Kocioł na ekogroszek – który wybrać? Doradzamy kocioł do spalania ekogroszku

Kotły na ekogroszek – który warto wybrać?

Kotły na ekogroszek stanowią popularne źródło ogrzewania domu. Obecnie produkowane kotły spełniają najnowsze normy emisji, dzięki czemu mogą być powszechnie wykorzystywane w naszych domach. Wybierając kocioł, warto wybrać odpowiednią dla siebie moc oraz dobrać odpowiednią dla nas automatykę.

Kotły na ekogroszek dzięki swojej konstrukcji oraz rodzajowi spalanego paliwa spełniają najnowszą normę PN-EN 303-5:2012 dotyczącą klasy kotłów. Wykorzystywanie tego typu kotła zmniejsza znacząco emisję szkodliwych zanieczyszczeń, w przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów węglowych. Ze względu na rodzaj wykorzystywanego paliwa oraz jego cenę kotły te należą do najbardziej ekonomicznych.

Kotły na ekogroszek – podstawowe informacje

Kocioł na ekogroszek (mylnie nazywany również piecem na ekogroszek) stanowi popularne rozwiązanie wykorzystywane do ogrzewania naszych domów, a także budynków wielkokubaturowych, takich jak hale, magazyny. Kotły produkowane obecnie spełniają wymagania zgodne z normą PN-EN 303-5:2012. Zasada ich działania polega na podawaniu na palnik paliwa w postaci ekogroszku za pomocą przenośnika ślimakowego. Aby kocioł mógł działać poprawnie, paliwo powinno spełniać określone normy dotyczące między innymi wielkości, spiekalności, zawartości popiołu. Paliwo zapala się ręcznie bądź automatycznie, a dalszy proces realizowany jest już automatycznie. Kocioł pracuje w dwóch trybach: praca i podtrzymanie. Po ogrzaniu wody wchodzi on w stan podtrzymania, a następnie, gdy temperatura wody spadnie, kocioł przechodzi w tryb pracy.

Czym kierować się przy wyborze kotła na ekogroszek?

Wybierając kocioł na ekogroszek, kierujemy się najczęściej mocą nominalną, uwzględniając zapotrzebowanie ciepła na ogrzewanie obiektu oraz moc podgrzewacza CWU. Należy pamiętać, iż właściwy dobór kotła decyduje o jego ekonomice oraz sprawności. Kotły na ekogroszek mogą głównie różnić się mocą nominalną, a co za tym idzie, również: ceną, wielkością zasobnika, pojemnością wodną, gabarytami.

W ofercie firmy Heiztechnik znajdziemy 4 podstawowe typy kotłów:

  • Q EKO GL 15-69 kW – To kocioł podajnikowy 5. klasy, a jego konstrukcja oparta jest na bazie płomieniówkowego wymiennika ciepła. Jego zadaniem jest odbiór energii cieplnej od spalin, a następnie przekazanie jej do ogrzania wody. Jest to możliwe dzięki płaszczowi wodnemu, jakim są otoczone ze wszystkich stron kanały płomieniowe, przez które przepływają gorące spaliny. Użyty w kotle wymiennik ciepła rodzimej firmy ma wysoką sprawność wymiany ciepła, co sprawia, że minimalizowane są straty energii. Dzięki optymalizacji komory spalania możliwe stało się uzyskanie niskiej emisji zanieczyszczeń do atmosfery oraz wysokiej sprawności. Dodatkowo został on wyposażony w żeliwny palnik retortowy ze zintegrowanym podajnikiem ślimakowym, który umożliwia bezproblemowy transport paliwa. Kocioł wyposażony jest w automatykę pogodową, która w pełni obsługuje zawór mieszający, pompy CO oraz CWU. Dodatkowo istnieje możliwość podłączenia modułu internetowego do zdalnego zarządzania pracą kotła. Automatyka pozwala na podłączenie termostatów pokojowych, dzięki czemu proces sterowania temperaturą w pomieszczeniu jest znacznie dokładniejszy. Kocioł opcjonalnie może być wyposażony w system automatycznego odpopielania, jak również czujnik kontroli obrotu podajnika, co dodatkowo zwiększa jego poziom automatyzacji. Nowością, w jaką wyposażony może być kocioł, jest moduł OPS, zwany optymalizatorem spalania LAMBDA PLUS. Oferowane przez firmę Heiztechnik kotły posiadają moce nominalne kotłów wynoszą od 15 do 69 kW. Szeroki zakres mocy sprawia, iż sprawdzą się one zarówno w domach jednorodzinnych, jak również w obiektach wielkokubaturowych. Maksymalna temperatura pracy wynosi 85⁰C, zaś pojemność wodna 180 litrów. Kocioł otrzymał certyfikat „Polskie Ciepło”.
  • HT EKO GL 15-40 kW – Kocioł ten jest zmodernizowaną wersją kotła Q EKO GL. Charakteryzuje się nowoczesnym designem, zwartą budową oraz zamontowanym wewnątrz obudowy sterownikiem. Podobnie jak wersja Q EKO GL, wyposażony jest w automatykę pogodową z obsługą pompy CO oraz CWU oraz zaworu mieszającego. Komora paleniskowa w obu przypadkach wyłożona jest ekranami stalowymi. Kotły występują w 5 wariantach mocy nominalnej: 15, 20, 24, 30, 50 kW.
  • Q MAX EKO GL 80-480 kW – Kotły oparte są na wysokowydajnym wymienniku ciepła. Spalanie odbywa się tu w palniku retortowym, do którego paliwo dostarczane jest poprzez podajnik ślimakowy łączący zbiornik paliwa z palnikiem. Spalanie w palniku wypychane jest w kierunku pionowym, tworząc na górze kopiec. Kocioł może być wyposażony w jeden lub dwa niezależne palniki wraz ze sterownikami. Dzięki dostarczonemu przez wentylator powietrzu spalanie następuje w sposób w pełni kontrolowany. Moc nominalna oferowanych kotłów wynosi od 80 do 480 kW.
  • Q MAX EKO – To kocioł wysokiej mocy, który może być wyposażony w dwa niezależne palniki wraz ze sterownikami. Charakteryzuje się wysoką sprawnością, a przy tym prostą obsługą. Kotły oferowane są o mocy nominalnej 520, 600, 750, 1000 kW. Pojemność wodna wynosi od 2150 litrów do maksymalnie 3900 litrów. Waga kotła wynosi od 5070 kg do 11500 kg. Pojemność zasobnika wynosi maksymalnie 2 m3.