Piec na biomasę — czym palić?

Projektowane i budowane współcześnie domy muszą wykorzystywać energię z odnawialnych źródeł, aby mogły spełniać wymagania wskaźnika EP. Nie ma wymogu, aby była to koniecznie pompa ciepła, instalacja fotowoltaiczna, czy hałasujący wiatrak. Może to być natomiast piec na biomasę, czyli na kawałki drewna, brykiety drzewne, sprasowane trociny w postaci granulatu (pellet), ziarna zbóż, a nawet słoma.

Jakiego opału możemy używać w piecach na biomasę?

Piec na biomasę należy do grupy ekologicznych urządzeń grzewczych, która stale jest rozwijana i udoskonalana, by mogła sprostać coraz ostrzejszym wymaganiom dotyczącym energooszczędności i emisji spalin.

Wśród najpopularniejszych kotłów na biomasę są te, które spalają pellet, bo ogrzewanie nimi jest nie tylko efektywne, ale także ekologiczne i wygodne. Są to urządzenia zautomatyzowane i proste w użytkowaniu.

Paliwo stałe wsypuje się do zasobnika, skąd jest automatycznie podawane do paleniska. Spalanie jest efektywne, ponieważ opał jest dawkowany małymi porcjami. Można łatwo dostosować jego ilość do zapotrzebowania na moc cieplną poprzez automatyczną regulację parametrów pracy.

Procesem spalania w piecu na pelet steruje automatyka pieca. Piec na biomasę w postaci pelletu nie dymi, bo spalanie jest w pełni kontrolowane. Czym jeszcze poza pelletem można palić w piecu na biomasę?

Biomasa

Biomasa to substancje organiczne pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, które ulegają biodegradacji, a także wszelkie materiały, które pozyskuje się z przeróbki surowców tego samego pochodzenia.

Biomasę stanowią przede wszystkim odpady i produkty uboczne produkcji leśnej lub rolnej, oczyszczalni ścieków oraz przemysłu spożywczego.

Biomasa drzewna

Źródło energii, które jest najczęściej wykorzystywane w Europie to drewno. Może ono być pozyskiwane ze specjalnych plantacji energetycznych jako paliwo energetyczne, z leśnych odpadów, odpadów z zakładów drzewnych i innych, które wykorzystują w procesie produkcji drewno.

Wśród rodzajów biomasy drzewnej wymienić można:

  • pellet
  • zrębki drewna,
  • brykiet drzewny,
  • trociny

Brykiet z biomasy niedrzewnej

Biomasa niedrzewna stanowi alternatywę dla bądź co bądź najpopularniejszego źródła paliwa, czyli biomasy drzewnej. Czym ona jest? Jest to ogólne pojęcie, które łączy w sobie takie produkty jak słoma, miskant, trzcina, pestki, ziarna zbóż, łupiny orzechów, czy też pestki i wytłoczyny z oliwek.

Biomasą niedrzewną określa się więc wszystko to, co jest biomasą, ale nie pochodzi z drewna. Co ciekawe, szacuje się, że 1 kilogram owsa daje tyle ciepła, co 0,5 kilograma węgla.

Piec na biomasę — dlaczego się opłaca?

Kocioł na biomasę gwarantuje tanie ogrzewanie domu oraz pozytywny wpływ na środowisko naturalne, a także czystą kotłownię. Spalając biomasę, otrzymuje się dużą ilość ciepła, dlatego jest ona atrakcyjnym paliwem do centralnego ogrzewania. Najpopularniejsza biomasa pochodzi z roślin, której wytwarzanie jest dość proste i tanie. Zarówno pellety, zrębka drzewna, jak i brykiety stanowią świetną alternatywę dla oleju opałowego, gazu, elektryczności i węgla. Kolejną zaletą jest to, że podczas spalania nie uwalniają się do atmosfery szkodliwe związki chemiczne.