Kotły na pellet – jaki wybrać?

Heiztechnik

Kotły na pellet stanowią nowoczesne, w pełni zautomatyzowane źródło ogrzewania. Ich wysoki stopień zautomatyzowania oraz rodzaj wykorzystywanego paliwa pozwala na wysokosprawne spalanie, które dodatkowo w niewielkim stopniu zanieczyszcza środowisko naturalne.

Kotły na pellet należą obecnie do jednych z najbardziej zaawansowanych kotłów grzewczych. Swoją wysoką automatyzację zawdzięczają mikroprocesorowemu sterownikowi, który w precyzyjny sposób steruje ilością podawanego paliwa oraz tłoczonego powietrza.

Czym kierować się przy wyborze kotła na pellet?

W celu poprawnego doboru kotła na pellet (mylnie nazywanego również piecem na pellet) należy wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania, uwzględniając zapotrzebowanie na ciepło do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz na pokrycie strat ciepła. Wśród strat możemy wyróżnić: straty spowodowane przenikaniem przez przegrody zewnętrzne (czasem również wewnętrzne), straty wentylacyjne. W przypadku, gdy ogrzewamy zespół budynków (tyczy się głównie kotłów o dużej mocy), uwzględniamy również straty wynikające z przesyłu ciepła. Właściwy dobór mocy kotła, jak również automatyki sterującej, decyduje o jego ekonomice i sprawności.

Kotły na pellet – jaki wybrać?

W ofercie kotłów firmy Heiztechnik znajduje się szeroka gama różnych rozwiązań. Kotły różnią się od siebie przede wszystkim mocą nominalną, budową, wielkością,

wyglądem czy funkcjonalnością. Wybierając jeden z nich, warto zapoznać się z ich specyfikacją, możliwością rozszerzenia ich funkcjonalności o dodatkowe moduły (np. moduł internetowy). Osoby, którym zależy na estetyce, powinny również zwrócić uwagę na ich wygląd zewnętrzny. Oferowane kotły wykonane są z najwyższej klasy materiałów, a dzięki zoptymalizowanym rozwiązaniom budowy komory spalania oraz elementom kontroli procesu spalania cechuje je wysoka sprawność energetyczna oraz niska emisja substancji szkodliwych.

Wśród kotłów dostępnych w ofercie znajdują się:

  • ONE – kocioł charakteryzuje się niewielkim rozmiarem, nowoczesną oraz estetyczną obudową oraz łatwą obsługą. Kocioł występuje w 4 wersjach mocy nominalnej: 8, 11, 15, 20 kW. Konstrukcja, podobnie jak to ma miejsce w przypadku kotłów na ekogroszek, oparte są na wymienniku płomieniówkowym. Spalanie realizowane jest poprzez automatyczny palnik wrzutkowy, który wyposażony jest w zapalarkę (służącą do inicjowania zapłonu pelletu), fotoelement oraz termoelement. Kocioł wyposażony jest w moduł hydrauliczny, na który składa się pompa CWU, pompy zaworu mieszającego, zawór mieszający wraz z siłownikiem. Dodatkowo wewnątrz urządzenia zamontowane jest naczynie przeponowe oraz zawór bezpieczeństwa.
  • ONE BASIC – należy do najnowszej serii kotłów pelletowych. Cechuje go kompaktowa oraz nowoczesna konstrukcja. Wersja kotła 8 kW należy do najmniejszych certyfikowanych kotłów. Kocioł pracuje w standardzie iPell z optymalizatorem procesu spalania OPS Lambda, co gwarantuje najwyższą jakość spalania. Kocioł występuje w 4 wariantach mocy nominalnej: 8, 11, 15, 20 kW.
  • HT DasPell GL 12-60 kW – jest nowoczesnym kotłem grzewczym, którego komora spalania została zoptymalizowana w celu uzyskania wysokiej jakości spalania, czego efektem jest wysoka sprawność oraz niska emisja zanieczyszczeń. Kocioł wyposażony jest w nowoczesny palnik pelletowy z wewnętrznym podajnikiem ślimakowym. Kocioł opcjonalnie może być wyposażony w palnik z automatycznym zgarniaczem szalki. Kocioł występuje w 8 wariantach mocy nominalnej od 12 do 60 kW.
  • Q Pellet GL 12-30 kW – kocioł wyposażony w nowoczesny palnik pelletowy ze zintegrowanym podajnikiem ślimakowym. Opcjonalnie może być wyposażony w palnik z automatycznym zgarniaczem szlaki. Występuje w 5 wersjach mocy nominalnej: od 12 do 30 kW.
  • HT DasPell BOX GL 12-20 kW – stanowi nowoczesny kocioł grzewczy o wysokiej skuteczności wymiany ciepła, który posiada zoptymalizowaną komorę spalania, czego efektem jest wysoka sprawność cieplna oraz niska emisja zanieczyszczeń do atmosfery. Kocioł spełnia ustalenia zawarte w normie PN-EN 303-5:2012, co czyni go kotłem 5. generacji, oraz ma certyfikat „Polskie ciepło”. Występuje w 3 wariantach mocy: 12, 15, 20 kW.
  • HT DasPel LuxGL 12-20 kW – kocioł jest najnowszym kotłem serii GreenLine. Cechuje go nowoczesny wygląd zewnętrzny oraz bogate wyposażenie. Automatyka kotła pozwala mu na obsługę zaawansowanej instalacji grzewczej w trybie pogodowym. Kocioł występuje w 3 wariantach mocy: 12, 15 oraz 20 kW.
  • MAXPell GL 80-450 kW – jego konstrukcja oparta jest na nowoczesnym płomieniówkowym wymienniku ciepła konstrukcji Heiztechnik. Automatyka zainstalowana w kotle pozwala na zaawansowaną obsługę instalacji grzewczej w trybie pogodowym z wykorzystaniem zainstalowanego wewnątrz zaworu mieszającego. Kotły występują w 9 wariantach mocy nominalnej: od 80 do 450 kW. Kotły o mocy nominalnej do 300 kW mają opcję doposażenia w sondę lambda. Kotły powyżej 300 kW mają dwa palniki. Mogą być one wyposażone w różnej wielkości zbiorniki, a nawet całe systemy podawania paliwa z zewnętrznych silosów.