Czy pompa ciepła jest głośna?

Dla wielu osób kluczowym czynnikiem podczas wyboru pompy ciepła jest jej cena. Zapomina się jednak o jakości dostępnych rozwiązań, zawartych w nich komponentach oraz parametrach pracy dzięki nim uzyskiwanych, a ma to duży wpływ na komfort życia domowników i sąsiadów. Szczególnie istotny jest tutaj aspekt poziomu głośności pracy urządzenia. Dźwięk wydobywający się z pompy ciepła emitowany jest przez sprężarkę oraz zasysający powietrze wirnik wentylatora. Im intensywniejsza jego praca, tym głośniej pracuje pompa ciepła.

Jaki hałas generuje pompa ciepła?

Hałas emitowany przez pompę ciepła do ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej wyraża się przede wszystkim przez dwie wielkości:

  • Poziom mocy akustycznej — mierzy się w warunkach laboratoryjnych, a wartość wyniku podawana jest w decybelach w katalogu producenta lub na etykiecie produktu, w którą musi być od 2015 roku zaopatrzona każda pompa ciepła. Na etykiecie umieszcza się dwie wartości — poziom mocy akustycznej jednostki zewnętrznej i wewnętrznej.
  • Poziom ciśnienia akustycznego — podaje się go w decybelach, wskazuje natężenie hałasu pompy ciepła w określonej odległości od urządzenia (najczęściej 1,3,5,7m). Parametr ten obliczany jest na podstawie poziomu mocy akustycznej lub mierzony bezpośrednio na miejscu po zakończonej instalacji. Na wzrost ciśnienia może wpływać między innymi odbicie dźwięku od otaczających urządzenie powierzchni.

Obecnie na rynku oferowane są nowoczesne powietrzne pompy ciepła i które nie emitują nadmiernego hałasu.

Czy możemy wpłynąć na poziom głośności pompy ciepła?

Na głośność pracy pompy ciepła można wpłynąć, stosując kilka prostych zasad:

  • umieścić pompę ciepła powietrze woda blisko ściany budynku, aby długość rur była wystarczająca,
  • nie umieszczać pompy ciepła powietrze woda lub gruntowej bezpośrednio pod pokojem dziennym ani pod oknami sypialni oraz oknami sąsiadów,
  • nie umieszczać urządzenia w wąskich alejkach, wnękach i wewnętrznych drogach, ponieważ dźwięk będzie się odbijać, zamiast rozpraszać w otoczeniu.

Sprawdzone sposoby na wyciszenie pompy ciepła

Pompa ciepła powietrze oraz inne jej rodzaje to urządzenia, które w ostatnich czasach mocno zyskują na popularności wśród inwestorów. Coraz częściej nowe nieruchomości budowane są z zastosowaniem nowoczesnych technologii, których celem jest zmniejszone oddziaływanie na środowisko naturalne. Pompa ciepła podczas swojej pracy jednak generuje hałas, który dla niektórych osób może okazać się problemem. Warto więc zastosować kilka sposobów na to, aby ją wygłuszyć. Jak to zrobić?

Izolacja akustyczna

W jaki sposób obniżyć poziom głośności pracy pompy ciepła? Poziom generowanego hałasu przez starsze modele można zminimalizować poprzez zastosowanie osłony akustycznej, która może osłabić dźwięk nawet o 12 dB. Osłony dysponują nie tylko funkcją tłumienia dźwięku, ale także ograniczenia oscylacji, które generowałoby dodatkowy hałas.

Redukcja wibracji

Metal i beton przenoszą wibracje generowane przez pompę ciepła, którym można zapobiec. Dzięki temu możliwe będzie także ograniczenie generowanego hałasu. Wykorzystać do tego można gumowe podkładki antywibracyjne. Innym rozwiązaniem jest ustawienie pompy ciepła na stalowej sprężynie zintegrowanej z wysokowydajnym tłumikiem.