Czym są pompy ciepła wysokotemperaturowe i jak działają?

Pompa ciepła wysokotemperaturowa może współpracować z przestarzałymi systemami grzewczymi. Stanowi ona alternatywę dla kotłów gazowych, olejowych oraz pieców węglowych. Oznacza to, że zmienia się główne źródło ciepła, ale instalacja pozostaje ta sama. Jak działa wysokotemperaturowa pompa ciepła? Kiedy warto postawić na taką pompę ciepła?

Wysokotemperaturowe pompy ciepła — co warto wiedzieć?

Wysokotemperaturowa pompa ciepła to urządzenie grzewcze, którego zadaniem jest dostarczanie do budynku wody o wysokiej temperaturze. Zgodnie z normą jest to minimalnie 55 stopni C. a mogącej sięgać nawet 75 stopni Celsjusza. Warto jednak wiedzieć, że grzejniki starego typu kojarzą się głównie z ogrzewaniem paliwem stałym, na przykład węglem. W ich przypadku sensowne było uzyskanie wyższej temperatury na zasilaniu instalacji, aby zmniejszyć czas pracy kotła i jednocześnie ogrzać pomieszczenie na kilka kolejnych godzin, aby kocioł przestał grzać.

Z tego też względu wysokotemperaturowe pompy ciepła powietrze woda nazywa się pompami do grzejników, które w przeszłości były wykonywane głównie z żeliwa. Dzisiaj można spotkać się z nowoczesnymi grzejnikami stalowymi lub aluminiowymi. Niezależnie od materiału wykonania, wszystkie te grzejniki cechują się wyższą temperaturą zasilania w porównaniu z ogrzewaniem podłogowym.

Wybierając wysokotemperaturową pompę ciepła, należy wiedzieć, że jej zasada działania nie różni się niczym od innych pomp ciepła. Producenci, projektując układy, skupiają się przede wszystkim na tym, aby jak najbardziej zoptymalizować wydajność urządzeń w wysokich temperaturach zasilania. Dzięki temu systemy grzewcze charakteryzują się wysoką efektywnością energetyczną.

Jakie zastosowanie ma wysokotemperaturowa pompa ciepła?

Większość starych obiektów budowlanych nie jest dostosowana do pracy niskotemperaturowych pomp ciepła. Z tego też względu właściciele domów jednorodzinnych zastanawiają się, czy lepszym rozwiązaniem będzie wykonanie instalacji grzewczej opartej na ogrzewaniu podłogowym lub wymiana grzejników na niskotemperaturowe, czy też może montaż wysokotemperaturowej pompy ciepła do starego systemu.

Warto więc mieć świadomość, że wykonanie instalacji podłogowej wiąże się z wysokimi kosztami remontu. Z kolei grzejniki niskotemperaturowe potrzebują większej powierzchni grzejnej, co może sprawić, że nie będą one dobrze wyglądały. W takim przypadku powietrzna pompa ciepła wysokotemperaturowa okaże się lepszym wyborem do starych grzejników.

Czy zakup wysokotemperaturowej pompy ciepła jest opłacalny?

W przypadku pomp ciepła wysokotemperaturowych należy podkreślić, że są one najlepszym rozwiązaniem do starszych budynków i grzejników wysokotemperaturowych. Większość reklamowanych urządzeń podłącza się do niskotemperaturowych systemów w nowo wybudowanych nieruchomościach. Ogrzewanie pompą ciepła wysokotemperaturową sprawdzi się więc w przypadku modernizacji systemów z grzejnikami, które wymagają wyższej temperatury wody, aby mogły uzyskać określoną efektywność cieplną. Musimy pamiętać o zasadzie, że stare kotły wypalały załadowane paliwo (kocioł wygasał) i przestawały przesyłać wodę grzewczą do instalacji — w budynku obniżała się temperatura. Wysokotemperaturowa pompa ciepła pracuje cały czas — gdy istnieje zapotrzebowanie na ciepło w budynku, temperatura w pomieszczeniach jest stabilna. Dobrze pracująca wysokotemperaturowa pompa ciepła jest w stanie zapewnić wysoki komfort cieplny w pomieszczeniach ogrzewanych grzejnikami.