Pompy ciepła – monoblok czy split?

Stale rosnące zainteresowanie efektywnymi źródłami energii cieplnej, jakimi są pompy ciepła to efekt zwiększonej świadomości na temat ochrony środowiska wśród społeczeństwa. W tym przypadku pompy ciepła sprawdzają się znakomicie, gdyż znacznie redukują emisję gazów cieplarnianych, co czyni z nich ekologiczne rozwiązanie w kwestii ogrzewania budynków. Zwracając uwagę na dostępne opcje, możemy zauważyć, że rynek jest zdominowany przez dwa rodzaje tych urządzeń:

  • pompa ciepła typu monoblok,
  • pompa typu split.

Podstawowa różnica pomiędzy pompą ciepła typu monoblok a split wynika z ich budowy, a konkretniej liczby jednostek. Zarówno pompa ciepła split, jak i pompa typu monoblok składają się z tych samych elementów takich jak – wymiennik ciepła, sprężarka, parownik, skraplacz czy też zawór rozprężny.
Różnica w budowie polega na tym, że urządzenia split składają się z jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej, między którymi przepływa czynnik chłodniczy, natomiast monoblokowa pompa zazwyczaj jest jednostką zewnętrzną z zamkniętym hermetycznie układem chłodniczym.

Jeśli zastanawiacie się nad wyborem – pompa ciepła monoblok czy split – porównanie obydwu typów urządzeń powinno pomóc podjąć odpowiednią decyzję na podstawie indywidualnych potrzeb grzewczych.

Pompa ciepła monoblok

Pompa ciepła typu monoblok to zintegrowany system zazwyczaj instalowany na zewnątrz budynku, którego wszystkie komponenty są zamknięte w pojedynczej konstrukcji. Wśród zalet możemy wyróżnić – prostszą instalację, która nie ingeruje w strukturę budynku oraz mniejszą potrzebę konserwacji urządzenia. Ze względu na wyższe koszty produkcji urządzenia monoblok są droższe niż jednostki split. Oprócz tego mniejsza efektywność zimą podczas ujemnych temperatur w połączeniu z ograniczonymi możliwościami instalacji sprawiają, że jest to rozwiązanie dla właścicieli mniejszych domów stawiających na prostotę instalacji oraz obsługi.

Pompa ciepła typu split

Pompa ciepła typu split składa się z jednostki zewnętrznej pompy (w której znajdują się skraplacz, parownik, sprężarka oraz zawór rozprężny) i jednostki wewnętrznej, między którymi przepływa czynnik chłodniczy. Pompy ciepła split są łatwiejsze w produkcji co czyni je urządzeniami szeroko dostępnymi. Dodatkowo pompy split są tańsze od monobloku, a z racji tego, że cała część wodna jest ulokowana wewnątrz budynku – ryzyko zamarznięcia wody nie występuje. Oprócz tego posiadanie urządzenia split o mocy powyżej 10 kW wymaga założenia karty produktu, w ramach której należy przeprowadzać regularne kontrole szczelności.

Split czy monoblok – porównanie

Z racji tego, że zasada działania pomp ciepła monoblok i split jest taka sama, ich efektywność nie zależy od typu urządzenia, a od innych parametrów takich jak moc pompy. Wybierając pomiędzy pompą split a monoblok – różnice wynikają przede wszystkim z montażu (trudności i kosztów instalacji) oraz utrzymania (konserwacja i ewentualne naprawy).

Jeśli chodzi o montaż, to przykładowo w przypadku pompy ciepła powietrze-woda w wersji split, jest on bardziej kosztowny oraz trudniejszy w wykonaniu od instalacji pompy monoblok. Dodatkowo sama instalacja musi być wykonana przez specjalistę z uprawnieniami F–gazowymi. Oprócz tego pompy typu split należy regularnie przeprowadzać kontrolę szczelności układu chłodzącego.

Monoblok i split – podsumowanie

Zastanawiając się jaką pompę ciepła wybrać przede wszystkim należy się skupić na indywidualnych potrzebach grzewczych. Tak więc w przypadku właścicieli mniejszych domów, którym zależy głównie na dostępie do ciepłej wody użytkowej i prostocie obsługi to pompa monoblok zewnętrzna będzie odpowiednim wyborem. Jeśli chodzi o posiadaczy budynków z większym metrażem, stawiających efektywność energetyczną na pierwszym miejscu, to urządzenia typu split powinny spełnić wszelkie wymagania.

Popularność, jaką cieszą się pompy ciepła typu split i monoblok ciągle rośnie sprawiając, że coraz więcej ludzi decyduje się zainwestować w to ekologiczne rozwiązanie. Niezależnie od rodzaju, montaż pomp ciepła powinien być poprzedzony konsultacją ze specjalistą, który pomoże w doborze odpowiedniego urządzenia do indywidualnych potrzeb klienta.