Czym jest akredytacja pomp ciepła i dlaczego jest ważna?

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej, pompy ciepła są stale zyskującym na popularności rozwiązaniem w zakresie ogrzewania budynków. Są one wysoce ekologicznym i efektywnym energetycznie rozwiązaniem grzewczym. Chcąc zminimalizować emisję gazów cieplarnianych urządzenia te muszą spełniać wszystkie normy jakościowe, w tym również przejść przez proces akredytacji.

Co to jest akredytacja pomp ciepła?

Akredytacja pomp ciepła jest procesem oceny u certyfikacji, który potwierdza, że dane urządzenie spełnia określone standardy jakości oraz wydajności. Akredytacje przeprowadzane są przez wyspecjalizowane laboratoria i instytucje certyfikujące. W Polsce za ten proces odpowiada Centralny Ośrodek Chłodnictwa COCH w Krakowie. Każda akredytacja przeprowadzana jest zgodnie z szeregiem kryteriów, wśród których najważniejsze to:

  • Wydajność energetyczna,
  • bezpieczeństwo użytkownika,
  • emisja hałasu,
  • trwałość i niezawodność,
  • zgodność z przepisami.

Dlaczego akredytacja pompy ciepła jest ważna?

Nowe zapisy w programie Czyste Powietrze mówią o tym, że wszystkie urządzenia znajdujące się na liście ZUM będą musiały mieć uzupełnioną dokumentację o raport z badań pomp ciepła w niezależnych akredytowanych laboratoriach na terenie EU lub EFTA.

Za każdą pompą ciepła posiadającą akredytację idzie szereg korzyści dla użytkownika, w tym:

  • Gwarancja jakości potwierdzająca spełnienie najwyższych standardów i ukończenie rygorystycznych testów jakościowych.
  • Bezpieczeństwo użytkownika, czyli nic innego jak minimalizacja ryzyka awarii oraz potencjalnych zagrożeń wynikających z eksploatacji urządzenia.
  • Efektywność energetyczna bezpośrednio przekładająca się na obniżenie rachunków za energię.
  • Zgodność z przepisami, co jest szczególnie ważne w przypadku ubiegania się o dotację w ramach programów wsparcia, takich jak Czyste Powietrze.

Pompy ciepła a program Czyste Powietrze 2024

Program Czyste Powietrze wprowadzony w 2018 roku ma na celu poprawę jakości powietrza w Polsce dzięki wymianie starych źródeł ciepła na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania, takie jak pompy ciepła. Wprowadzenie istotnych zmian w programie z dniem 22 kwietnia 2024 roku wpłynie zarówno na producentów, jak i użytkowników pomp ciepła.
 

Zmiana Opis
Obowiązek akredytacji Producenci pomp ciepła muszą uzyskać akredytację z niezależnych laboratoriów UE, aby potwierdzić jakość urządzeń.
Lista ZUM  Od 14 czerwca 2024 roku dofinansowanie można uzyskać tylko na urządzenia z Listy Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM).
Prefinansowanie i pełnomocnictwo Doprecyzowano warunki prefinansowania i wymagania dotyczące pełnomocnictwa.
Najwyższe dofinansowanie Zmiana zasad wnioskowania o najwyższy poziom dofinansowania, z okresem przejściowym do 13 czerwca 2024 roku.
Nowe źródła finansowania Dodatkowe 6,4 miliarda złotych z funduszy FEnIKS na lata 2024-2029.

 

Pompy ciepła z obowiązującymi normami w Heiztechnik

HT Heiztechnik jako lider wśród producentów pomp ciepła oferuje urządzenia spełniające wszystkie wymagania programu Czyste Powietrze, łącznie z akredytacją. Każda pompa ciepła dostępna w naszym sklepie jest akredytowana przez renomowane laboratoria oraz znajduje się na liście ZUM, co jest gwarancją najwyższej jakości i efektywności energetycznej.

Chcesz wiedzieć więcej na temat wyboru, możliwości dofinansowania, czy chociażby montażu pomp ciepła? Skontaktuj się z naszymi ekspertami już dziś!