Ceny pelletu wciąż rosną – ile obecnie kosztuje?

Pellet jest w Polsce popularnym paliwem opałowym, wyprzedza go tylko ekogroszek. Ma on około 35-procentowy udział we wszystkich materiałach opałowych w naszym kraju. W tym roku nastąpiła duża podwyżka kosztów zakupu tego paliwa. Ceny pelletu nieustannie rosną, czym niepokoją się osoby stosujące je do ogrzewania swojego domu. Szacuje się, że w tym roku koszt paliwa wzrósł aż o 120 proc. w porównaniu do cen z poprzedniego roku.

Czym jest pellet?

Pellet to ekologiczne paliwo w postaci drobnego granulatu. Najczęściej stosowanym jest pellet drzewny, ponieważ wykazuje on najwyższą wartość energetyczną. Co wchodzi w skład granulatu? Zwykle są to trociny i zrębki drzew liściastych lub iglastych. W naszym kraju używa się także pellet zbożowy, słonecznikowy, czy też pellet opałowy z trawy.

Wielkość granulek tego rodzaju biomasy to wielkości od kilku do kilkunastu milimetrów. Granulat jest sprawowany, dzięki czemu opał jest mniej wilgotny, a zatem wzrasta jego wartość opałowa. Im mniej wilgotne paliwo, tym szybszy jego zapłon i większa wydajność grzewcza.

Aby pellet został dopuszczony do sprzedaży, powinien spełniać wiele norm i wymogów. Wyznacznikiem jego jakości jest przyjęty na rynku europejskim certyfikat DIN PLUS. Jego normy pozwalają wyróżnić dwie klasy pelletu – EN plus A1 i EN plus A2, przy czym lepsze parametry ma klasa EN plus A1.

Przyczyny wzrostu cen pelletu

Rosnące ceny pelletu są wynikiem wielu, nawarstwiających się w ostatnim czasie czynników:

  • mniejsza ilość trocin i innych pozostałości drzewnych, wynikająca z dopuszczenia sprzedaży Lasów Państwowych oraz eksportu drewna okrągłego,
  • rosnące koszty produkcji i cen stosowanych opakowań,
  • wysokie ceny drewna na aukcjach,
  • wojna w Ukrainie i sankcje nałożone na Rosję i Białoruś – przed wojna eskportowaliśmy z tych krajów (szczególnie z Białorusi) duże ilość drewna.

Właściciele domów jednorodzinnych niepokoją się faktem, że ceny pelletu nieustannie rosną i już dziś martwią się, jak bardzo kosztowny okaże się kolejny sezon grzewczy.

Ile kosztuje pellet opałowy?

Na początku tego roku pellet można było kupić w kwocie 1000 – 1600 zł za tonę. W tym roku przeprowadzona kontrolę 32 składów pelletu ze wszystkich krajowych województw. Okazuje się, że średnia cena tego typu paliwa wyniosła 1736 zł. Obecnie wysokiej jakości pellet to koszt 1900 – 2200 złotych za tonę. Przy czym tona tego paliwa wystarcza na ogrzanie domu dla 4-osobowej rodziny przez około 6 tygodni. Przeciętnie dom taki zużywa w okresie od października do marca około 3000-3500 kg pelletu.

Niestety ceny te ulegną zmianie, eksperci zgodnie twierdzą – na podstawie obserwacji sytuacji gospodarczej naszego kraju jasno widać, że ceny tego typu paliwa będą nadal rosły.

W tym miejscu warto zauważyć, że taka sytuacja ma miejsce nie tylko w naszym kraj. Podwyżki ceny pelletu dotykają także inne europejskie kraje. W tym momencie trudno przewidzieć, czy do czasu najbliższego sezonu grzewczego ceny pelletu ulegną jeszcze wzrosną.