Czym są i jak działają inwerterowe pompy ciepła?
W dzisiejszych czasach, w miarę narastającej potrzeby efektywnego wykorzystania energii, coraz większą popularność zyskują innowacyjne urządzenia grzewcze. Jednym z takich rozwiązań jest inwerterowa pompa ciepła, czyli inaczej pompa ciepła wyposażona w sterowaną inwerterowo sprężarkę.
Sprężarki inwerterowe to bardzo wygodne rozwiązanie – zwłaszcza w przypadku pomp ciepła powietrze-woda. Dziś opowiemy sobie o zasadzie ich działania oraz o ich zaletach.
Co to jest inwerterowa pompa ciepła?
Sprężarka inwerterowa to nowoczesne rozwiązanie grzewcze służące do ogrzewania grzejnikowego, podłogowego, a także do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Umożliwia płynną regulację wydajności pracy, dzięki czemu utrzymuje stabilną temperaturę budynku w zmiennych warunkach, a także szybsze nagrzanie. Pozwala to na ściśle dopasować moc grzewczą do aktualnego zapotrzebowania na ciepło.
Inwerterowe pompy ciepła powietrze-woda są doskonałym rozwiązaniem stosowanym zarówno w nowym, jak i zmodernizowanym budownictwie. Umożliwiają automatyczne podgrzanie wody grzewczej do temperatury zasilania +75°C.
Inwerterowa pompa ciepła – czym różni się od „klasycznej”?
Podstawową różnicą między inwerterowymi pompami ciepła a ich „klasycznymi” odpowiednikami jest zdolność do płynnej regulacji mocy urządzenia. Tradycyjne pompy ciepła pracują w trybie cyklicznym – w momencie osiągnięcia zadanej temperatury wyłączają się, a po ochłodzeniu się powietrza włączają się ponownie. Powtarzanie tego procesu nazywane jest taktowaniem sprężarki. Niestety często powoduje to sytuację, w której moc grzewcza pompy ciepła jest wyższa niż potrzeby cieplne budynku.
Inwerterowe pompy ciepła pracują ciągle, płynnie dostosowując moc do aktualnych potrzeb budynku, aż do uzyskania mocy maksymalnej. Pozwala to na uniknięcie gwałtownych wahań temperatury i oszczędność energii grzewczej – przy jednoczesnym zachowaniu pełnej sprawności urządzenia.
Zasada działania inwerterowych pomp ciepła
Działanie inwerterowej pompy ciepła oparte jest na zmianie częstotliwości oraz amplitudy prądu. Docierający do urządzenia prąd zmienny zmieniany jest w przekształtniku na prąd 3-fazowy, co umożliwa odpowiednie dopasowanie częstotliwości i amplitudy prądu, a tym samym na płynną regulację obrotów sprężarki. W tego typu pompach ciepła kompresor działa podobnie do akceleratoru samochodowego, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie pożądanej temperatury pomieszczeń i uniknięcie zbędnych nadwyżek ciepła.
Dlaczego warto zakupić inwerterową pompę ciepła?
Dynamiczna regulacja mocy w inwerterowej pompie ciepła bezpośrednio przekłada się na oszczędność energii. Urządzenia te mają łagodny rozruch, dzięki czemu wymagają niższego natężenia prądu. Utrzymują stałą temperaturę, nie doprowadzając do przegrzania lub wychłodzenia pomieszczeń. To wszystko przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie oraz wyższy komfort życia mieszkańców budynku.
Inwerterowe pompy ciepła są też bardziej przyjazne dla środowiska, a ich elastyczność i umiejętność dostosowania pracy do zmieniających się warunków pozwala wydłużyć żywotność całego systemu grzewczego.