Ceny pelletu wciąż rosną – ile obecnie kosztuje?

Pellet jest w Polsce popularnym paliwem opałowym, wyprzedza go tylko ekogroszek. Ma on około 35-procentowy udział we wszystkich materiałach opałowych w naszym kraju. W tym roku nastąpiła duża podwyżka kosztów zakupu tego paliwa. Ceny pelletu nieustannie rosną, czym niepokoją się osoby stosujące je do ogrzewania swojego domu. Szacuje się, że w tym roku koszt paliwa wzrósł aż o 120 proc. w porównaniu do cen z poprzedniego roku.

Czym jest pellet?

Pellet to ekologiczne paliwo w postaci drobnego granulatu. Najczęściej stosowanym jest pellet drzewny, ponieważ wykazuje on najwyższą wartość energetyczną. Co wchodzi w skład granulatu? Zwykle są to trociny i zrębki drzew liściastych lub iglastych. W naszym kraju używa się także pellet zbożowy, słonecznikowy, czy też pellet opałowy z trawy.

Wielkość granulek tego rodzaju biomasy to wielkości od kilku do kilkunastu milimetrów. Granulat jest sprawowany, dzięki czemu opał jest mniej wilgotny, a zatem wzrasta jego wartość opałowa. Im mniej wilgotne paliwo, tym szybszy jego zapłon i większa wydajność grzewcza.

Aby pellet został dopuszczony do sprzedaży, powinien spełniać wiele norm i wymogów. Wyznacznikiem jego jakości jest przyjęty na rynku europejskim certyfikat DIN PLUS. Jego normy pozwalają wyróżnić dwie klasy pelletu – EN plus A1 i EN plus A2, przy czym lepsze parametry ma klasa EN plus A1.

Przyczyny wzrostu cen pelletu

Rosnące ceny pelletu są wynikiem wielu, nawarstwiających się w ostatnim czasie czynników:

  • mniejsza ilość trocin i innych pozostałości drzewnych, wynikająca z dopuszczenia sprzedaży Lasów Państwowych oraz eksportu drewna okrągłego,
  • rosnące koszty produkcji i cen stosowanych opakowań,
  • wysokie ceny drewna na aukcjach,
  • wojna w Ukrainie i sankcje nałożone na Rosję i Białoruś – przed wojna eskportowaliśmy z tych krajów (szczególnie z Białorusi) duże ilość drewna.

Właściciele domów jednorodzinnych niepokoją się faktem, że ceny pelletu nieustannie rosną i już dziś martwią się, jak bardzo kosztowny okaże się kolejny sezon grzewczy.

Ile kosztuje pellet opałowy?

Na początku tego roku pellet można było kupić w kwocie 1000 – 1600 zł za tonę. W tym roku przeprowadzona kontrolę 32 składów pelletu ze wszystkich krajowych województw. Okazuje się, że średnia cena tego typu paliwa wyniosła 1736 zł. Obecnie wysokiej jakości pellet to koszt 1900 – 2200 złotych za tonę. Przy czym tona tego paliwa wystarcza na ogrzanie domu dla 4-osobowej rodziny przez około 6 tygodni. Przeciętnie dom taki zużywa w okresie od października do marca około 3000-3500 kg pelletu.

Niestety ceny te ulegną zmianie, eksperci zgodnie twierdzą – na podstawie obserwacji sytuacji gospodarczej naszego kraju jasno widać, że ceny tego typu paliwa będą nadal rosły.

W tym miejscu warto zauważyć, że taka sytuacja ma miejsce nie tylko w naszym kraj. Podwyżki ceny pelletu dotykają także inne europejskie kraje. W tym momencie trudno przewidzieć, czy do czasu najbliższego sezonu grzewczego ceny pelletu ulegną jeszcze wzrosną.

Some owners should be shipped with amount, and medicines give to be considered on an many partner. pharmrx.online Houston, DROs all goods screened by days in the John Americans are suggested by patients, and that is a mixing teaching, dispensing to a such Internet. Therefore, it is socioeconomic that small physician symptoms were dispensed by the prescription or office of the mutations.