Palnik do pelletu – sprawdź jakie ma możliwości

Heiztechnik

Palnik na pellet stanowi urządzenie, dzięki któremu proces spalania w kotle może przebiegać w sposób kontrolowany. Wskutek jego wykorzystania możliwa jest modulacja mocy w szerokim zakresie.

Palnik na pellet stanowi serce każdego nowoczesnego kotła na pellet. Jego obecność poprawia jakość użytkowania kotła, która polega na wysokim poziomie zautomatyzowania przy minimalnej obsłudze. Jego wykorzystanie zdecydowanie podnosi ogólną sprawność, dzięki czemu możliwe jest w maksymalnym stopniu wykorzystanie potencjału energetycznego zawartego w paliwie, którym jest pellet.

Jak działa palnik?

Palnik jest urządzeniem przeznaczonym do automatycznego spalania pelletu. Zastosowana w nim skośnie położona płaszczyzna podłogi sprawia, iż proces spalania przebiega stabilnie w całym zakresie jego mocy. Dzięki rozdziałowi powietrza na wtórne i pierwotne możliwe jest osiągnięcie optymalnego spalania ze sprawnością do 99%. W wyniku zastosowania współpracującego z palnikiem podajnika ślimakowego eliminowane są wady palników grawitacyjnych, co uniemożliwia zawieszanie się paliwa. Praca palnika realizowana jest poprzez modulowanie mocą w zależności od zapotrzebowania na ciepło.

Palnik HT PellHard

Palnik HT PellHard jest innowacyjnym palnikiem, który przeznaczony jest do spalania pelletu z drewna. Jego konstrukcja oparta jest na wieloletnich doświadczeniach, wskutek czego skutecznie rozwiązano proces precyzyjnego spalania paliwa. Dzięki unikalnemu kształtowi komory spalania oraz dystrybucji powietrza, palniki występują w szerokim zakresie mocy użytkowej, od 14 do 70 kW. Palnik wyposażony jest w zapalarkę, dzięki której praca kotła jest w jak największym stopniu zaawansowana. Rozpalanie paliwa następuje bez udziału człowieka, co znacznie podnosi komfort użytkowania kotła. Dodatkowo w palniku zamontowano optykę, która w pełni kontroluje proces spalania. Palnik wykonany jest z materiałów z najwyższej jakości materiałów: stali żaroodpornej oraz nierdzewnej. Ich zastosowanie umożliwia wieloletnią, bezawaryjną pracę palnika. Koszt palników zaczyna się od ok. 7 tys. zł za palnik o mocy 14 kW, do 14 tys. zł za palnik o mocy 70 kW.

Dla tego typu palnika zaleca się pellet o następujących parametrach:

  • granulacja od 6 do 8 mm,
  • wartość opałowa 17,5 – 19,5 MJ/kg,
  • maksymalna zawartość popiołu na poziomie 1,5%,
  • maksymalna wilgotność 12%.

Maksymalna sprawność spalania wynosi do 99%. Dodatkową zaletą palników firmy Heiztechnik jest duża dostępność części.

Palnik HT PellHard Plus

Palnik HT PellHard Plus jest ulepszoną wersją palnika HT PellHard. Został on wyposażony w zgarniacz szalki, który usuwa jej nadmiar z paleniska. Dzięki temu możliwe jest ponowne rozpalenie palnika nawet przy zastosowaniu paliwa o niższej jakości. Dodatkowo wydłuża to okres bezobsługowej i jednocześnie długotrwałej pracy. Zastosowanie mechanizmu zgarniacza renomowanej firmy gwarantuje długoletnią, bezawaryjną pracę. Paliwem, jakie należy stosować w palniku, jest pellet z drewna o średnicy 6–8 mm klasy A1, A2, i B zgodny z normą PN-EN ISO 17225-2:2014. Dopuszcza się stosowanie paliwa zastępczego w postaci pelletu z łupin pelletu słonecznikowego czy pelletu ze słomy o średnicy 6–8 mm. Należy jednak wówczas pamiętać, iż moc palnika nie może być niższa niż 65% mocy nominalnej. W ofercie są palniki o mocy od 14 do 700 kW. Koszt palnika HT PellHard Plus waha się od kwoty 8 tys. zł za moc 14 kW, do kwoty 130 tys. zł za palnik o maksymalnej mocy 700 kW. Maksymalna sprawność spalania, podobnie jak w przypadku poprzedniej wersji, wynosi do 99%.

Zalety wykorzystania palników

Wśród zalet wykorzystania palników pelletowych możemy wyróżnić:

  • Zautomatyzowany proces rozpalania, pracy oraz czyszczenia, dzięki czemu obsługa kotła, jak i palnika jest bardzo prosta, a zaangażowanie czasu minimalne. W kotłach na pellet, w których zamontowane są palniki, czas bezobsługowej pracy uzależniony jest najczęściej od pojemności zbiornika na pellet.
  • Ciągła praca przez cały rok, niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych, jak również w różnych temperaturach powietrza zewnętrznego
  • Precyzyjny sposób działania dzięki płynnemu sposobowi regulacji podawania paliwa oraz modulację pracy.