła, które są najpopularniejszym rozwiązaniem w tej dziedzinie? Te energooszczędne urządzenia pobierające czynnik grzewczy z różnych źródeł ciepła (woda, powietrze) nie wymagają do zasilania paliwa kopalnego, jak w przypadku wysokotemperaturowych jednostek olejowych.

Jeśli mowa o ogrzewaniu niskotemperaturowymi pompami ciepła budynków mieszkalnych, to odczuwamy nie tylko korzyść materialną, dzięki niższym rachunkom, ale również zdrowotną ze względu na zmniejszoną emisję gazów cieplarnianych przy zachowaniu odpowiedniej temperatury wody użytkowej oraz powietrza.

Niezależnie od sposobu ogrzewania niskotemperaturowe pompy są ekologicznymi źródłami ciepła. Jeśli chodzi o rodzaje ogrzewania, najczęściej mówi się o dwóch rozwiązaniach tj. instalacji ogrzewania podłogowego oraz za pomocą grzejników, z tym że w przypadku ogrzewania podłogowego doświadczymy równomiernego rozprowadzania ciepła w pomieszczeniu oraz lepszej kompatybilności z pompą ciepła.

Oszczędność energii w niskotemperaturowych systemach grzewczych

Efektywność energetyczna jest jedną z zalet ogrzewania niskotemperaturowego. Praca na niższych temperaturach nie ujmuje efektywności pomp, a wręcz przeciwnie – instalacje z pompą ciepła są w stanie wygenerować tę samą ilość ciepła, co tradycyjne systemy przy mniejszym wykorzystaniu energii.

Ogrzewanie niskotemperaturowe powoduje zatem nie tylko szereg korzyści dla środowiska, ale również dla budżetu domowego, gdyż mniejsze zużycie energii to niższe rachunki.

Zastosowania niskotemperaturowych systemów grzewczych

Ze względu na wysoką elastyczność instalacja niskotemperaturowa znajduje zastosowanie w systemach centralnego ogrzewania wspólnot mieszkaniowych i osiedli, jak i w przypadku domów jednorodzinnych oraz mieszkań.

Budynki użyteczności publicznej również mogą liczyć na obniżenie kosztów ogrzewania za pomocą pomp i kotłów niskotemperaturowych. Do modernizacji szkół, biur oraz placówek handlowych konieczne jest zwiększenie powierzchni grzejników celem zachowania optymalnej, oraz wysokiej efektywności powierzchni wymiany ciepła.