Temperatura pokojowa – jaka powinna być jej wartość?

Heiztechnik

Utrzymanie temperatury w pomieszczeniu na odpowiednim poziomie ma istotny wpływ na nasze zdrowie, koncentrację czy samopoczucie. Pozwala także w efektywny sposób zarządzać energią cieplną w domu oraz ograniczać jej zużycie.

Decydujący wpływ na odczuwanie komfortu cieplnego ma intensywność wymiany ciepła pomiędzy skórą człowieka a temperaturą otoczenia. Aby zachować właściwy komfort, warto zadbać o prawidłową temperaturę w pomieszczeniu.

Jaka jest projektowa temperatura pokojowa?

Zgodnie z prawem budowlanym temperatury powietrza wewnętrznego określone są na potrzeby obliczeń maksymalnej mocy grzewczej. Dla pomieszczeń przeznaczonych do przebywania ludzi bez okryć wierzchnich, takich jak pokoje mieszkalne, przedpokoje, kuchnie indywidualne wyposażone w paleniska gazowe lub elektryczne, projektowa temperatura wynosi 20⁰C. Dla pomieszczeń, w których przebywamy bez odzieży, takich jak łazienka, projektuje się temperaturę 24⁰C. Wartości podane są zgodnie z normą PN-EN 12831.

Wpływ temperatury otoczenia na bilans energetyczny człowieka

Gdy temperatura otoczenia jest zbyt niska, naczynia krwionośne w naszym ciele zwężają się. Konsekwencją tego jest zmniejszenie ilości oddawanego do otoczenia ciepła. Dodatkowo mieszki włosowe zmieniają ułożenie włosów na skórze, pojawiają się raptowne skurcze mięśni, które w trakcie pracy wydzielają ciepło. Inaczej jest w przypadku, gdy temperatura otoczenia jest zbyt wysoka. Następuje wtedy zwiększony przepływ krwi przez naczynia krwionośne, ciało reaguje na to wyższą temperaturą skóry, co w konsekwencji prowadzi do przyspieszonego procesu oddawania energii na skutek odparowania cieczy w formie potu. W związku z tym istnieje określony przedział temperatury i wilgotności otaczającego powietrza, w którym człowiek jest w stanie wyrównać swoją gospodarkę energetyczną.

Jaka powinna być temperatura pokojowa?

Za optymalną temperaturę panującą wewnątrz pomieszczenia uznaje się temperaturę 22⁰C (jednak zimą dopuszcza się temperaturę pomiędzy 19–22⁰C, natomiast latem 24–26⁰C). Ta temperatura daje wysoki komfort cieplny oraz pomaga utrzymać wilgotność względną na właściwym poziomie. Wyższa temperatura sprzyja wysuszaniu śluzówek dróg oddechowych, co zwiększa podatność na działanie bakterii oraz wirusów w gardle i nosie. Sprawia to, że osłabiane są naturalne mechanizmy usuwania wirusów i bakterii z nosa i gardła.

Temperatura pokojowa dla niemowlaka powinna być podniesiona o co najmniej 1⁰C, natomiast w łazience lub w innym pomieszczeniu, gdzie dziecko będzie kąpane, wynosić do 28⁰C (optymalnie 24–26⁰C). Optymalna temperatura do przebywania dla noworodka i niemowlaka powinna wynosić około 21⁰C w dzień oraz 19–20⁰C w nocy.

Należy pamiętać, że optymalna temperatura pokojowa zależy od wielu czynników. Wśród nich możemy wymienić porę roku, wiek czy styl życia. Wyższe temperatury odpowiadają bardziej kobietom, dzieciom, jak również osobom starszym.

Ważne, by mieszkania nie przegrzewać. Pogarsza to w znaczny sposób zdolność do koncentracji i analitycznego myślenia, do tego wzrasta uczucie rozdrażnienia. Częściej możemy odczuwać bóle głowy, spadek ciśnienia krwi, zmęczenie czy osłabienie. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu o zbyt wysokiej temperaturze może przyczyniać się do odwodnienia organizmu, a nawet wywołać zaburzenia pracy serca.

Warto zwrócić uwagę, by różnica pomiędzy temperaturą wewnątrz domu a temperaturą na zewnątrz nie była za duża. Spora różnica może być szkodliwa dla ludzkiego organizmu. Ma to szczególne znaczenie, gdy z mocno rozgrzanego pomieszczenia wyjdziemy na mróz, wówczas może to doprowadzić do infekcji dróg oddechowych.

Użytkownicy często korzystają z temperatur wyższych o 1-3⁰C, co może negatywnie wpływać na stan zdrowia.

Temperatura powietrza w pozostałych pomieszczeniach

Temperatura w domu nie we wszystkich pomieszczeniach powinna być taka sama. Każde z nich pełni inną funkcję, dlatego należy ustawiać ją indywidualnie.

W sypialni temperatura powietrza powinna być nieco niższa, najlepiej około 18–19⁰C. Zbyt wysoka temperatura sprawia, iż organizm nie regeneruje się wystarczająco, ponieważ sen staje się zbyt płytki.

W kuchni temperatura powietrza również powinna być nieco niższa niż w pozostałych pomieszczeniach i wynosić około 19⁰C. Decydujący na to wpływ ma fakt, iż pomieszczenie to jest regularnie ogrzewane w wyniku gotowania bądź korzystania z rozgrzanego piekarnika czy kuchenki.

Utrzymanie temperatury powietrza w pomieszczeniach

W celu utrzymania prawidłowej temperatury w pomieszczeniach instalacja grzewcza budynków musi być odpowiednio zaprojektowana i wykonana. Pomieszczenia współczesnych budynków powinny być wyposażone w termostaty pokojowe a grzejniki dodatkowo w głowice termostatyczne. Termostaty pokojowe umożliwiają zaprogramowanie odpowiedniej temperatury, uwzględniając dni tygodnia, oraz porę dnia. Instalacja grzewcza budynku sterowana jest poprzez automatykę, która może pracować w trybie pogodowym, zabezpieczając odpowiednią temperaturę wody grzewczej w zależności od temperatury na zewnątrz budynku oraz zapotrzebowania energetycznego budynku. Tak wykonana instalacja, oraz właściwa temperatura w pomieszczeniach zapewnia użytkownikom komfort cieplny i przyczynia się do oszczędności energii.

Sterowanie temperaturą poprzez automatyką Heiztechnik

Automatyka kotłów serii HT-tronic zarządzać może temperaturą wody grzewczej w trybie pogodowym. Automatyka sterować może pracą 5 zaworów mieszających przy współpracy z termostatami pokojowymi. W zależności od temperatury zewnętrznej do odgrzewania pomieszczeń poprzez zawór mieszający przesyłana jest woda o właściwej temperaturze. W reprezentatywnych pomieszczeniach budynku powinny być zamontowane termostaty pokojowe.