Czy pompa ciepła ogrzeje dom zimą?
Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania to klucz zarówno do zapewnienia mieszkańcom komfortu cieplnego, jak i oszczędności związanych z niskimi kosztami ogrzewania wynikającymi chociażby z optymalizacji poboru energii elektrycznej.
W dobie rosnącej świadomości wśród społeczeństwa na temat ochrony środowiska powietrzne pompy ciepła są stale zyskującą na popularności alternatywą dla klasycznych metod wykorzystujących paliwa kopalne jako źródło ciepła.
Pompa ciepła: Jak działa i czy wystarczy do ogrzania domu?
Instalacja grzewcza oparta na pompie ciepła wykorzystuje energię cieplną z odnawialnych źródeł takich jak powietrze, którą przekazuje z zewnątrz do wewnątrz budynku.
W zależności od warunków klimatycznych oraz izolacji budynku, zapotrzebowanie na energię cieplną może być większe, jednak przy wyborze dobrych jakościowo urządzeń nie wpływa to na efektywność całego systemu grzewczego.
Ogrzewanie domu: Jak pompa ciepła radzi sobie z niskimi temperaturami?
Psujące się na skutek niskiej temperatury zewnętrznej pompy ciepła to temat, który od kilku lat budzi spore kontrowersje. Niestety w większości przypadków to nie temperatura na zewnątrz, a urządzenia wadliwe bądź niskiej jakości są tego powodem.
Wykorzystanie w pompach ciepła Heiztechnik najnowocześniejszych komponentów takich jak sprężarka inwerterowa oraz zastosowanie czynnika chłodniczego R452B pozwoliło na uzyskanie wysokich wartości współczynników COP oraz temperatury wody grzewczej nawet do 65°C, i to bez wykorzystania grzałki elektrycznej.
Tym samym urządzenia te są wysoce wydajnym źródłem ciepła przez cały rok, gwarantującym stały dostęp do ciepłej wody użytkowej oraz wysokiej efektywności zarówno instalacji ogrzewania podłogowego, jak i klasycznych grzejników – nawet w mroźne dni.
Wydajność pompy ciepła: Czy każda pompa ciepła jest w stanie ogrzać dom?
W tej kwestii nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem efektywność działania pompy jest uzależniona od wielu czynników wpływających na wydajność urządzenia. I jak na nowoczesnych pompach ciepła sezonowość i zmienne temperatury powietrza nie robią większego wrażenia, tak przed wyborem odpowiedniej pompy warto zwrócić uwagę na typ oraz moc urządzenia w kontekście powierzchni budynku oraz jakości jego izolacji.
Moc pompy ciepła potrzebna do ogrzania całego domu zimą
Kluczem doboru odpowiedniej mocy do skutecznego działania pompy ciepła zimą jest obliczenie zapotrzebowania cieplnego budynku. Na podstawie danych takich jak powierzchnia, rodzaj izolacji, czy nawet lokalizacja geograficzna jesteśmy w stanie wyliczyć ilość energii koniecznej do ogrzania całego domu i tym samym oszacować zużycie prądu.
Jeśli zależy Ci na skutecznej pracy pompy ciepła w niskich temperaturach, to warto rozważyć wybór urządzeń dostępnych w ofercie Heiztechnik.