Palenie koksem w piecu węglowym – czy warto?
Koks to paliwo, które pozyskuje się przemysłowo w wyniku wygrzewania węgla kamiennego. Wykazuje wyższą wartość opałową niż zwykły węgiel kopalny. Dodatkowo należy do najbardziej czystych, a więc też najbardziej przyjaznych środowisku paliwa stałych. Jednak jego używanie wymaga posiadania właściwej instalacji grzewczej. Czy zatem palenie koksem w piecu węglowym jest właściwe?
Wartość opałowa koksu
Koks to paliwo paliwo o wiele czystsze niż tradycyjny węgiel. W jego składzie znajduje się co najmniej 90% czystego węgla, co znacząco wpływa na jego wydajność grzewczą, która mieści się w granicach 28-30 Mj/kg. Istnieje kilka rodzajów koksu, do ogrzewania budynków mieszkalnych stosuje się koks opałowy. Podczas palenia koksem można uzyskać tak samo dobre rezultaty spalania, co w przypadku węgla lub drewna, przy czym stanie się to przy mniejszej ilości zużycia paliwa. Wygląda zatem, że palenie koksem w piecach węglowych może być bardzo opłacalne? Czy jest tak rzeczywiście?
Jak palić koksem w piecu?
Należy podkreślić, że pomimo wysokiej wartości opałowej, koks nie nadaje się do każdego typu kotłów grzewczych. Aby palić koksem, trzeba zapewnić palenisku duży i stały dopływ powietrza oraz wysoką temperaturę, gdyż tylko w takich warunkach spalanie odbywa się prawidłowo. Dodatkowo materiał, z jakiego wykonane jest urządzenie grzewcze, powinien spełniać odpowiednie warunki. Musi być on bardzo wytrzymały i dobrze radzić sobie z bardzo wysoką temperaturą paleniska, gdyż w przeciwnym razie będą pozostawać duże ilości niedopału. Najlepiej sprawdzają się w tym wypadku piece żeliwne lub kotły specjalnie przystosowane do tego typu paliwa. W przypadku innych urządzeń radzimy zapoznać się ze wskazaniami ich producenta. Wszystkie powyższe wymogi sprawiają, że koks nie sprawdzi się w nowoczesnym budownictwie, które charakteryzuje się bardzo dobrą izolacją. Paliwo najlepiej radzi sobie w budynkach nieocieplonych, do których ogrzania potrzeba dużej mocy grzewczej. Nieprzypadkowo taki rodzaj budynków przeważał w latach, kiedy koks był paliwem bardzo popularnym. A zatem, czy palenie koksem w piecu węglowym sprawdzi się i będzie opłacalne? Tak, jeśli tylko zostaną zachowane wyżej wymienione warunki. Pamiętajmy o dużym dopływie powietrza i konstrukcji pieca węglowego – musi być na tyle wytrzymała, aby dać sobie radę z wysokimi temperaturami rzędu C. Producent kotła powinien dopuszczać stosowanie koksu przynajmniej jako paliwa zastępczego.
Zalety i wady palenia koksem
Palenie koksem jest proekologiczne – paliwo to jest czystsze od węgla, a podczas spalania nie dymi, gdyż nie emituje do atmosfery smolistych substancji lotnych. Ponadto w odróżnieniu od węglą nie kurzy się i nie brudzi tak intensywnie. Wydajność grzewcza koksu jest bardzo wysoka – sięga 30 MJ/kg. Spala się powoli, dzięki czemu długo utrzymuje wysoką temperaturę i nadaje się do stałego palenia w piecach. Dzięki temu w trakcie sezonu grzewczego zużywa się go mniej niż węgla. A mniejsze ilości lepiej się składują i zabierają mniej miejsca w kotłowniach. Obok wielu zalet istnieją także pewne słabsze strony stosowania koksu. Aby palenie koksem było efektywne, palenisko powinno dostawać właściwie duży dopływ powietrza. Nie tylko kocioł, ale także grzejniki i cała instalacja muszą być dostosowane do tego tak wysokich temperatur, które są generowana podczas ogrzewania budynku koksem. Palenie koksem w piecu węglowym nie sprawdzi się w budynkach o nowoczesnej, bardzo szczelnej i doskonale ocieplonej konstrukcji.