Jaka jest najlepsza kaloryczność ekogroszku?
Ekogroszek to paliwo otrzymywane z węgla brunatnego lub kamiennego. Ponieważ jego spalanie odbywa się bezdymnie, tego rodzaju materiał opałowy jest przyjazny dla środowiska. Kaloryczność ekogroszku jest wysoka, przy czym jego spiekalność jest stosunkowo niska. W związku z powyższym kotły na ekogroszek są dziś powszechnie stosowane – zarówno w domach jednorodzinnych, jak w przedsiębiorstwach, np. halach produkcyjnych.
Co to jest wartość kaloryczna?
Wartość kaloryczna, nazywana także wartością opałową, to ilość energii otrzymywanej z jednostki masy danego paliwa, w tym przypadku z ekogroszku. Nie jest ona tym samym, co wartość ciepła spalania. Ciepło spalania ma zawsze większą wartość. Przy zakupie paliwa dobrze jest pamiętać o tej różnicy.
Kaloryczność ekogroszku (i innych paliw) podaje się w megadżulach. W zawiązku z tym także masa opałowa określana jest w MJ/kg. Dlaczego poznanie tego rodzaju parametrów jest tak ważne? Ponieważ większa kaloryczność ekogroszku to jednocześnie mniejsze zużycie paliwa, a więc większa oszczędność w ogrzewaniu budynków.
Jak określa się kaloryczność ekogroszku?
Ekogroszek jest paliwem, które charakteryzuje się wysoką wartością opałową, a przy tym niską zawartością popiołu. Nic dziwnego, że jest on obecnie paliwem bardzo popularnym. W zależności od klasy paliwa kaloryczność ekogroszku wynosi od 20 do 30 MJ/kg. Wysokiej jakości ekogroszek powinien wyróżniać się parametrami:
- wilgotność – nie przekracza 10%,
- zawartość siarki – sięga poniżej 0,5%,
- granulacja – na poziomie od 5 do 25 mm,
- zdolność spiekania RI <20,
- zawartość popiołu – powyżej 10%,
Nie zachowanie powyższych parametrów skutkuje mniej efektywnym lub mniej ekologicznym spalaniem paliwa. Przykładowo duża zawartość wilgoci zmniejsza kaloryczność ekogroszku. Dodatkowo w kontakcie z siarką powoduje korozje urządzenia grzewczego. Zazwyczaj dotyczy to takich elementów kotła, jak ślimak lub miejsca styczności wilgotnego paliwa z palnikiem. Należy także pamiętać, aby pakowany w worki ekogroszek przechowywać w suchym pomieszczeniu, a na dzień przed podaniem go do kotła, rozciąć worek.
Wymiary ekogroszku
Wymiary ekogroszku dostosowane są do urządzeń grzewczych, w których jest spalany. Przyjmuje się, że są to zazwyczaj frakcje pomiędzy 5 a 25 milimetrów. A zatem kupując ten rodzaj paliwa powinno się najpierw sprawdzić, jakich wymiarów granulacja jest wymagana przez posiadany przez nas kocioł. Ponadto wielkość jego bryłek ma wpływ na głośność pracy pieca. Im są większe, tym głośniejsze są zachodzące w nim procesy.
Zdarza się, że w opakowaniu z ekogroszkiem wysokiej jakości znajduje się pewna ilość granulatu mniejszego lub większego niż wartość podana przez producenta. Jest to dopuszczalne, o ile nie przekracza to 5% całej zawartości worka. Ma to związek z technologią przesiewania ziaren. Takie większe kawałki nazywane są nadziarnem, mniejsze zaś podziarnem.
Firma Heiztechnik produkuje kotły na ekogroszek, które spełniają najwyższe wymagania ekologiczne, zgodne z normą PN-EN 303-5:2015. Ponadto nasze urządzenia grzewcze charakteryzują się wysoką sprawnością spalania i wysoką sprawnością energetyczną.