Zawirowywacz spalin – co daje?

Zawirowywacz spalin to jeden z najważniejszych elementów nowoczesnych kotłów. Reguluje on przepływ spalin podczas procesów grzewczych. Znajduje się w wylotowym kanale spalinowym, czyli na drodze obiegu spalin wydostających się z komory spalania w stronę [przewodu kominowego. Zawirowywacz spalin ma duży wpływ na efektywność działania kotła oraz pozwala zmniejszyć zużycie paliw.

Jak działa zawirowywacz spalin?

Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego w życie wchodzą nowe wymagania dla urządzeń grzewczych. W naszej ofercie posiadamy kotły 5 klasy, które spełniają wszystkie restrykcyjne wymagania energetyczno-emisyjne.

Aby uzyskać wysoką sprawność działania, a zarazem niski stopień emisji zanieczyszczeń kotła, musi posiadać on przemyślaną konstrukcję. Wydajność takich urządzeń znacząco podnosi zawirowywacz spalin.

Zawirowywacze spalin znajdują się kanałach spalinowych kotła. Z jednej strony przekazują one ciepło do wody, z drugiej zaś zatrzymują w kotle powstały podczas jego pracy pył, dzięki czemu emisja spalin spełnia unijne normy. Taki kocioł działa bardziej ekologicznie, ponieważ nie zanieczyszcza powietrza.

Zawirowywacz spalin – czy warto?

Zawirowywacze wpływają na lepszą sprawność kotła. Jednak należy pamiętać, że m.in. dzięki ich działaniu temperatura spalin staje się niższa. Osoby, które dotychczas korzystały z kotłów węglowych podłączonych do kominów murowanych, powinny zwrócić na to uwagę. Kominy ceglane nie są przystosowane do niskiej temperatury spalania spalin.

Wyjściem z tej sytuacji jest montaż w starym kominie stalowego wkładu kominowego. Dzięki temu spaliny nie uszkodzą kanału, będzie on zabezpieczony przed tzw. poceniem się, które działa destrukcyjnie na jego ściany.

Czy zatem warto inwestować w nowoczesne kotły wyposażone w zawirowywacz spalin. Jak najbardziej! Po pierwsze zawirowywacze zmniejszają temperaturę spalin. Ich montaż w kotle zwiększa drogę i prędkość spalin, co sprawia, że wymiana znacznie wzrasta. W kolumnie wymiennikowej następuje lepsze oddanie ciepła ze spalin.

Ostatecznie możemy śmiało powiedzieć, że zawirowywacze spalin wpływają pozytywnie na całą pracę kotła.