Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Proste rady na niższe rachunki

Największym wyzwaniem w obecnym sezonie grzewczym jest to, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu. Braki surowców i bardzo wysokie ceny prądu, węgla oraz gazu są ogromnym wyzwaniem nie tylko dla odbiorców indywidualnych, ale także dla osób, które zarządzają siecią ciepłowniczą w biurach i budynkach użyteczności publicznej. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Jak zminimalizować straty ciepła i uniknąć wysokich rachunków za ogrzewanie?

Co składa się na koszty ogrzewania?

Koszt ogrzania domu to nic innego, jak cena paliwa, które jest niezbędne do wyprodukowania określonej energii, spełniającej zapotrzebowanie domu na ciepło. Należy jednak zdać sobie sprawę, że to tylko jeden z czynników wpływających na koszty ogrzewania. Do kolejnych zalicza się między innymi termoizolacja budynku oraz jego kształt. Jeżeli bryła budynku nie jest skomplikowana, a jednocześnie zbudowana jest na bazie prostokąta, będzie tracić mniej ciepła, niż skomplikowane budynki z wykuszami, balkonami czy przeszklonymi całymi ścianami. Każdy taki element powoduje bowiem ryzyko powstania mostków termicznych, które będą generować straty ciepła.

Ponadto każde urządzenie grzewcze posiada określoną sprawność, która informuje o tym, ile energii będzie w stanie wykorzystać instalacja na ogrzanie domu. Do wszystkiego należy doliczyć warunki pogodowe. Długa i mroźna zima, choć występuje coraz więcej ciepłych dni w tym okresie, może sprawić, że koszt ogrzania domu będzie dużo wyższy.

Dokonaj przeglądu instalacji przed sezonem grzewczym

Kompleksowy przegląd przed sezonem obejmuje zarówno kontrolę stanu technicznego źródła ciepła, jak i samej instalacji grzewczej. Dzięki temu zyskuje się pewność, że przez cały czas korzystania instalacja będzie zapewniać komfort cieplny. Ponadto regularny serwis sprawia, że systemy grzewcze rzadziej ulegają awariom. Nie można zapominać również o bezpieczeństwie domowników. Zaniedbania związane z konserwacją i serwisowaniem instalacji mogą doprowadzić do tragicznych zdarzeń.

Warto także wspomnieć o tym, że prawidłowo działająca instalacja grzewcza przekłada się na oszczędzanie ciepła. Usterki oraz zła regulacja przyczyniają się bowiem do zmniejszenia wydajności urządzenia, czego efektem jest większe spalanie paliwa. Co istotne, zgodnie z art. ustawy 62 Prawo Budowlane należy przynajmniej raz w roku przeprowadzić kontrolę stanu technicznego wszystkich elementów instalacji grzewczej.

Nie kupuj opału w sezonie grzewczym

Najlepszym okresem na zakup opału jest lato. Według sprzedawców i kupujących latem warunki do składowania drewna, węgla lub innego paliwa, są najbardziej sprzyjające ze względu na duże nasłonecznienie i niską częstotliwość opadów. Dzięki temu składowany opał może pozbyć się nawet kilkunastu procent wilgoci. Warto wcześniej zaopatrzyć się w paliwo do kotła lub pieca, ponieważ:

  • jest tańsze niż w sezonie grzewczym,
  • ma lepszą jakość,
  • jest lżejsze (mniejsza wilgotność),
  • sprzedawcy oferują wyprzedaże i gratisy, np. darmową dostawę.

Zainwestuj w sterowniki, które optymalnie rozprowadza energię cieplną w Twoim domu

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w inny sposób, niż te wymienione powyżej? Nie da się ukryć, że w obecnych czasach oszczędzanie ciepła jest na wagę złota. Liczne podwyżki cen, nie tylko ogrzewania, ale także inny produktów sprawiają, że domowe budżety są coraz szczuplejsze. Rozwiązaniem pozwalającym zaoszczędzić pieniądze w sezonie grzewczym jest instalacja sterowników, które zarządzają instalacją rozprowadzającą energię cieplną.

Dzięki termostatom pokojowym i głowicom termostatycznym można regulować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach, co z kolei daje szansę na niższe rachunki za ogrzewanie. Programowalne termostaty pozwalają ustawić określoną temperaturę w konkretne dni tygodnia lub na dłuższy okres. Obniżenie temperatury w pomieszczeniach, w których rzadziej się przebywa, pozwala wygenerować stosunkowo wysokie oszczędności w sezonie grzewczym.