Czym jest sprężarka inwerterowa?

Sprężarki inwerterowe pełnią istotną funkcję w prawidłowym funkcjonowaniu instalacji grzewczych. Głównym zadaniem sprężarek – jak sama nazwa wskazuje – jest sprężanie czynnika chłodniczego, co przekłada się na wydajność całego systemu. Dodatkowo w odróżnieniu od tradycyjnych sprężarek, inwerterowa pozwala na płynną regulację prędkości pracy, dzięki zmianie częstotliwości i amplitudy prądu. Ma to bezpośredni wpływ na efektywność pracy pompy ciepła, lodówki, czy też klimatyzatora.

Jak działa sprężarka inwerterowa?

Zasada działania sprężarki inwerterowej polega na przekształceniu prądu zmiennego w prąd stały, który następnie inwerter zamienia go w prąd 3-fazowy. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii i w zależności od aktualnego zapotrzebowania na ciepło obroty sprężarki ulegają zmianie, a to umożliwia efektywniejsze zarządzanie energią elektryczną i tym samym stabilność temperatury zasilania.

Sprężarka do pompy ciepła — zastosowanie

Pompy ciepła są przyjazną dla środowiska odpowiedzią na potrzebę wytwarzania energii cieplnej przy jak najniższej emisji substancji szkodliwych do atmosfery. W zależności od źródła ciepła rozróżniamy pompy ciepła typu powietrze-woda oraz powietrzne i gruntowe. Z kolei jeśli chodzi o rodzaje sprężarek w pompach ciepła, możemy wyróżnić:

  • sprężarkę tłokową,
  • sprężarkę rotacyjną (w dwóch wariantach – ON/OFF z jednym tłokiem, w pompach ciepła o dużej mocy wymagającym wykorzystania zbiornika buforowego oraz inwerterową z podwójnym tłokiem),
  • sprężarkę spiralną.

W przypadku pomp ciepła sprężarka inwerterowa wpływa bezpośrednio na wydajność całego systemu grzewczego. Urządzenie to umożliwia płynną regulację mocy grzewczej, dostosowując warunki pracy do zapotrzebowania na ciepło. Przykładowo w przypadku wyższych temperatur zewnętrznych, potrzeba ogrzania domu maleje i analogicznie w chłodne dni sprężarka musi wykazać się wysoką sprawnością ze względu na zwiększone zużycie energii cieplnej.

Sprężarka w pompie ciepła — zalety

Jeśli chodzi o zalety, to sprężarka inwerterowa w pompach ciepła ma ich wiele, aczkolwiek możemy wyróżnić dwie główne:

  • Oszczędność energii.
    Dzięki zwiększeniu efektywności energetycznej poprzez regulację mocy grzewczej, pompy ciepła ze sprężarką są w stanie obniżyć rachunki za ogrzewanie, redukując nadmiar ciepła.
  • Stabilizacja temperatury.
    Regulacja prędkości pracy sprężarki pozwala dostosować moc grzewczą, tym samym kontrolując temperaturę w pomieszczeniu, co przekłada się na równomierne rozprowadzanie ciepła i tym samym zwiększenie komfortu domowników.

Pompa ciepła ze sprężarką inwerterową pozwala na płynną regulację wydajności pracy przy zachowaniu wysokiej sprawności urządzenia, co czyni ją bardzo dobrym i ekonomicznym wyborem jako źródło ogrzewania naszego domu.