Jaka jest idealna temperatura do spania?

Sen odgrywa w życiu człowieka niezwykle istotną rolę. W sumie człowiek przesypia 1/3 swojego życia. Aby sen był efektywny należy w sypialni zadbać o odpowiedni klimat i temperaturę. Jeśli temperatura będzie zbyt wysoka lub za niska rano można obudzić się niewyspanym, drażliwym i ze złym samopoczuciem. Ile więc powinna wynosić odpowiednia temperatura do spania? Jak zadbać o odpowiedni klimat w sypialni?

Jak temperatura wpływa na nasz sen?

Wpływ na temperaturę ludzkiego ciała ma wiele czynników. Z reguły oscyluje ona w granicach 36,6 stopnia Celsjusza, ale przez oddziaływanie temperatury z otoczenia może być ona wyższa albo niższa. W momencie, kiedy jest ona zbyt wysoka, ciało człowieka aktywuje mechanizm odpowiadający za jej regulowanie czego oznaką jest pocenie się. W ten sposób ciało jest chłodzone, co ma na celu jego ochronę przed przegrzaniem i udarem cieplnym. W odwrotnej sytuacji ciało kieruje krew płynącą w kończynach do pozostałych partii i najważniejszych organów ludzkich czyli mózgu i serca.

Wpływ na jakość snu ma nie tylko temperatura ciała ale także temperatura otoczenia. Latem zdecydowanie trudniej jest człowiekowi zasnąć. Może się zdarzyć, że obudzi się on spocony co oczywiście w sposób negatywny wpływa na jego funkcjonowanie. W okresie zimowym z reguły nie ma się problemów z zasypianiem. Spowodowane to jest niższymi temperaturami o tej porze roku. Niemniej należy uważać na mikroklimat, jaki panuje w sypialni. Niska temperatura może spowodować wychłodzenie organizmu, co nie jest bez znaczenia dla układu immunologicznego. Organizm ludzki staje się wtedy podatniejszy na różnego rodzaju infekcje.

Optymalna temperatura do spania – jak o nią zadbać?

Wszystko zależy od pory roku. Co jednak istotne, zarówno w cieplejszych okresach, jak i tych chłodniejszych należy zadbać o to, aby regularnie wietrzyć sypialnię. Świeże powietrze wpływa korzystnie na sen i pozwala lepiej dotlenić mózg oraz wszystkie komórki ciała. Jeśli latem jest zbyt wysoka temperatura do spania można zostawić na noc otwarte okno, włączyć klimatyzację lub opcję chłodzenia w systemie ogrzewania podłogowego. Zimą z kolei należy dogrzewać pomieszczenie, jednakże wiąże się to również z wysuszeniem powietrza. Suche powietrze nie jest dobre dla alergików, astmatyków i dzieci. Można więc na grzejnik położyć wilgotny ręcznik, który sprawi że mikroklimat w sypialni będzie przyjaźniejszy.

Dlaczego odpowiednia temperatura do spania jest tak ważna?

Przede wszystkim warto zadbać o optymalną temperaturę do spania ze względu na komfort termiczny podczas wypoczynku. Dzięki temu rano człowiek może obudzić się wypoczęty, zregenerowany i w pełni sił oraz z bardzo dobrym samopoczuciem. Warto chociażby podkreślić fakt, że organizm który jest wypoczęty, w szczególności w okresie jesienno-zimowym, jest odporniejszy na infekcje i wirusy które krążą w powietrzu. Można więc śmiało powiedzieć, że sen wpływa na zdrowie człowieka.

Źle dobrana temperatura do spania – konsekwencje

Konsekwencjami źle dobranej temperatury powietrza w sypialni może być przegrzanie lub wychłodzenie organizmu. Zarówno jeden, jak i drugi stan, wpływa niekorzystnie na organizm człowieka. W przypadku przegrzania dochodzi do obniżenia produkcji melatoniny, która sprawia, że łatwiej jest zasnąć. Ponadto zwiększa się poziom kortyzolu czyli hormonu stresu. W przypadku wychłodzenia organizmu można mówić o zdecydowanie wyższej podatności na infekcje i wirusy, czego efektem jest przeziębienie, grypa lub inne choroby.

Odpowiednia temperatura do spania – wskazania

Przyjmuje się, że korzystny wpływ na zdrowy sen ma temperatura, która oscyluje w okolicach 20 stopni Celsjusza. Istotne jest jednak to, że to, w jakiej temperaturze spać się będzie najlepiej, zależy od indywidualnych predyspozycji każdego człowieka. Jeden będzie wolał zasypiać, gdy słupek rtęci powędruje w okolice 18 stopni, a drugi, gdy będzie on na poziomie 22 stopni.

Temperatura do spania w pokoju dziecięcym

Jaka jest najlepsza temperatura do spania dla dzieci? Nie da się ukryć, że szczególnie w pierwszych miesiącach życia należy zadbać o to, aby temperatura powietrza w pokoju dziecięcym była optymalna. Nie jest prawdą, że im cieplej, tym lepiej. Wystarczy między innymi napisać o tym, że zbyt wysoka temperatura otoczenia może prowadzić do nagłej śmierci łóżeczkowej. Pediatrzy zalecają, aby w pokoju dziecka temperatura wahała się między 16 a 19 stopniami Celsjusza. Co jednak istotne, każde dziecko jest inne i może np. potrzebować wyższej wartości na termometrze.