Jak działa ogrzewanie hybrydowe?

Koszty związane z ogrzewaniem domu jednorodzinnego, czy też mieszkania są jednym z kluczowych wydatków w gospodarstwach domowych. Odpowiedni komfort termiczny jest niezwykle ważnym aspektem, ponieważ wpływa na samopoczucie i poprawę stanu zdrowia. Szukając sposobów na efektywne i oszczędne ogrzewanie, można natknąć się na ogrzewanie hybrydowe. Zapewnia ono szereg korzyści związanych z instalacją centralnego ogrzewania i CWU. Dlatego też hybrydowe ogrzewanie domu zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością. Jak działa? Jakie technologie stosuje się w ogrzewaniu hybrydowym?

Podstawy działania ogrzewania hybrydowego

Hybrydowe systemy ogrzewania to innowacyjna możliwość uzupełnienia konwencjonalnego ogrzewania o nowe źródło ciepła, którym może być na przykład pompa ciepła. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które wykorzystuje się między innymi w nowo budowanych nieruchomościach, jak również termomodernizowanych. W tym przypadku obok istniejącego kotła w budynku na pellet, gaz ziemny, olej opałowy, czy węgiel, system grzewczy wykorzystuje źródło ciepła oparte na odnawialnej energii.

Przykładem może być tutaj hybrydowe ogrzewanie domu właśnie pelletem i pompą ciepła, czyli połączenie ekologicznego kotła z tym drugim urządzeniem. W takim systemie głównie chodzi o to, żeby jak największy udział w ogrzewaniu miał sprzęt najoszczędniejszy i najtańszy w eksploatacji. Z racji tego, że hybrydowe systemy ogrzewania składają się z co najmniej dwóch źródeł ciepła, nazywa się je wielosystemowymi. Ogrzewanie hybrydowe staje się coraz popularniejsze, ale biorąc pod uwagę zalety, jakie ze sobą niesie, to nie powinno to nikogo dziwić.

Możliwości ogrzewania hybrydowego

Ogrzewanie hybrydowe daje wiele możliwości inwestorom. Przede wszystkim można ze sobą łączyć urządzenia wykorzystujące paliwa stałe i z odnawialnych źródeł energii. Ponadto rozbudowany system ogrzewania to gwarancja ciepła nawet wtedy, gdy jedno urządzenie ulegnie awarii. Nie bez znaczenia w tym wszystkim jest optymalizacja kosztów energii. Te w ostatnich latach mocno uderzają w budżety gospodarstw domowych. Zastosowanie ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań pozwala w znacznym stopniu obniżyć wydatki na zapewnienie sobie oraz domownikom komfortu cieplnego. Kolejnym atutem jest redukcja emisji dwutlenku węgla, co przekłada się na zdrowsze środowisko naturalne.

Technologie stosowane w ogrzewaniu hybrydowym

Jak już zostało to wcześniej wspomniane, ogrzewanie hybrydowe bardzo często opiera się na pompie ciepła typu powietrze-woda. Można jednak obniżyć koszty pracy takiego systemu grzewczego, podłączając ją pod panele słoneczne. Wtedy też, jeśli w dużej mierze to ona pracuje, ogrzewanie jest praktycznie darmowe. Innymi stosowanymi rozwiązaniami w hybrydowych systemach grzewczych są kotły na biomasę. Stosuje się również systemy magazynowania energii, które są idealnym uzupełnieniem instalacji fotowoltaicznej. Oczywiście nie można również zapominać o systemach inteligentnego sterowania ogrzewaniem i monitorowania jego kosztów.

Podsumowanie

Wykorzystanie energii odnawialnej daje szereg różnych korzyści zdrowotnych, środowiskowych i ekonomicznych. Inwestując w ogrzewanie hybrydowe oparte na OZE, można przyczynić się do uzdrawiania środowiska naturalnego. Ponadto takie połączenie jest gwarancją kompleksowego zaopatrzenia domu w ciepło. Instalacja hybrydowa pozwala obniżyć koszty eksploatacji budynku i zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców. Te i wiele innych zalet jeszcze to z pewnością argumenty przemawiające za tym, żeby zainwestować w takie rozwiązanie.