Czym nie wolno palić w piecu?

Do niedawna palenie w piecu niewłaściwymi materiałami było w naszym kraju powszechne. To sprawiło, że Polska przez długi czas znajdowała się na szczycie listy europejskich państw z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Sytuację zmieniły nowe regulacje i ustawa antysmogowa, które jasno określiły, jakie materiały mogą być wykorzystane jako paliwo w gospodarstwie domowym.

Zalecenia dotyczące paliw stałych

Według nowych regulacji w piecu możemy palić ekogroszkiem, pelletem, brykietem pochodzenia roślinnego, koksem, papierem i tekturą, nieimpregnowanym i niemalowanym drewnem o wilgotności nieprzekraczającej 20% oraz odpadami z gospodarki leśnej (łącznie z odpadami z kory i z korka).

Dozwolony jest także węgiel kamienny i węgiel brunatny – choć ten drugi od niedawna. Od czerwca 2020 roku handel węglem brunatnym był zakazany. Pod koniec września 2022 roku przyjęto poprawkę o czasowym zniesieniu tego zakazu.

Materiały zanieczyszczające środowisko – palenie śmieci i tworzyw sztucznych

Spalanie w piecu odpadów to jeden z najgorszych sposobów na ich pozbycie się. Podczas spalania tworzyw sztucznych, opakowań plastikowych czy śmieci, uwalniane są szkodliwe substancje, które zanieczyszczają środowisko.

Farby, lakier, impregnaty czy opakowania plastikowe – wszystkie te materiały pod wpływem wysokiej temperatury ulegają rozkładowi, emitując przy tym toksyczne substancje. Co więcej, spalanie takich odpadów w naszym piecu nie tylko prowadzi do emisji trujących gazów, ale także może poważnie uszkodzić wewnętrzne elementy urządzenia.

Nie należy także spalać płyt wiórowych i innych materiałów wykonanych z drewna, jak drewniane słupy czy panele podłogowe. Materiał wykorzystany do ich impregnacji jest bowiem rakotwórczy.

Wiele osób zastanawia się także, czy można palić w piecu kolorowym papierem. Niestety spalanie w kominku kolorowej makulatury to także kiepski pomysł – taki papier nie tylko trudno się spala, ale przede wszystkim może wywołać pożar ze względu na łatwo wzlatujący kominem popiół.

Pamiętaj, że spalanie odpadów może przyczynić się do uszkodzenia pieca

Niewłaściwe paliwo może spowodować osadzanie się szkodliwych substancji we wnętrzu pieca, co może prowadzić do zanieczyszczenia przewodów, zatarcia, korozji czy nawet wybuchów i zniszczenia komory spalania.

Jeśli nasze urządzenie grzewcze zaczyna działać mniej wydajnie, wydziela nieprzyjemne zapachy lub wydaje dziwne dźwięki, może być to sygnałem, że doszło do uszkodzenia związanego z niewłaściwym spalaniem. W takich przypadkach konieczna jest niezwłoczna interwencja specjalisty, który oceni stan pieca i podejmie odpowiednie działania serwisowe.

Podsumowując, wybór odpowiedniego opału oraz unikanie spalania niedozwolonych materiałów to klucz do efektywnego i bezpiecznego funkcjonowania pieca. Należy także pamiętać, by rodzaj paliwa dobrać konkretnie do danego urządzenia grzewczego.