Kocioł na pellet o podwyższonym standardzie — co to znaczy?

Aktualne wymogi, jakie narzuca regulamin programu Czyste Powietrze, dają inwestorom możliwość ubiegania się o dofinansowanie na wymianę nieefektywnego źródła ciepła, jakim jest na przykład piec węglowy i zastąpienie go ekologicznym kotłem na pellet drzewny o podwyższonym standardzie. Wybierając kocioł i starając się o dotację, należy przede wszystkim wybierać urządzenia, które spełniają wymogi dyrektywy ekoprojektu, ponieważ można uzyskać znacznie więcej dofinansowania. Czym charakteryzuje się kocioł na pellet o podwyższonym standardzie?

Co to jest kocioł na pellet o podwyższonym standardzie?

Kotły na pellet o podwyższonym standardzie zapewniają nie tylko niższą emisję spalin oraz pyłów, ale także znacznie wyższy komfort codziennego użytkowania w porównaniu z modelami standardowymi. Należy mieć na uwadze to, że lepsze parametry spalania przekładają się na czystsze spalanie pelletu i wyższą sprawność cieplną. Z kolei im wyższa sprawność energetyczna urządzenia, tym mniejsze zużycie paliwa co powoduje zmniejszenie kosztów jego eksploatacji, co w dzisiejszych czasach ma ogromne znaczenie.

Ponadto trzeba dodać, że czystsze spalanie pelletu drzewnego to także rzadsze czyszczenie kotła i palnika oraz zdecydowanie mniej popiołu. Warto także zaznaczyć, że zgodnie z regulaminem programu Czyste Powietrze, inwestorzy decydujący się na zakup takiego urządzenia mogą otrzymać wyższe dofinansowanie inwestycji. Takie korzyści niewątpliwie przemawiają za tym, aby decydować się na kocioł na pellet o podwyższonym standardzie. Należy jednak pamiętać o tym, piece o podwyższonym standardzie wymagają stosowania lepszego opału, aby mogły osiągać deklarowane parametry sprawności i emisji.

Kotły na pellet o podwyższonym standardzie — czym różnią się od zwykłych kotłów?

Piec na pellet o podwyższonym standardzie różni się od standardowego urządzenia przede wszystkim ilością emitowanych pyłów w spalinach. W przypadku kotła o podwyższonym standardzie wynosi ona maksymalnie 20 mg/m3, natomiast w przypadku kotła standardowego 40 mg/m3. Różnica jest więc duża. Ponadto należy uwzględnić jeszcze to, że są to kotły bardziej zaawansowane technologicznie z wieloma dodatkowymi rozwiązaniami, które ułatwiają ich użytkowanie. Wśród nich wymienia się systemy i sterowniki:

  • automatycznego oczyszczania ze zgarniaczem szlaki,
  • automatyczne lub ręczne oczyszczanie wymiennika ciepła,
  • modulacji mocy palnika,
  • pracy kotła z sondą lambda.

Oczywiście, za takie kotły o podwyższonym standardzie trzeba też więcej zapłacić, ale dofinansowanie z programu Czyste Powietrze jest zdecydowanie większe.

Czy piece na pellet o podwyższonym standardzie spełniają warunki programu czyste powietrze?

Zgodnie z dotychczasowymi zapisami w programie Czyste Powietrze możliwe jest ubieganie się o dotację na zakup oraz montaż pieca na pellet o podwyższonym standardzie. Inwestorzy mogą otrzymać do 12 tysięcy złotych dofinansowania. Przy piecu spełniającym standardowe parametry spalania i sprawności dofinansowanie wynosi do 9 tysięcy złotych.