Rozpalanie pieca od góry – jak to robić?

Dlaczego poleca się rozpalanie pieca od góry? Ponieważ to sposób na dużo czystsze i efektywniejsze spalanie paliwa. Nie tylko spada zużycie opału, ale także sam proces spalania jest dużo bardziej ekologiczny, ponieważ nie generuje dużych ilości dymu. Palenie od góry możliwe jest w każdym kotle, który posiada wylot spalin u góry paleniska oraz wlot powietrza spod rusztu.

Na czym polega palenie od góry?

W rozpalaniu pieca od góry powoduje, że żar spod węgla przenosi się na węgiel. Taki sposób palenia nie wymaga zmiany kotła, a jedynie nauczenia się, jak to robić właściwie. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ ograniczamy zanieczyszczenie powietrza i oszczędzamy czas – raz rozpalony kocioł nie wymaga stałej obsługi. Ponadto to także oszczędność finansowa! Rozpalanie od góry wpływa na większą wydajność opału.

Dym, aby wydostać się z komina musi na początku przejść przez żar, ale w procesie tym jest spalany. W konsekwencji z komina ulatniają się niemal same przezroczyste spaliny. Takie rozpalanie pieców zlikwidowałoby problem ze smogiem!

Jak rozpalać w piecu od góry?

Rozpalanie pieca od góry rozpoczyna się od wypełnienia paleniska węglem. Na nim umieszczamy drewno, a na samym szczycie rozpałkę. Następnie zamknij dolne drzwiczki kotła i odchyl lekko dolną klapę, jeśli nie posiada on dmuchawy. Jeśli urządzenie posiada klapę w górnych drzwiczkach, należy ją nieco uchylić i otworzyć ewentualne otwory doprowadzania powietrza.

Teraz można rozpalić palenisko. Gdy rozpałka powoli zaczyna się tlić, trzeba zamknąć górne drzwiczki kotła. W przypadku, gdy nie posiada on otworów napowietrzających, można je pozostawić lekko uchylone aż do momentu zajęcia rozpałki ogniem.

Urządzenia grzewcze z dmuchawą wymagają jej odpowiedniego nastawienia – najlepsza intensywność nadmuchu to taka, kiedy wydostający się z komina dym będzie niemal bezbarwny. Ciemny dym oznacza zbyt duży nadmuch, biały i gęstym to nadmuch zbyt mały. Temperaturę na sterowniku najlepiej ustawić na 60 °C. Warto podkreślić, że rozpalanie pieca od góry wymaga powtórzenia wszystkich czynności w momencie, gdy nastąpi wypalenie opału.

Zalety górnego rozpalania

Istnieje kilka rodzajów spalania paliwa:

  • palenie od dołu,
  • palenie od góry,
  • palenie kroczące.

Każdy ze sposobów posiada swoje wady i zalety, jednak tylko rozpalanie pieca od góry nie generuje dużej ilości dymu i sadzy. Pozostałe sposoby powodują wydzielanie pary wodnej i gazów, z których połączenia powstaje gęsty dym, a następnie sadza. Zwiększa się przez to koszt ogrzewania budynku i dochodzi problem z częstym czyszczeniem wnętrza kotła i komina.

Mniejsza ilość dymu i popiołu to mniejsza ilość spalin wydalanych do atmosfery, a co za tym idzie, mniejsze zanieczyszczenie powietrza. Dodatkową zaletą jest fakt, że ten sposób palenia w piecu uwalnia domowników budynku mieszkalnego od potrzeby ciągłego dokładania do paleniska. Ogrzewanie domu staje sią też bardziej ekonomiczne. Można zyskać nawet o 30% bardziej efektywne spalanie.