Domy energooszczędne — jakie ogrzewanie jest najlepsze?

Współcześnie opracowywane projekty budowlane domów jednorodzinnych zakładają wykorzystanie takich materiałów, które sprawią, że budynek będzie energooszczędny. Dom, który ma niewielkie zapotrzebowanie na energię, nie generuje dużych strat ciepła, jest ekologiczny i zapewnia komfort termiczny. Architekci muszą więc sporo się natrudzić, aby zaprojektować budynek, który wyeliminuje miejsca z mostkami termicznymi. Projekty cechują się niskim współczynnikiem przenikania ciepła i zakładają bardzo dobrą izolację przed chłodem. Co jednak z ogrzewaniem? Jakie powinien mieć dom energooszczędny?

Jakie ogrzewanie w domu energooszczędnym sprawdzi się najlepiej?

Energooszczędny system grzewczy jest podstawą w domach energooszczędnych. Bardzo często więc wykorzystuje się ogrzewanie podłogowe i pompy ciepła. Można także zainstalować nowoczesne kotły gazowe lub kotły automatyczne na paliwa stałe.

Ogrzewanie domu energooszczędnego gazem jest bardzo popularnym wyborem. Zaletą takiej instalacji grzewczej są względnie niskie koszty nabycia pieca, oscylujące w granicach 3 – 5 tys. zł. Ponadto kotły na gaz są urządzeniami bezobsługowymi, co oznacza, że nie trzeba samodzielnie dokładać paliwa. Nowoczesne urządzenia dostosowują się do aktualnego zapotrzebowania na ciepło.

Na stworzenie komfortu termicznego wewnątrz domu energooszczędnego pozwala także pompa ciepła. Jest to ekologiczne źródło ciepła, które wymaga podłączenia do energii elektrycznej. Pompy ciepła są urządzeniami bezobsługowymi. Są one tańsze w eksploatacji, głównie dlatego, że nie ma potrzeby płacenia za paliwo do jej działania.

Do ogrzewania domu energooszczędnego wykorzystać można także elektryczne ogrzewanie podłogowe. Ze względu na wysokie ceny prądu, które dodatkowo ulegają wahaniom, nie cieszy się ono aż taką popularnością, jak pompy ciepła. Co istotne, koszty ogrzewania domu energooszczędnego takim systemem są jednak niskie. Ponadto podłączając ogrzewanie elektryczne do paneli słonecznych, można jeszcze bardziej obniżyć rachunki za prąd.

Innym sposobem ogrzewania domu energooszczędnego to wykorzystanie automatycznego kotła na pellet. Tego typu paliwo jest nie tylko tanie, ale także ekologiczne. Automatyczne kotły na pellet są wyposażone w podajnik paliwa oraz zapalarkę, co zmniejsza stopień zaangażowania użytkownika w ich obsługę. Wytwarzają ciepło tylko wtedy, gdy budynek tego potrzebuje.

O czym jeszcze warto pamiętać podczas wybierania systemu ogrzewania w domu energooszczędnym?

Wybierając system ogrzewania domu energooszczędnego, należy uwzględnić warunki panujące w budynku lub na działce budowlanej, jeśli nieruchomość jeszcze nie została wybudowana. Ogrzewanie domu powinno być dostosowane do uregulowań prawnych związanych z działką. Jeżeli znajduje się na niej przyłącze do sieci gazowej albo można na niej wydzierżawić zbiornik z gazem płynnym, to warto rozważyć kocioł na gaz ziemny lub LPG. Ceny gazu są jednak niestabilne, gaz, mimo wszystko jest zaliczany do paliw kopalnych.

Problem pojawia się, gdy działka nie ma dostępu do żadnej infrastruktury. Wtedy można zdecydować się na ogrzewanie automatycznymi piecami na pellet lub węgiel. Kotły pelletowe są zdecydowanie łatwiejsze w użytkowaniu i bardziej ekologiczne, a także zastanowić się nad inwestycją w odnawialne źródła energii – pompy ciepła oraz fotowoltaikę. W domach energooszczędnych najczęściej stosuje się nowoczesne inwerterowe pompy, które posiadają wysokie SCOP oraz współpracują z systemem fotowoltaiki. Takie ogrzewanie w eksploatacji jest tanie i ekologiczne.