Jaki wybrać wkład kominowy do pieca na ekogroszek?
Szukając taniego rozwiązania do ogrzewania domu można wybrać cieszące się niesłabnącą popularnością piece na ekogroszek. Są one alternatywą dla kotłów pelletowych i gazowych. Przed zamontowaniem kotła na ekogroszek warto zweryfikować elementy kotłowni, do których chcemy takowy kocioł zamontować.
Kotły na ekogroszek – charakterystyka
Kotły spełniające obecnie najwyższe wymagania emisji spalin (EcoDesign) charakteryzują się podczas pracy bardzo niską temperaturą spalin (dla mocy nominalnej jest to 100-120 stopni C). Spaliny o niskiej temperaturze wymagają zastosowania odpowiedniego komina – idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie komina systemowego ze stali nierdzewnej kwasoodpornej, izolowanego wełną i osłoniętego warstwą blachy nierdzewnej.
W przypadku, gdy w naszym budynku jest już wybudowany komin, należy się wówczas zastanowić czy nowy kocioł na ekogroszek będzie z nim odpowiednio współpracował. Gdy w budynku znajduje się murowany komin ceglany, wskazane jest aby wyposażyć go we wkład kominowy.
Jak działa wkład kominowy?
Wkład kominowy zapewni wytworzenie dla kotła odpowiedniego podciśnienia kominowego zapewniającego wyciąganie z niego spalin. Jego cienka ścianka mając bardzo małą pojemność cieplną, umożliwi szybkie nagrzewanie komina do temperatury roboczej zapewniając jego stabilną pracę. Zastosowanie wkładu kominowego ochroni istniejący już komin murowany przed niekorzystnym wpływem zimnych spalin. Na zimnych ściankach komina woda ze spalin będzie się skraplać, powodując nasiąkanie spoin pomiędzy cegłami. Finalnie doprowadzi to do powstawania plam na ścianach wewnątrz budynku, które dodatkowo będą wydzielały bardzo nieprzyjemny zapach.
Odpowiedni wkład kominowy do pieca na ekogroszek.
W pierwszej kolejności dobieramy średnicę lub kształt wkładu do naszego obecnego komina. Wybierając wkład kominowy warto wziąć pod uwagę materiał z jakiego jest wykonany, rodzaj stali oraz grubość blachy. Kotły węglowe podczas spalania będą emitowały spaliny, które mogą niekorzystnie wpływać na żywotność kominów i wkładów kominowych. W tej kwestii warto zastanowić się nad rozwiązaniem wykonanym z lepszego gatunku stali oraz dobrać grubość blachy – minimalnie 0,8 mm. Optymalnym materiałem na wkład kominowy jest blacha stalowa nierdzewna, kwasoodporna lub stalowa nierdzewna kwaso i żaroodporna.
Jaki wkład kominowy do pieca na ekogroszek będzie optymalny?
Wkład kominowy ma zapewnić odpowiedni ciąg kominowy przy niskiej temperaturze spalin charakterystycznej dla nowoczesnych kotłów na ekogroszek. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie wkładu stalowego ze stali nierdzewnej kwasoodpornej, w izolacji z wełny osłoniętego nierdzewną blachą osłonową.
Wybierając wkład kominowy zawsze warto skontaktować się z producentem takich systemów i zlecić dobór oraz montaż wkładu. Profesjonalne firmy są w stanie przeliczyć parametry komina uwzględniając parametry spalinowe kotła, przez co dobór będzie optymalny i zapewniający odpowiednią pracę.