Kiedy pellet jest najtańszy?

Ceny pelletu w 2022 wzrosły z 850 zł na początku roku do nawet 3000 zł za tonę w grudniu. Do ogrzania przeciętnego gospodarstwa domowego pelletem potrzeba około od 2 do 3,5 ton opału. Na szczęście cena pelletu drzewnego zaczyna powoli spadać, co jest dobrą informacją dla wszystkich właścicieli nieruchomości wykorzystujących to paliwo. Ponadto trzeba uwzględnić rozbieżności w cenach, które zależą od regionu Polski.

Czy tani pellet drzewny to również gorsza jakość?

Ze względu na stale rosnącą popularność kotłów pelletowych, pellet drzewny jest proponowany przez wielu producentów i importerów. Wybór jest ogromny, dlatego nietrudno trafić na opał gorszej jakości. Czy zatem opłaca się kupować tani pellet drzewny?

Zakup niskiej jakości opału, a taki z reguły jest ten określany mianem taniego, może przyczyniać się do zwiększenia kosztów ogrzewania, częstszej konieczności czyszczenia urządzenia i czasami usuwania awarii pieca.

O tym, że pellet nie jest dobrej jakości świadczy między innymi:

  • zbyt duża ilość popiołu po spaleniu opału,
  • zbyt wolne spalanie opału lub gaśnięcie kotła,
  • niska wartość energetyczna,
  • powstawanie dużej ilości nagaru (szlaki),
  • awarie pieca, jak na przykład korozja, uszkodzenia zapalarki lub blokady podajnika.

Dlatego bardzo istotne jest to, aby decydować się na zakup wysokiej jakości pelletu, ponieważ w ostatecznym rozrachunku, koszty ogrzewania wysoko jakościowym produktem będą niższe.

Ile średnio kosztował pellet w 2022 roku?

W 2021 roku i na początku 2022 cena pelletu drzewnego oscylowała w granicach 850-1050 złotych za tonę. Niestety, pod koniec lutego 2022 roku, bezpośrednio po wybuchu wojny na Ukrainie, było to już 1500 złotych, a w kwietniu już prawie 2000 złotych. Cena pelletu rosła więc praktycznie z miesiąca na miesiąc, ku oczywistemu niezadowoleniu klientów. W lipcu i sierpniu cena pelletu wynosiła już 2500 – 3000 złotych za tonę. Na szczęście sytuacja na rynku opałowym się stabilizuje, co przekłada się na spadek cen.

W grudniu ceny zaczęły nieznacznie spadać, ale zależne to jest zarówno od regionu Polski, jak i producenta. Obecnie tonę pelletu drzewnego można kupić za 2000 – 2700 złotych. Są jednak jeszcze miejsca, gdzie nadal trzeba zapłacić 3000 złotych. Powodem rosnących cen były coraz wyższe ceny surowca, które sięgały nawet 300 procent. Ponadto głównie za sprawą polityki sprzedażowej Lasów Państwowych i eksportu drewna okrągłego, rynek musi się mierzyć z niedoborem pelletu. Oczywiście, powodów rosnących cen jest znacznie więcej. Można wymienić mniejszą ilość dostępnych pozostałości drzewnych, wyższe koszty produkcji i ceny materiałów opakowaniowych.

Cena pelletu – w których miesiącach jest najniższa?

W poprzednich latach pellet drzewny opłacało się kupować w miesiącach letnich, kiedy to wszystkie ceny paliw opałowych spadały. Najlepszymi miesiącami wtedy był okres od maja do sierpnia. We wrześniu zwykle ceny pelletu zaczynały rosnąć, ale nie tak gwałtownie, jak w 2022 roku. Podwyżki były nieznaczne i nie odbijały się w takim stopniu na budżetach domowych.

Czy ceny pelletu spadną w 2023 roku?

Ceny pelletu mogą spaść w 2023 roku w okresie, kiedy będzie na niego mniejszy popyt. Standardowo są to miesiące późnowiosenne i letnie. Wiele jednak zależy od tego, jak będzie kształtowała się sytuacja na rynku paliw opałowych. Być może do tego czasu uda się zażegnać kryzys energetyczny, ale nie ma wątpliwości co do tego, że bardzo duży wpływ na to będzie miało to, jak potoczy się konflikt za wschodnią granicą Polski, a także jak będzie wyglądała sytuacja z inflacją.