Montaż pompy ciepła — na co zwrócić uwagę?

Pompa ciepła to obecnie najlepszy sposób na ogrzewanie budynku, ekonomiczny i ekologiczny. Można cieszyć się komfortem termicznym przez cały rok. Możliwe jest zarówno ogrzewanie budynku, jak i chłodzenie go oraz podgrzewanie wody użytkowej. Istotne jest odpowiednie miejsce montażu pompy ciepła i dobranie optymalnej wydajności urządzenia.

Czy można samemu zamontować pompę ciepła?

Oczywiście możliwe jest zamontowanie pompy ciepła we własnym zakresie, ale nie każdy sobie z tym poradzi. Nie będzie to łatwe zadanie. Łatwo o popełnienie rozmaitych błędów. Jeśli pompa ciepła nie zostanie prawidłowo zamontowana, można zapomnieć o jej właściwym działaniu.
Zwiększa się także ryzyko wystąpienia awarii. Trzeba też liczyć się z tym, że samodzielny montaż, czyli przez osobę bez odpowiednich uprawnień, dyskwalifikuje z otrzymania dofinansowania. Najczęściej nie uzyskuje się również gwarancji producenta.

Instalacja pomp ciepła — wymagane warunki

Instalacja pompy ciepła musi zostać przeprowadzona zgodnie z wymaganiami. Trzeba zamontować właściwie system dystrybucji ciepła w całym budynku. System grzewczy musi zostać dopasowany do temperatury około 50 stopni Celsjusza. Trzeba wyliczyć również przepływ minimalny. Instalacja C.O. musi charakteryzować się wysoką bezwładnością cieplną.

W pierwszej kolejności trzeba obliczyć rzeczywiste zapotrzebowanie cieplne budynku, aby móc dobrać moc grzewczą do swoich indywidualnych potrzeb. Wybiera się miejsce montażu, następnie przystępuje do zainstalowania jednostki wewnętrznej. Niezbędne jest także przeprowadzenie testu szczelności pompy już na etapie jej montażu.

Dopiero potem przechodzi się to zainstalowania układu między pompą a systemem centralnego ogrzewania. Znaczenie ma również właściwe rozmieszczenie czujników temperatury i skonfigurowanie sterownika.

Miejsce montażu pompy ciepła

Pompa ciepła musi znajdować się w odpowiedniej odległości od ściany budynku. Trzeba zachować odstęp mający minimum 30 cm. W przypadku urządzenia split jednostka zewnętrzna musi znajdować się jak najbliżej jednostki wewnętrznej, aby uzyskać optymalną wydajność. Jednostkę zewnętrzną pompy ciepła można umieścić na systemowej konstrukcji lub na cokole z betonu.

Montaż pompy ciepła — jak przygotować dom?

Na montaż pompy ciepła warto zdecydować się podczas budowy domu, ponieważ przekłada się to na oszczędność czasu i pieniędzy. Jest to idealne rozwiązanie dla budynków energooszczędnych i pasywnych.

Zadbać należy o właściwą termoizolację. Dobrym rozwiązaniem będzie także niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe.
Wyznaczyć trzeba również odpowiednie pomieszczenie gospodarcze na pompę ciepła. Niezbędny jest zasobnik do wody użytkowej i bufor. Pamiętać należy także o pozostawieniu miejsca w węźle cieplnym. Musi być go wystarczająco dużo na rozprowadzenie wszystkich elementów armatury.

Ile kosztuje pompa ciepła z montażem?

Zakup i montaż pompy ciepła wiąże się z coraz mniejszymi kosztami, dlatego rośnie liczba inwestorów. Istotne jest, jaki masz typ pompy, jaka jest jej moc. Znaczenie ma powierzchnia użytkowa domu, zakres prac związanych z modernizacją budynku.
Trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 50 000 zł, jeśli ktoś zdecyduje się na skorzystanie z kompleksowej usługi. Za samo zamontowanie pompy i wszystkich elementów instalacji trzeba zapłacić średnio 8000 zł. Oczywiście można obecnie otrzymać dotacje na zakup i montaż pompy ciepła, co pozwala na uzyskanie szybszego zwrotu z inwestycji.