Wydajność najpopularniejszych metod ogrzewania mieszkania

Rachunki za ogrzewanie mieszkania cały czas idą w górę, dlatego też tym bardziej warto poważnie zastanowić się nad wydajnością dostępnych na rynku metod ogrzewania. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które zastanawiają się nad wyborem najbardziej ekonomicznej metody ogrzewania domu.

Koszty eksploatacyjne – co trzeba wiedzieć?

Na koszty eksploatacyjne, czy też na wygodę korzystania z systemu grzewczego największy wpływ ma wybór kotła, a dokładniej mówiąc wybór paliwa. Pamiętać należy również o tym, że zdecydowanie łatwiej jest zmienić kocioł grzewczy nić całą pozostałą instalację. W ostatnim czasie coraz więcej osób korzysta z dwóch różnych źródeł ciepła. Właściciele kotłów na paliwo inwestują między innymi w kotły elektryczne, które doskonale sprawdzą się przy dużych mrozach. Alternatywne ogrzewanie domu przydać może się także podczas awarii kotła albo przy braku prądu. Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście zwykły kominek albo piec typu koza.

Koszty ogrzewania gazem ziemnym

Ogrzewanie gazowe jest w chwili obecnej jednym z najbardziej ekologicznych spośród wszystkich dostępnych źródeł energii. Dużym atutem kotłów kondensacyjnych jest ich prosta obsługa i wysoka sprawność. Jedynym problemem jest tak naprawdę ograniczony dostęp do zasilania, który wynika oczywiście ze słabo rozbudowanej sieci gazowej w naszym kraju. Wartość opałowa gazu ziemnego wynosi około 10 kWh/m3. Przy sprawnym piecu (na poziomie ok. 98%) i cenie gazu na poziomie 2,06 zł/m3 koszty ogrzewania wynosić będą ok. 0,21 zł/kWh.

Koszty ogrzewania pelletem

W Polsce coraz większą popularność zdobywają niezawodne kotły na pellet. Jeżeli chodzi o wartość opałową pelletu, to w dużej mierze zależy ona od jakości użytych materiałów. Mowa tutaj oczywiście o sprasowanych trocinach i zrębkach słomy. Pellet to bardzo ekologiczne paliwo, które podawane jest do pieca w sposób zautomatyzowany. Wartość opałowa wysokiej jakości pelletu wynosi ok. 0,25 zł/kWh. Nowoczesne piece pelletowe nie emitują nieprzyjemnych zapachów i szkodliwych substancji. Podczas procesu spalania powstaje bardzo niewielka ilość popiołu. Dzięki ogrzewaniu pelletem, można znacząco obniżyć rachunki energetyczne. Kluczem do sukcesu jest tak naprawdę to, aby postawić na sprawdzone kotły na pellet od renomowanego producenta.

Koszty ogrzewania elektrycznego

Ceny prądu jak powszechnie wiadomo cały czas idą w górę, dlatego też ogrzewanie energią elektryczną z wykorzystaniem grzejników nie jest dobrym posunięciem. Statystycznie koszty ogrzewania elektrycznego mieszkania wynoszą około 0,67 zł/kWh. Znaczne oszczędności może przynieść skorzystanie z systemu rozliczeń dwutaryfowych G12w. Nie można zapominać również o możliwości skorzystania z instalacji fotowoltaicznych, dzięki którym w dłuższej perspektywie można sporo zaoszczędzić. W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywa ogrzewanie elektryczne z użyciem nowoczesnych pomp ciepła, które doskonale sprawdzą się w budynkach energooszczędnych. Pompy ciepła są przyjazne środowisku i można uzyskać na nie dofinansowanie, dzięki czemu znacząco obniżają się koszty inwestycji.