Jak działa bufor ciepła?
Jak obniżyć rachunki i zwiększyć wydajność systemu instalacji grzewczej? Zastosuje bufor ciepła! Jest on zbiornikiem, który możesz podłączyć do systemu grzewczego. Jego działanie polega na magazynowaniu energii cieplnej, a dokładnie ciepłej wody. Oddaje on energię grzewczą do grzejników lub innego systemu, jeszcze przez długi czas po wyłączeniu kotła.
Bufor cieplny – zastosowanie urządzenia
Bufor ciepła wygląda podobnie, jak boiler. Jest zaprojektowany w taki sposób, aby podwyższyć wydajność stosowanego w budynku systemu grzewczego. Może być to centralne ogrzewanie lub ogrzewanie podłogowe. Jest odporny na korozje, a także posiada doskonałą izolację, dzięki czemu straty energii są minimalne.
Działanie bufora cieplnego wspiera pracę kotła. Szczególnie dobrze współpracuje z ogrzewaniem podłogowym i kotłami zasypowymi – osoby, które wybrały te sposoby ogrzewania budynku wyraźnie odczują korzyści zastosowania bufora.
Należy jednak podkreślić, że bufory cieplne są dobrym wyborem dla każdego właściciela budynku mieszkalnego, niezależnie od posiadanego rodzaju kotła i sposób ogrzewania pomieszczeń. Zasilają instalację grzewczą jeszcze przez kilka, a nawet kilkanaście godzin po wyłączeniu kotła.
Tego rodzaju zasobniki ciepła można podzielić na:
- zasobniki buforowe proste – w ich konstrukcji nie ma wężownic, ale mogą zostać podłączone do kilku źródeł ciepła.
- zasobnik kondensacyjne kombinowane – zaopatrzone w co najmniej jedną wężownicę, co daje możliwość ich podłączenia do wielu źródeł ciepła; takie urządzenie może być jednocześnie współpracować np. z pompą ciepłą i kolektorem słonecznym.
Co daje bufor ciepła?
Największą zaletą urządzenia jest zapewnienie efektywnej i oszczędnej pracy urządzeń grzewczych. Bufor ciepła daje możliwość przechowywania ciepła z bardzo małymi stratami. Zmagazynowane ciepło jest pobierane w momencie, kiedy jest potrzebne.
To nie jedyne jego zalety. Bufor wpływa na efektywniejsze spalanie opału, a dzięki temu – na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Rozpalanie odbywa się z mniejszą częstotliwością, ale ogrzewane pomieszczenia nie są wychładzane. Więcej, bufor ciepła daje możliwość wyrównania temperatury w budynku mieszkalnym. Dodatkowo urządzenie sprzyja współpracy kotła z ogrzewaniem niskotemperaturowym.
Dodatkowa oszczędność płynie z mniejszego zabrudzenia przewodu kominowego. Użytkownik kotła z buforem cieplnym nie jest zmuszony do częstego czyszczenia i konserwacji przewodu, gdyż gromadzi się w nim mniej sadzy. Mniej sadzy to też mniejsza emisja substancji szkodliwych do środowiska.
Bufor daje możliwość wykorzystania zmagazynowanego ciepła do ogrzania wody użytkowej w budynku. Posiada bardzo trwałą konstrukcję o bardzo małej awaryjności, co zapewnia nie tylko trwałe działanie jego zbiornika, ale też samej instalacji grzewczej.
Czy do pompy ciepła potrzebny jest bufor?
Bufor ciepła może współpracować z pompą ciepła równie efektywnie co z kotłem grzewczym. Dzieję się tak dlatego, że umożliwia on pompie uruchamiać się rzadziej, ale na dłuższy czas. Zastosowanie pompy ciepła staje się wtedy jeszcze bardziej wydajne.
Jak to działa w praktyce? Efektywność pompy jest związana z jej pojemnością wodną. Jeśli jest ona zbyt niska, pompa często się wyłącza, co jednocześnie wpływa na jej żywotność. Co daje pompie ciepła bufor cieplny? Przede wszystkim zwiększa pojemność wodnej instalacji grzewczej. Dzięki temu pompa działa dużo wydajniej i dłużej.