Czyszczenie pieca przed sezonem grzewczym – na co zwrócić uwagę?
Regularne czyszczenie pieca pozwala przedłużyć jego żywotność. Odpowiednio zadbane urządzenia grzewcze zużywają mniej paliwa, co daje nam większe oszczędności. I nie mówimy tu tylko o usuwaniu zanieczyszczeń, ale przede wszystkim, o okresowej konserwacji. Początek jesieni to ostatni moment na to, aby ją wykonać. Ponieważ taką kompleksową kontrolę wykonuje się, kiedy urządzenie nie musi ogrzewać domu. Czyszczenie pieca przed sezonem grzewczym pozwala sprawdzić, czy w urządzeniu nie zużyły się żadne części po ostatnim czasie eksploatacji, a jeśli tak się stało, trzeba będzie je wymienić. Jeśli nie mamy pewności co do czynności serwisowych, wystarczy spojrzeć do instrukcji obsługi i dokumentacji dołączonej przez producenta – powinny być w niej szczegółowo określone.
Jak czyścić piec na ekogroszek?
Czyszczenie pieca na ekogroszek najlepiej rozpocząć od wyczyszczenia komina i jego odpadów. Następnie należy oczyścić kocioł oraz jego popielnik ze zgromadzonych w nich zabrudzeń. Dopiero po tej czynności możesz przejść do czyszczenia poszczególnych podzespołów urządzenia – wymiennika ciepła, palnika oraz podajnika paliwa. Bardzo ważne jest, aby czyszczenie było wykonane dokładnie – należy usunąć warstwy pyłu i osadu z każdego z elementów kotła:
- wymiennik ciepła kotła – zwróć szczególną uwagę na oczyszczenie płaszcza wodnego;
- palnik – otwórz komorę powietrzną, udrożnij otworów napowietrzający palenisko,
- wentylator i łopatki wirnika – dokładnie sprawdź w jakim są stanie,
- układ podawania paliwa – oczyść zasobnik paliwa i zbadaj poprawność jego działania,
Kiedy czyszczenie pieca zostało zakończone, możesz ponownie złożyć urządzenie. Na koniec warto jest załączyć w sterowniku kotła każdy z podzespół i zweryfikować poprawność ich czynności.
Czym czyścić piec na ekogroszek?
Czyszczenie pieca na ekogroszek nie wymaga dużej ilości narzędzi. Na pewno należy zaopatrzyć się w ostrą szczotkę do usuwania sadzy ze ścian i brzegów kotła. Jeśli jej nagromadzenie jest bardzo duże, możesz kupić dedykowany do oczyszczania kotła preparat. Spryskanie nim ścian urządzenia powinno ułatwić usuwanie zabrudzeń.
Jak czyścić piec na pellet Heiztechnik?
Efektem spalania pelletu jest wytwarzanie się popiołu. Jednak w nowoczesnych kotłach na pellet naszej firmy Heiztechnik, czyli tych, które spełniają wszystkie wymagane normy i przepisy, nie powinno dochodzić do zabrudzeń urządzenia smołą czy sadzą. Jeśli wykonując czyszczenie pieca na pellet zauważyłeś, że osadził się w nim nagar, to znak powstałych nieprawidłowości. Zazwyczaj są one skutkiem nieprawidłowego doboru typu kotła, błędnego montażu lub wady jego podzespołów. Przed kolejnym sezonem grzewczym należy ten problem wyeliminować.
Czyszczenie pieca na pellet wymaga głównie bardzo precyzyjnego oczyszczenia:
- ścian komory paleniska z popiołu,
- wymiennika ciepła,
- części odpowiedzialnych za automatyczne czyszczenie kotła, np. zawirowywaczy spalin,
- wszystkich elementów palnika,
- elementów podajnika i rury podającej.
Należy także wykonać kontrolę sprawności poszczególnych elementów kotła, wobec których występuje największe ryzyko zużycia podczas sezonowej eksploatacji. Ponadto wykonując czyszczenie pieca, dobrze jest skontrolować także posadowienie czujników sterownika w kotle.
Czym czyścić piec na pellet?
Podobnie jak w przypadku kotłów na ekogroszek czyszczenie kotła na pellet należy wykonać ostrą szczotką i ewentualnie z użyciem dostosowanego to tego preparatu. Przed rozpoczęciem konserwacji trzeba wyłączyć palnik z funkcji PRACA i poczekać aż nastąpi jego całkowite wygaszenie. Następnie można rozmontować jego drzwi i korpus pieca i wymontować palnik. Po tych działaniach przystępujemy do precyzyjnej konserwacji urządzenia. Na koniec nie zapomnij o czyszczenie dmuchawy pieca, czyli sprawdzeniu czystości wentylatora nadmuchowego.
Czyszczenie dmuchawy pieca
W czynnościach konserwacyjnych należy wykonać także czyszczenie dmuchawy pieca Możesz w tym celu użyć odkurzacza, pędzla lub sprężonego powietrza, z których pomocą szybko usuniesz wszystkie zanieczyszczenia.