Jaka pompa ciepła do domu 150m2?

Pompy ciepła to ekologiczne i energooszczędne rozwiązanie nie tylko do ogrzewania domu, ale także przygotowania ciepłej wody użytkowej. Niektóre modele pozwalają również chłodzić pomieszczenia. Dodając do tego dofinansowania na pompy ciepła, staje się jasne, skąd wzięła się ich tak duża popularność. Jak dobrać odpowiednie urządzenie do swojego domu o metrażu 150 m2?

Zapotrzebowanie na ciepło domu — wartości

Na rynku dostępne jest kilka rodzajów pomp. Gruntowa pompa ciepła do domu wymaga tego, aby przygotować odpowiednią instalację podziemną w ogrodzie. Z kolei powietrzna pompa ciepła może służyć tylko do ogrzewania (w przypadku modelu powietrze-powietrze) lub do ogrzewania domu i podgrzewania ciepłej wody użytkowej (powietrze-woda).

Dobór odpowiedniej pompy ciepła powietrze-woda, czy też innego modelu, uzależniony jest przede wszystkim od zapotrzebowania energetycznego danego budynku. Przyjmuje się, że nieocieplone i starsze nieruchomości potrzebują około 180-200 kWh na m2. Ocieplone budynki mieszkalne zapotrzebowanie mają już na poziomie 150-160 kWh/m2, domy energooszczędne ok. 70 kWh/m2, a nowoczesne domy pasywne około 15 kWh/m2.

Jak wybrać pompę ciepła do domu o powierzchni 150 m2?

Przede wszystkim należy zadać sobie pytanie, do czego będzie ona wykorzystywana. Czy za jej pomocą użytkownik będzie przygotowywał ciepłą wodę użytkową i ogrzewał pomieszczenia, czy tylko będzie ona służyła do ogrzewania domu? Pod tym względem dobiera się między innymi moc pomp ciepła. Ważne jest samo zapotrzebowanie energetyczne i cieplne budynku, stan jego izolacji i liczba użytkowników. Jeśli nie ma się odpowiedniej wiedzy na temat pomp, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy fachowców, którzy pomogą dobrać optymalne urządzenie do domu o powierzchni 150 m2.

Jak osiągnąć najwyższą wydajność pompy ciepła dla domu?

Decydując się na pompę ciepła do domu, należy pamiętać o tym, aby maksymalnie wykorzystać jej potencjał. Najczęściej na rynku znajdują się urządzenia dwufunkcyjne, które służą do przygotowywania ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania budynku. Jest to optymalne rozwiązanie, ale istotne jest to, aby dostosować do niej całą instalację grzewczą i starać się zminimalizować straty ciepła. W tym celu można wymienić stare okna i drzwi na szczelniejsze oraz odpowiednio wyregulować urządzenie.

Pompa ciepła do domu 150m2 – koszt

Nie da się jednoznacznie określić, ile kosztuje pompa ciepła do domu o powierzchni 150 m2. Uzależnione to jest od wielu różnych czynników. Poczynając od tego, jaki to będzie model i rodzaj, jaka będzie moc pompy ciepła, a na zapotrzebowaniu energetycznym domu kończąc. Warto także pamiętać o tym, że można skorzystać z różnych dofinansowań, jak na przykład program Czyste Powietrze.

Pompa ciepła w małym domu – czy warto?

Gruntowe i powietrzne pompy ciepła to urządzenia ekologiczne i tanie w eksploatacji. Dlatego też sprawdzają się w małych domach. Mogą one stanowić zastępstwo dla kotłów na olej opałowy, czy węgiel. Przede wszystkim są one bezobsługowe, nie zajmują wiele miejsca, co ma znaczenie dla niewielkich domów, a w połączeniu np. z fotowoltaiką można zredukować do minimum koszty energii elektrycznej. Istotne jest to, aby moc grzewcza pompy ciepła była dostosowana do wymagań gospodarstwa domowego.