Jak uzyskać dofinansowanie na kocioł klasy 5?

Dofinansowanie PONE na wymianę starego urządzenia grzewczego na kocioł klasy 5 to program, z którego korzysta coraz większa ilość polskich miast i gmin. Wysokość dotacji zależna jest od danego obszaru i miejscowości, w której znajduje się nasza nieruchomość, ale pewne jest, że warto korzystać z takiej perspektywy. W naszej ofercie znajdują się wysokiej jakości, nowoczesne kotły klasy 5 zgodne z wszystkim obowiązującymi normami. Posiadają one certyfikat emisyjności piątej klasy, dzięki czemu wybierając nasz produkt można mieć pewność, że wniosek o dofinansowanie nie zostanie odrzucony.

Kocioł klasy 5 – charakterystyka

Kocioł klasy 5 to obecnie najwyższa klasa tego rodzaju urządzeń. Zapewnia nie tylko wysoki komfort użytkowania, wysoką efektywność, sprawność przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia paliwa, ale także wpływa na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Ponadto kocioł tego rodzaju posiada podajnik paliwa ze zintegrowanym zbiornikiem, co sprawia, że jego obsługa jest bardzo komfortowa. Kocioł klasy 5 jest dzisiaj jedynym rodzajem tego rodzaju urządzenia grzewczego, które jest w pełni zgodne z normą emisyjną dla domowych kotłów PN-EN 303-5:2012. Piąta klasa emisyjna jest od 2017 roku jedyną dopuszczoną przez UE klasą dla nowo sprzedawanych kotłów. Dzieje się tak ze względu na troskę o środowisko. Kocioł klasy 5 generuje ponad 90% mniej zanieczyszczeń niż jego “przodkowie”.

Program Ograniczenia Niskiej Emisji – na czym polega?

Rosnąca ilość miast i gminy, w obawie przed zagrożeniem, jakie niesie zanieczyszczone powietrze, decyduje się na dofinansowanie wymiany kotłów grzewczych w gospodarstwach domowych w ich okolicy. Użytkownicy tzw. kopciuchów, czyli starych urządzeń grzewczych, spalających substancje o słabych parametrach grzewczych (takich jak węgiel), mogą skorzystać z coraz większej ilości programów pomocowych w modernizacji domowej kotłowni. Jednym z nich jest PONE – Program Ograniczenia Niskiej Emisji. PONE to okazja na dofinansowanie zakupu kotła klasy 5 i wymianę przestarzałego źródła ciepła na nowoczesne, ekonomiczne i ekologiczne. Osoby, które pragną skorzystać z takiej pomocy na początku powinny sprawdzić, czy ich gmina lub miasto włączyły się do tego programu wsparcia.

Warunki dofinansowania na kocioł 5 klasy

Jeśli program wsparcia PONE jest prowadzony w wybranej okolicy, należy następnie przeprowadzić wycenę planowanej modernizacji. Dofinansowanie ma formę refundacji. Nowy kocioł klasy 5 należy kupić samemu, a dopiero wtedy można ubiegać się o refundację. To ważny czynniki, który trzeba mieć na uwadze. Następny etap to właściwe wypełnienie wymaganego wniosku o dofinansowanie, które składa się w miejscowym urzędzie miasta lub gminy. Rozpatrzony pozytywnie wniosek to gwarancja uzyskania dofinansowania. Oprócz złożenia wniosku mogą zaistnieć dodatkowe warunki uzyskania dofinansowania:

  • wykonanie audytu energetycznego,
  • termomodernizacja budynku,
  • ocieplenie ścian zewnętrznych budynku, dachu, stropu, podłogi
  • wymiana stolarki okiennej lub drzwiowej.

Kocioł klasy 5 powinien być zgodny z obowiązującymi normami i mieć wydany przez akredytowane laboratorium certyfikat emisyjności piątej klasy.