Jak produkuje się pellet drzewny?

W 1930 roku w Ameryce Północnej zaczęto po raz pierwszy produkować pellet drzewny, czyli ekologiczny granulat z biomasy do ogrzewania domów. Zainteresowanie ludzi wzbudził dopiero podczas kryzysu naftowego, który nastąpił w 1973 roku. Rozpatrując dzisiaj najbardziej ekologiczne sposoby ogrzewania, to pellet z drewna należy do ekologicznej czołówki. Skąd pochodzi pellet? Jakie są najlepsze surowce do produkcji pelletu drzewnego? Ile drewna potrzeba, aby wyprodukować tonę dobrego pelletu?

Pochodzenie pelletu drzewnego

Pellet produkowany jest z odpadów drzewnych.c. Pellet drzewny to sprasowane trociny, które powstają podczas prac tartacznych i innych procesów związanych z obrabianiem dobrej jakości drewna, a także kłód i gałęzi. Drewno używane do produkcji pelletu może być zarówno iglaste, jak i liściaste. Na rynku dostępne są także bardziej egzotyczne mieszanki, które pochodzą z drewna palmowego. . Jako surowiec na pellet z biomasy można wykorzystać jeszcze łuski słonecznika, trawy i słomę.

Pellet drzewny – najlepsze surowce do jego produkcji

Pellet drzewny to coraz popularniejszy opał, który z powodzeniem zastępuje węgiel kamienny. Przede wszystkim jego zaletą jest ekologiczność. Pakowany jest najczęściej w szczelne worki, a podczas spalania nie wytwarza dużych ilości popiołu i zanieczyszczeń. Co więcej, wyprodukowany popiół może posłużyć jako nawóz.

Pellet drzewny to nic innego jak granulat drzewny pochodzący z różnego rodzaju biomasy drzewnej. Mogą to być na przykład resztki pochodzące z produkcji mebli czy też inna biomasa drzewna, jednak najczęściej do jego produkcji wykorzystywane są odpady z przemysłu drzewnego.

Pellet drzewny to między innymi czyste trociny, wióry tartaczne oraz zrębki. Do wykorzystania nadaje się także kora, gałęzie, chrust i karpina, czyli drewno pochodzące z części podziemnej drzewa wraz z pniakiem. Warto przy tym dodać, że podczas produkcji pelletu nie stosuje się żadnych chemicznych substancji klejących. Jedynym spoiwem jest żywica, która zawarta jest w trocinach.

Produkcja pelletu drzewnego – jak przebiega proces?

W procesie produkcji pelletu drzewnego można wyróżnić trzy podstawowe etapy. Pierwszym z nich jest mielenie, drugim granulowanie, a trzecim chłodzenie. Później pozostaje już tylko pakowanie i wysyłka w małych workach, najczęściej 15 kg lub typu big bag. Podczas suszenia trociny są poddawane nadmuchom ciepłego powietrza tak intensywnie i długo, aż ich całkowita wilgotność obniży się do 10%. Gotowy surowiec, który jest suchy, musi zostać jeszcze oczyszczony.

Wysuszone trociny są rozdrabniane i mielone na drobny pył. Następnie miesza się je z parą wodną, w wysokiej temperaturze dochodzi do uwalniania się lignin, co powoduje, że zmielone trociny zaczynają łączyć się w cząsteczki, a z takiej masy znacznie łatwiej jest uformować granulat.

Gotowy pellet drzewny jest ciepły i dość elastyczny, w końcowej części procesu produkcyjnego poddany jest schłodzeniu. Nowoczesne linie produkcyjne przenoszą gorący granulat do specjalnego urządzenia, w którym pellet drzewny osiąga temperaturę pokojową. Następnie jest on pakowany i sprzedawany.

Ile drewna potrzebne jest do wyprodukowania tony pelletu dobrej jakości?

Aby wyprodukować dobrej jakości pellet, należy wykorzystać dosyć sporo drewna. Przelicznik jest bardzo prosty:

  • 0,5 tony pelletu drzewnego to 1 m3 litego mokrego drewna,
  • 1 kg pelletu drzewnego to z kolei 2 kg litego mokrego drewna.

Oznacza to więc, że do produkcji 1 tony pelletu drzewnego potrzeba 2 m3 lub 2000 kg litego mokrego drewna.