Jak dobrać moc pompy ciepła?
Od początku postawiliśmy sobie za cel, aby dostarczać naszym klientom nowoczesne, ekonomiczne i ekologiczne urządzenia grzewcze. Nasze pompy ciepła posiadają parametry pracy, które mogą się równać z najlepszymi urządzeniami dostępnymi na rynku europejskim. Takie rozwiązanie to z jednej strony niedroga eksploatacja, a z drugiej – bezpieczny dom. Nasze pompy ciepła zapewniają wydajną pracę. Ogrzewają lub chłodzą pomieszczenia oraz wytwarzają ciepłą wodę, która magazynowana jest w zbiorniku zewnętrznym.
Zasady działania pompy ciepła
Pompa ciepła, aby ogrzać budynek, potrzebuje energii cieplnej. Czerpie ją z różnych źródeł – wody, ziemi lub powietrza. To właśnie rodzaj pozyskiwanego źródła energii warunkuje jej budowę. Działanie pompy ciepła opiera się jednak na jednym schemacie. Przenosi ona ciepło ze środowiska do instalacji grzewczej. W ten sposób podgrzewana jest woda w pompie ciepła, która następnie rozprowadzana jest przy użyciu instalacji wodnych do odbiorników ciepła. Do takich instalacji wodnych należą:
- instalacje grzejnikowe,
- instalacje wodne podłogowe,
- instalacje ścienne.
Wysoka sprawność pompy uzyskiwana jest dzięki innowacyjnemu układowi chłodniczemu. Zadbaliśmy o to, aby wykonać go z najnowocześniejszych, aktualnie dostępnych komponentów.
Pompy ciepła – na jakie parametry zwracać uwagę?
Na rynku istnieje wiele rodzajów urządzeń tego typu. Jakie parametry powinna posiadać dobra pompa ciepła? Technologia i zastosowane komponenty to pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić uwagę. Jeśli w pompach zastosowano nowoczesne technologiczne rozwiązania i komponenty, będzie to miało pozytywny wpływ na parametry takie jak: wydajność ogrzewania, współczynnik sprawności COP/SCOP, czynnik chłodniczy, maksymalna temperatura zasilania oraz emisja hałasu. Tego rodzaju informacje można odnaleźć w kartach katalogowych produktu.
Nasze pompy ciepła to pierwsze na polskim rynku certyfikowane urządzenia z czynnikiem chłodniczym R452B. Obok najnowszego czynnika chłodniczego posiadają one także innowacyjne podzespoły. Wszystko razem umożliwiło uzyskanie wysokich współczynników sprawności COP/SCOP i wysokiej temperatury wody grzewczej. Dzięki takiej budowie nasze pompy ciepła spełniają restrykcyjne normy proekologiczne. Parametry pracy urządzeń zostały potwierdzone badaniami w certyfikowanym instytucie badawczym.
Ustawienie mocy pompy ciepła
Właściwe ustawienie mocy pompy ciepła wpłynie na komfort mieszkańców danego budynku. Ponadto zapewni także długą eksploatację urządzenia i mniejsze koszta za ogrzewanie. Ustawienie mocy urządzenia grzewczego wymaga uwzględnienia kilku czynników:
- średnie temperatury roczne – do obliczeń należy uwzględnić minimalną temperaturę zewnętrzną w danej strefie klimatycznej, w której umiejscowiony jest budynek z urządzeniem (punkt biwalentny);
- powierzchnia budynku do ogrzania – określenie powierzchni całego budynku, a nie pojedynczych pomieszczeń, w których przebywają mieszkańcy;
- zapotrzebowanie na moc cieplną budynku – zwróć uwagę jakość i sposób izolacji cieplnej budynku – im lepsza jest termoizolacja, tym niższa moc grzewcza będzie potrzebna;
- roczne zużycie wody przez mieszkańców,
- rodzaj odbiornika ciepła.