Miarkownik ciągu powietrza – czym jest i jak działa?

Miarkownik ciągu powietrza to niewielkie urządzenie, które określane jest także jako regulator ciągu powietrza. Spotkać je można przede wszystkim w kotłach centralnego ogrzewania z załadunkiem ręcznym, które stale cieszą dużą popularnością. Wpływ na to mają między innymi ceny opału, które są na wysokim poziomie. Zaletą pieców na paliwa stałe z ręcznym załadunkiem paliwa jest ich tańsza eksploatacja i możliwość wygenerowania oszczędności. W dzisiejszych czasach urządzenia, które mamy dostępne na rynku są zaawansowane technologicznie i jednocześnie przyjazne środowisku naturalnemu. Wpływ na ich funkcjonowanie ma między innymi opisywany miarkownik ciągu powietrza. Czym jest to urządzenie?

Miarkownik ciągu powietrza — co to jest?

Regulator ciągu kominowego to urządzenie, które służy do zautomatyzowanego kontrolowania pracy kotła na paliwo stałe zasilanego węglem lub drewnem. Miarkowniki ciągu charakteryzują się uniwersalnością ze względu na szerokie zastosowanie. Ich atutem jest możliwość montażu w wielu piecach znanych producentów.

Miarkownik ciągu powietrza pozwala kontrolować i regulować proces spalania paliwa. Odbywa się to za pomocą sterownika lub siłownika termostatycznego, które otwierają i zamykają klapę na drzwiczkach, regulując dopływ powietrza do komory spalania. Dzięki temu zwiększają one możliwości generowania oszczędności w kwestii ilości spalanego opału. Ponadto mają istotny wpływ na zwiększenie komfortu obsługi pieca.

Jak działa miarkownik ciągu powietrza?

Działanie miarkownika ciągu powietrza opiera się na możliwości regulacji dopływu powietrza do komory spalania poprzez sterowanie klapką na drzwiczkach. Temperatura w kotle jest stale regulowana poprzez regulację ilości powietrza dostarczanego do spalania . W momencie, gdy temperatury wody w kotle spadnie, klapa na drzwiczkach pozostanie otwarta co pozwala na swobodny przepływ powietrza.

Ustawienie mechanicznego miarkownika ciągu

Regulacja i instalacja mechanicznego miarkownika ciągu nie jest zbyt skomplikowanym procesem – opiera się na regulacji temperatury na głowicy. W momencie, kiedy termometr wskaże, że piec osiągnął określoną temperaturę, łańcuszek miarkownika należy połączyć z drzwiczkami. Odległość pomiędzy klapką drzwiczek a drzwiczkami powinny oscylować w granicach od 1 do 2 milimetrów.

Elektroniczny czy mechaniczny miarkownik ciągu?

Na rynku dostępne są różne miarkowniki ciągu. Znaleźć można modele mechaniczne i elektroniczne.. Otwieranie i zamykanie klapki na drzwiczkach odbywa się w na podstawie temperatury, którą ustawiono na głowicy lub na sterowniku. Miarkowniki elektryczne to urządzenia, które otwierają i zamykają klapkę na drzwiczkach za pomocą specjalnych siłowników. Mechaniczny regulator ciągu połączony jest z klapką łańcuszkiem, Wybór odpowiedniego rozwiązania zależny jest od posiadanego kotła, a także indywidualnych wymagań i budżetu jakim dysponuje się na zakup miarkownika.