Nowoczesne kotły na pellet – czy warto się zdecydować?

Kotły na pellet zdobywają w naszym kraju coraz większą popularność. To sposób ogrzewania domu nie tylko ekonomiczny, ale i ekologiczny, ponieważ w tym przypadku emisja gazu cieplarnianego CO2 do atmosfery jest niewielka. W ofercie urządzeń grzewczych firmy Heiztechnik znajduje się wiele nowoczesnych kotłów na pellet. Głównie różnią się od siebie wielkością, budową i mocą nominalną. Czy warto się na nie zdecydować?

Pellet – ekologiczne źródło ciepła

Pellet to inaczej granulat drzewny. Pozyskiwany jest wtórnie z materiałów drzewnych, takich jak: trociny, wióry, zrębki lub inne materiały drewnopochodne. Jego wytwarzanie polega na sprasowaniu pod bardzo wysokim ciśnieniem rozdrobnionego drewna i pozostałości drzewnych. Jakościowy pellet wyróżnia się:

  • jednolitym kolorem,
  • właściwą gęstością,
  • małą zawartością wilgoci,
  • regularną wielkością kawałków,
  • niewielką zawartość pyłów.

Tego rodzaju ekologiczne źródło ciepła posiada stosunkowo niską cenę, ponieważ wykorzystywany w jego produkcji surowiec dostępny jest naturalnie w dużych ilościach w całym naszym kraju, co wyklucza koszty dalekiego dowozu. Najważniejsze jest jednak to, że pellet charakteryzuje się ograniczeniem emisji CO2, czego nie można powiedzieć o nieodnawialnych paliwach kopalnych. W przypadku tej biomasy emisja gazu cieplarnianego CO2 do atmosfery jest tak minimalna, że prawie zerowa.

Jak działają kotły na pellet?

Nowoczesne kotły na pellet są jednymi z najbardziej zautomatyzowanych kotłów na paliwo stałe, dzięki czemu ich obsługa nie zabiera dużo czasu i jest bardzo komfortowa.

Ważnym składnikiem każdego kotła na pellet jest palnik. Palnik wyposażony jest w zapalarkę elektryczną, dzięki której rozpalanie paliwa może przebiegać automatycznie. Urządzenia nie trzeba rozpalać ręcznie. Jego użytkownik powinien jedynie ustawić właściwą temperaturę. W zależności od zapotrzebowania, czyli co kilka dni lub nawet tygodni, należy jedynie napełniać pelletem zasobnik kotła oraz raz na jakiś czas czyścić urządzenie. Po uruchomieniu kotła podajnik pobiera automatycznie pellet, który następnie podawany jest do palnika. Tam następuje proces spalania – przebiega on w sposób stały. Kiedy w kotle temperatura wody spada do ustalonego poziomu, dochodzi do ponownego uruchomienia podajnika.

Zalety i wady kotłów na pellet

Kotły na pellet zalecamy osobom, którym zależy na ekonomicznym i ekologicznym ogrzewaniu domu. Dodatkową zaletą tego rodzaju urządzeń grzewczych jest wykorzystanie łatwopalnego paliwa, przez co cały proces spalania i ogrzania domu następuje bardzo szybko. Ich zautomatyzowany system to wygoda i bezpieczeństwo, które także przemawiają za ich wyborem. Nawet czyszczenie kotła jest łatwiejsze. Przy opalaniu pelletem powstaje mało popiołu. Ponadto kurz drzewny nie generuje takiej wielkości zabrudzeń jak pył węglowy.

Jedyną wadą kotłów na pellet może być ich cena. Jednak nawet w tym przypadku istnieją pomocne rozwiązania. W czasie ogólnokrajowej walki ze smogiem wiele gmin i miast uruchomiło programy pomocowe w celu wymiany kotła na nowy, spełniający proekologiczne normy UE. Osoba, która chce wymienić stary kocioł węglowy na nowoczesny kocioł na pellet może złożyć wniosek o dofinansowanie, dzięki czemu zakup urządzenia będzie dużo mniejszym wydatkiem.