Dlaczego pellet sosnowy jest doskonałym wyborem?

Większość osób, która wymieniła swoje stare kotły na automatyczne kotły pelletowe, zastanawia się, jaki rodzaj pelletu będzie najlepszym wyborem jako paliwo. W sieci znaleźć można wiele różnych stwierdzeń, w których dominują produkty z sosny, dębu czy też innego drzewa. Jak można jednak wyczytać, bardzo często polecany jest pellet sosnowy, ponieważ cechuje go dobra kaloryczność, czystość w procesie spalania co ma istotne znaczenie jeśli chodzi o ogrzewanie mieszkania czy grzanie ciepłej wody użytkowej.

Czy pellet z sosny jest dobry?

Pellet sosnowy to produkt należący do grupy opału iglastego. Do jego produkcji wykorzystuje się trociny powstałe z przeróbki drewna. Cechą charakterystyczną jest jasny kolor, przyjemny zapach i zwarta struktura. Nie dodaje się do niego z reguły sztucznych substancji wiążących, ponieważ granulat zawiera dużą ilość żywicy, dzięki czemu się nie rozpada i łatwo rozpala.

Pellet sosnowy najwyższej jakości to produkt o dużej kaloryczności, który doskonale sprawdza się jako główne źródło energii do ogrzewania domu, a spalany w kotle automatycznym okaże się świetną inwestycją dla budżetu domowego.
Atutem pelletu sosnowego jest łatwość regulacji procesu spalania. Powstały po spaleniu popiół nadaje się do wykorzystania jako naturalny nawóz do ogrodu. Ponadto na rynku często można kupić pellet dębowy, który jest z domieszką innego rodzaju drewna i substancji chemicznych — często z procesu produkcji przemysłu drzewnego i meblowego.

Jak pellet drzewny sosnowy wpływa na środowisko?

Czysty pellet sosnowy jest paliwem przyjaznym dla większości automatycznych kotłów pelletowych. Poza tym generuje on niewielkie ilości popiołu, a ma to ogromne znaczenie, jeśli do ogrzewania wykorzystuje się kocioł z funkcją automatycznego czyszczenia.

Należy również wiedzieć, że nie jest prawdą to, iż ma on niską kaloryczność. Wybierając wysokiej jakości produkt, który ma certyfikaty, jego kaloryczność jest podobna do tej, jaką daje pellet z drzew liściastych. To z kolei przekłada się na mniejszą ilość niezbędną do ogrzania domu. Ponadto cechuje się on podobną ceną, a jego negatywny wpływ na środowisko jest praktycznie znikomy. Dodatkowo powstały popiół, można wykorzystać jako naturalny nawóz w ogrodzie.

Praktyczne aspekty korzystania z pelletu sosnowego

Pellet sosnowy może być pakowany w workach i na paletach. Spalanie jest bardzo stabilne, palniki kotłów pracują bez awarii. Jego przechowywanie jest stosunkowo proste, a dzięki temu, że nie wymaga ustawiania dodatkowych parametrów w piecach, jest także praktyczny. Dlatego też jest on częściej polecany niż np. pellet dębowy.