Dofinansowanie do wymiany pieca 2024 – praktyczne porady
Nowoczesne urządzenia grzewcze do dla wielu osób koszt przekraczający ich możliwości finansowe. Dlatego w naszym kraju funkcjonują różnego typu programy wsparcia, które pomagają w modernizacji kotłowni.
Kto może dostać dofinansowanie na wymianę pieca? Przede wszystkim właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych lub jednorodzinnych lokali mieszkalnych wydzielonych w budynkach jednorodzinnych.
Jakie korzyści daje wymiana pieca?
Urządzenie grzewcze powinno zostać wymienione przede wszystkim ze względu na uchwalone Dyrektywy Unijne oraz wprowadzoną normę PN-EN-303-5. Kolejnym wymaganiem jest certyfikat Ecodesign (Europrojekt), które powinny posiadać kotły na paliwa stałe zakupione po 1 stycznia 2020 r. Wszystkie powyższe restrykcje zostały wprowadzone z uwagi na podniesienie jakości powietrza w naszym kraju i z troski o zdrowie jego obywateli.
Jednak wymiana pieca nie jest tylko nakazem. To większa wygoda, bezpieczeństwo i oszczędność czasu. Dobrze jest wyjść z domu i odetchnąć świeżym, czystym powietrzem!
Podsumujmy korzyści, jakie niesie wymiana urządzenia grzewczego na nowe, spełniające obowiązujące wymogi:
- zdrowie – zmniejszenie emisji niebezpiecznych substancji do powietrza
- komfort i oszczędność czasu – nowoczesne kotły posiadają zaawansowaną automatykę, dzięki czemu mogą pracować nawet kilka dni bez ingerencji człowieka,
- bezpieczeństwo – nowe kotły są dużo bardziej bezpieczne niż piece starego typu – tzw. kopciuchy, eliminują ryzyko pożaru lub zaczadzenia do minimum,
- czystość – pył, popiół i brud niesiony z kotłowni do domu – nie grozi to przy nowych kotłach.
Wymiana pieca – kto dostanie dofinansowanie?
O tym, kto może dostać dofinansowanie na wymianę pieca, decydują zasady ogłaszanych programów wsparcia. Dotacje skierowane są przede wszystkim do:
- współwłaścicieli i właścicieli domów jednorodzinnych,
- właścicieli i współwłaścicieli wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z uwzględnieniem, że dla każdego lokalu mieszkalnego dysponujemy wyodrębnioną księgą wieczystą.
Istnieją także programy dofinansowania, z których mogą skorzystać także przedsiębiorcy, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne, fundacje i spółdzielnie oraz jednostki sektora finansów publicznych będące gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.
W zależności od wybranego programu istnieją także dodatkowe kryteria, z których wynika wysokość dofinansowania możliwego do otrzymania. Takim wymogiem są często progi dochodowe, które wpływają na to, kto może otrzymać dofinansowanie na wymianę pieca w określonej wysokości.
Stawki dotacji mogą być uzależnione także od rodzaju zakupionego urządzenia grzewczego.
Dofinansowanie na wymianę pieca 2024 – jaki kocioł wybrać?
Decydując się na wymianę źródeł ciepła poprzez wybór nowego kotła, należy uwzględnić zarówno aspekty ekonomiczne, jak i ekologiczne. Zalecamy wybór kotłów, które spełniają najnowsze normy.
W tym przypadku warto wybrać między kotłem na biomasę, pompą ciepła, a nowoczesnym kotłem gazowym z automatycznym dozowaniem paliwa, z tym że zakup kotła gazowego jest najmniej ekologiczną z opcji.
Wybierając konkretny typ urządzenia, należy kierować się nie tylko ceną zakupu, ale również kosztami eksploatacji oraz dostępnością i ceną paliwa.
Jakie są ekologiczne sposoby ogrzewania?
Wymianę „kopciucha” na ogrzewanie elektryczne lub ogrzewanie gazowe warto przeprowadzić, wiedząc, jakie są ekologiczne sposoby na generowanie energii cieplnej oraz zasilanie urządzeń grzewczych. Wśród najpopularniejszych rozwiązań możemy wyróżnić:
Pompy ciepła – decydując się na wymianę starego pieca a w jego miejsce instalację pompy ciepła, doświadczamy szeregu pozytywnych zmian takich jak poprawa jakości powietrza. Montaż pompy ciepła sprawia, że właściciele budynków mogą cieszyć się z dostępu do ciepłej wody użytkowej, przy jednoczesnej redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Dodatkowo jej zasilanie możemy uzyskać, chociażby z instalacji fotowoltaicznej co znacząco wpłynie na ochronę środowiska.
Kolektory słoneczne – które w przypadku podłączenia do innych systemów grzewczych takich jak pompa ciepła, mogą znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania.
Kotły na biomasę – wykorzystujące jako paliwo stałe, odnawialne źródła energii, które pozwalają na znaczne ograniczenie emisji szkodliwych substancji i w efekcie ochronę środowiska.
Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie wymiany pieca?
Żeby uzyskać dofinansowanie na wymianę pieca, wniosek należy wypełnić zgodnie z udostępnionymi wytycznymi i podpisać. Warto pamiętać, aby dołączyć do niego wszystkie wymagane załączniki.
Wniosek o dofinansowanie do wymiany pieca należy złożyć do właściwego organu, jakim jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Należy pamiętać, że większość programów wymaga wyrażenia zgody na kontrolę zakupu i instalacji nowego kotła. Po podpisaniu umowy i zrealizowaniu inwestycji pozostaje ostatni etap zwany złożeniem wniosku rozliczeniowego oraz faktur za zakup i związane z nim usługi.
Samorządowe dotacje do wymiany pieca
Samorządowe dotacje do wymiany pieca są ogólnie dostępne i umożliwiają realizację przedsięwzięcia tj. wymianę ogrzewania zarówno w gospodarstwie jednoosobowym, jak i gospodarstwie wieloosobowym prowadzonym przez osoby fizyczne.
Aktualnie można uzyskać dotację w ramach programu Czyste Powietrze, który ma za zadanie ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery, powstających na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych.
Najwyższy poziom dofinansowania, jaki oferuje Program Czyste Powietrze, nie może przekroczyć 135 tys. zł. i niezależnie od poziomu dofinansowania limit dotacji dla audytu energetycznego wynosi 1200 zł.
Dofinansowanie do wymiany pieca 2024 – jak prezentuje się przyszłość?
Perspektywa rozwoju dla systemów dofinansowań do wymiany pieców, wydaje się być obiecująca. Rosnąca świadomość ekologiczna wśród społeczeństwa w połączeniu z nakładaniem coraz to nowszych wymagań dotyczących efektywności energetycznej oraz redukcji emisji spalin przez UE, oraz rządy poszczególnych państw, przekłada się na rozwój i dostępność programów dofinansowania.
Planowane są również nowe inicjatywy mające na celu dalsze ułatwienie dostępu do nowoczesnych i ekologicznych systemów ogrzewania dla szerokiego grona odbiorców.
Ważne jest, aby na bieżąco śledzić informacje na temat dostępnych programów oraz zmian w przepisach, co pomoże skorzystać z najlepszych dostępnych opcji.