Utworzone odpowiedzi

Oglądasz 2 wpisy - 1 z 2 (wszystkich: 2)
  • Autor
    Wpisy
  • W odpowiedzi na: Jaki piec Q HIT PLUS i parę pytań do fachowca #59670
    Sebastian
    Uczestnik

    Witam

    Dziękuję za odpowiedź. Ma to jak najbardziej sens.
    Teraz nieco inna kwestia: byłem bardzo do sterownika przekonany, jednak ostatnio czytam dużo i niektórzy polecają bardziej sterowanie miarkownikim zamiast sterownika i dmuchawy. Podobno dmuchawa niezbędna przy miale a do spalania zwykłego węgla miarkownik jest wręcz lepszym rozwiązaniem.
    Przy czym wymagany jest dobry ciąg kominowy. No i tu mam dylemat, gdyż nie wiem w jakiej kondycji jest komin (co prawda jest okresowo czyszczony, ale nie wiem na chwilę obecną jak często i czy to wystarcza).
    Zakładając gorszy wariant to mam pytanie czy przy słabym ciągu lepsza będzie dmuchawa czy miarkownik? Naturalnym wydaje mi się dmuchawa, ale nie jestem ekspertem i może czegoś nie biorę pod uwagę.

    Pozdrawiam
    Sebastian

    W odpowiedzi na: Jaki piec Q HIT PLUS i parę pytań do fachowca #59672
    Sebastian
    Uczestnik

    Dziękuję za odpowiedź. Co do mocy kotła to powinna być wystarczająca (wysokość budynku standard).
    Jakie są wady kontrolera PID, bo o ile na kotłach się nie znam to dobrze wiem co to jest PID i nie mogę sobie wyobrazić jakie wady ma sterowanie w ten sposób (to przecież standard stosowany powszechnie w automatyce)?? Jedynie dobór parametrów pid-a bywa kłopotliwy, ale znając dobrze obiekt (zakładam, że producent jest w stanie przebadać kocioł i dobrać parametry kontrolera) powinien działać bez problemu. Mój znajomy użytkuje taki piec (SAS) i nie narzeka. Z kolei drugi, który nie ma PID-a narzeka, że przy znianie węgla od innego dostawcy musi optymalizować ustawienia sterownika. Wady sterownika bez pida więc znam. Przy każdorazowej zmiania typu paliwa trzeba optymalizować ustawienia. Czy może się mylę, i te zalecane w instrukcji mają sporą tolerancję?
    Proszę mnie przekonać o zaletach stosowanego sterownika w stosunku do PID-a przyjmę każde racjonalne wytłumaczenie.
    Co do zaworu ATV to właśnie taki miałem na myśli pisząc zawór trójdrogowy z termostatem. Nie planuję zaworu mieszającego przynajmniej na teraz. Może w przyszłości tak stąd lepszy sterownik.
    Zakładam, że ustwie na piecu te 65oC i pójdzie to na grzejniki z termostatami i tam będzie regulacja temp. w mieszkaniu.
    Na schemacie z instrukcji i z tego co Pan pisze można stosować 2 zawory trójdrożne: jeden ATV zabezpieczający kocioł i drugi mieszający. Do takiej instalacji CO trzeba dwóch pomp obiegowych plus trzecia do CU – sterownik chyba w standardzie tylu nie obsługuje? W przypadku braku zaworu mieszającego jak mniemam wystarczy jedna pompa?

Oglądasz 2 wpisy - 1 z 2 (wszystkich: 2)