Który piec lepszy tłokowy czy ślimakowy

Który piec lepszy tłokowy czy ślimakowy

Wybór pieca centralnego ogrzewania jest bardzo ważny dla przyszłego użytkownika. Na rynku dostępne są nowoczesne urządzenia grzewcze, na paliwa stałe, które spełniają najwyższe normy ekologiczne, pracują w trybie automatycznym i nie wymagają ciągłego nadzoru. Automatyka steruje procesem spalania i jednocześnie zarządzać może całą instalacją grzewczą. Czynności użytkownika sprowadzają się do uzupełnienia, co kilka dni paliwa, z jednoczesnym wyczyszczeniem pieca i usunięciem popiołu. Najwygodniejsze w obsłudze są automatyczne kotły na pellet, które są najbardziej zautomatyzowane. Podobne cechy mają nowoczesne automaty węglowe. Piece wyposażone mogą być w dwa rodzaje podajników paliwa: tłokowe oraz ślimakowe. Użytkownicy zastanawiają się nad wyborem urządzenia – który piec jest lepszy tłokowy czy ślimakowy.

Piece z podajnikiem tłokowym wyposażone są w sterowniki, które sterują podawaniem paliwa oraz pracą wentylatora kotła. Tłok podaje do komory spalania odpowiednią ilość paliwa, a następnie cofa się i pobiera następną dawkę. Częstotliwość, z jaką podawane są dawki paliwa, określa sterownik. Użytkownik, programując sterownik, określa czas przerwy w podawaniu paliwa. Tradycyjne piece z palnikiem tłokowym są obecnie rzadko stosowane, główną przyczyną małego zainteresowania takim kotłem jest niska sprawność i jakość spalania. Alternatywą dla pieców z podajnikiem tłokowym są kotły z podajnikiem ślimakowym. Podawanie paliwa następuje za pośrednictwem ślimaka znajdującego się w rurze podajnika. W nowoczesnych palnikach ślimakowych zastosowano palenisko z retortą obrotową. Podczas każdego podawania paliwa następuje uruchomienie retorty obrotowej w wyniku tego, następuje systematyczne usuwanie popiołu i szlaki powstającej na palenisku. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania uzyskano lepsze doprowadzenie powietrza do spalania oraz równomierny rozkład paliwa wewnątrz paleniska. W palenisku wykonanym w formie ściętego stożka następuje efekt kumulacji ciepła, wynikiem czego jest właściwy proces gazyfikacji węgla oraz bardzo dobre spalanie. Podajnik napędzany jest przez motoreduktor gwarantujący wysoką wytrzymałość oraz cichą i bezawaryjną pracę przez wiele lat.

Podajnik ślimakowy czy tłokowy – różnice

Różnice wynikają ze sposobu mechanicznego podawania paliwa i współpracującego a właściwie będącego częścią urządzenia palnika. Palniki ślimakowe są bardziej nowoczesne, proces spalania przebiega zdecydowanie lepiej. W palnikach ślimakowych wyposażonych w retortę obrotową następuje samoczynny proces usuwania popiołu i szlaki z palnika. Palnikami sterują bardzo nowoczesne automatyki – często z systemem autoregulacji procesu spalania.

Podajnik ślimakowy czy tłokowy – co wybrać

Na zadawane pytanie podajnik ślimakowy czy tłokowy – co wybrać to odpowiedź obecnie zaczyna określać ekologia i obowiązujące przepisy, które dopuszczają do sprzedaży tylko kotły spełniające normy 5 klasy oraz Eco Design. Nowoczesne automatyczne kotły nazywane EKO – wyposażone są najczęściej w palniki ślimakowe, które umożliwiają uzyskanie najwyższej sprawności spalania i nie emitują zanieczyszczeń. Stosowanie nowoczesnych kotłów grupy EKO, wyposażonych w palnik ślimakowy z retortą obrotową umożliwia uzyskanie dużych oszczędności w ogrzewaniu pomieszczeń.