Czy palenie owsem w piecu się opłaca?

Nadwyżki powstałe z uprawy owsa mogą być wykorzystywane jako paliwo do pieców opałowych. Do spalania wykorzystuje się ziarno, które nie nadaje się do celów konsumpcyjnych. Palenie owsem o odpowiedniej wilgotności daje doskonałe rezultaty. Szacuje się, że ogrzewanie owsem budynku o powierzchni około 200 mkw to koszt mieszczący się w granicach 300 zł. W porównaniu z gazem ziemnym, a nawet węglem, może być ekonomiczny.

Owies jako paliwo grzewcze

Palenie owsem zyskuje coraz więcej zwolenników. Nic w tym dziwnego, owies ma dwukrotnie niższą cenę niż węgiel kamienny. 1 tonę węgla kamiennego średniej jakości można zastąpić przez 1,5 tony ziarna owsa. To nie jedyna zaleta stosowania tego rodzaju biomasy:

  • owies zawiera łuski i tłuszczu, ma stabilne właściwości wilgotności oraz dużą wartość opałową (15-18 MJ/kg), dzięki czemu spala się bardzo łatwo,
  • palenie owsem jest bezpieczne dla środowiska – nie emituje toksycznych gazów cieplarnianych,
  • po spalaniu owsem pozostaje niewielka ilość popiołu, który może być wykorzystywany następnie jako nawóz,
  • ceny zboża są bardziej stabilne niż ceny paliw nieodnawialnych,
  • owies jest prosty w transporcie i magazynowaniu,
  • palenie owsem to dobra opcja dla osób posiadających własne gospodarstwa i uprawiających ten rodzaj zboża; uprawa owsa jest prosta i mało wymagająca,
  • na rynku krajowym można zakupić niezbędne do palenia owsem maszyny.
  • Jak palić owsem?

    Korzystanie z owsa jako paliwa wymaga dokupienia odpowiedniego palnika do posiadanego kotła na paliwa stałe. Palnik wystarczy podłączyć do posiadanego pieca i tym sposobem zmienić rodzaj stosowanego paliwa. Na polskim rynku znajdziemy wiele tego rodzaju urządzeń. Każde z nich różnić się może pod względem sposobu rozpalania, podawania i spalania paliwa.

    Palnik na owies to nieduże urządzeniem, które działa jak przystawka do posiadanego kotła. Uruchamia się go elektronicznie – wystarczy nacisnąć właściwe przyciski. Cały proces spalania paliwa jest całkowicie zautomatyzowany. Za pośrednictwem rury paliwo podawane jest i właściwie dozowane z dużego pojemnika do palnika. Ziarno owsa w komorze palnika rozpala się pod wpływem ogrzewania specjalną grzałką elektryczną do temperatury 1200 st. C. Zalecane jest, aby urządzenie o takie strukturze pracowało w trybie ciągłym przez cały okres grzewczy. Obok owsa wykorzystywać można także takie paliwo, jak kukurydzę i pellet.

    Palniki powinien być automatyczny, aby użytkownik pieca nie musiał dokładać do paleniska i rozpalać go. Przede wszystkim jednak musi być dopasowany do tego rodzaju paliwa, aby

    mógł je bez problemu spalić. Zaopatrując się w to urządzenie warto zwrócić uwagę, czy posiada ono odpowiednio duży otwór do podawania paliwa przez podajnik automatyczny.

    Inna alternatywą są kotły do spalania owsa. Są one zazwyczaj wielopaliwowe, czyli umożliwiają spalanie zboża, ale także pelletu lub zrębków drzewnych. Standardem takich urządzeń grzewczych jest pełna automatyka ich pracy.