Kotły ekologiczne – poznaj ich zalety

Wzrastające zanieczyszczenie naszego środowiska wymusza szukanie nowoczesnych rozwiązań mających na celu ochronę naszej planety. Jednym z nich jest zmiana naszego podejścia do ogrzewania pomieszczeń. Współczesne kotły ekologiczne nie tylko dbają o środowisko, ale też o nasz czas, wygodę i bezpieczeństwo. Przeczytaj poniższy artykuł, by poznać ich zalety.

Czym są ekologiczne piece 5 generacji?

Kotły ekologiczne 5 klasy są najnowszym rozwiązaniem technologicznym w tego typu produktach. Cechuje je niska emisja szkodliwych pyłów (nawet do 90% mniej niż kotły pozaklasowe), co przekłada się na czystość spalania i ich wysoką sprawność. Ekologiczny kocioł 5 generacji zużywa też mniejszą ilość paliwa niż kotły poprzednich klas, a jego komfort użytkowania jest o wiele wyższy. Jego kompaktowa i estetyczna konstrukcja sprawiają, że łatwo go też dopasować do pomieszczenia.

Klasy kotłów wprowadzono dla oznaczenia ich jakości. Poprzednie klasy (3 i 4) zostały wycofane ze sprzedaży ze względu na zbyt dużą szkodliwość dla środowiska. Piece 5 generacji są obecnie jedynymi dopuszczonymi do sprzedaży. Ich sprawność przy pełnej mocy oraz przy mocy 30% jest zgodna z wytycznymi normy PN-EN 303-5:2012.

Wśród kotłów piątej generacji wymienia się przede wszystkim kotły na pellet, węgiel kamienny oraz kotły na ekogroszek, który ma niską zawartość siarki.

Ekologiczne kotły – projektowane z myślą o środowisku

Środowisko naturalne ulega coraz większemu zanieczyszczeniu, dlatego ekologiczny tryb życia jest obecnie koniecznością. Kotły ekologiczne powstały z myślą o zminimalizowaniu emisji szkodliwych związków do atmosfery przez systemy centralnego ogrzewania. Ich działanie jest zgodne z normą PN-EN 303-5:2012, która określa wytyczne dotyczące sprawności i emisji zanieczyszczeń dla takich urządzeń.

Ekologiczne kotły zużywają mniej paliwa, ograniczają emisję spalin i nie przyczyniają się do powstawania smogu, a przy tym są bardzo wygodne w obsłudze. Zwykle są też bardzo zautomatyzowane: wyposażone są w samozapłon, ich pracę nadzoruje specjalistyczny system, a także wykorzystują automatyczne podajniki paliwa, dzięki czemu nie wymagają ciągłej obsługi. Ponadto łatwo utrzymać je w czystości.

Zalety ekologicznych sposobów ogrzewania domu

  • dbanie o środowisko naturalne – znaczne ograniczenie uwalniania szkodliwych substancji chemicznych, co bezpośrednio przekłada się na dużo bardziej czyste powietrze
  • bezpieczeństwo – nie ma ryzyka, że ogień przypadkowo wydostanie się z pieca, jak w przypadku kotła grzewczego na węgiel kamienny
  • wygoda – nie ma potrzeby codziennego rozpalania ognia w kotle
  • oszczędność czasu – nie trzeba poświęcać czasu na porządkowanie kotłowni oraz składowanie węgla
  • czysty dom – nie ma problemu z ogromem zanieczyszczeń i kurzu pochodzących z węgla, jak ma to miejsce w tradycyjnych instalacjach grzewczych
  • łatwość obsługi urządzeń
  • ciągły dopływ ciepła