Samoczyszczący palnik na pellet — zalety

Palnik na pellet jest jednym z najważniejszych elementów całego pieca. To miejsce, do którego podawana jest odpowiednia ilość paliwa i powietrza, określona przez sterownik kotła. To właśnie w palniku ma miejsce zapłon i proces spalania. Czym są palniki na pellet? Gdzie można zastosować samoczyszczący palnik na pellet?

Palnik samoczyszczący na pellet — do czego służy?

Samoczyszczący palnik na pellet może być montowany w każdym kotle, który posiada zamkniętą komorę spalania. Jest to nowoczesne rozwiązanie pozwalające na modernizację źródeł ogrzewania tak, by były bardziej ekologiczne, wytwarzały mniej zanieczyszczeń, a ich obsługa była prostsza.

Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie w gospodarstwie domowym zautomatyzowanego ogrzewania, będącego rozwiązaniem prostym, skutecznym i co najważniejsze ekologicznym. Wystarczy tylko nieco urządzenie zmodernizować, a sam palnik umieścić w drzwiczkach lub bocznej ścianie.
Palniki mogą być stosowane do unowocześniania bardzo różnych kotłów. Nawet tych przeznaczonych do paliw stałych.

Konstrukcja palnika samoczyszczącego — czym różni się od zwykłego?

Czy palnik samoczyszczący na pellet różni się pod względem konstrukcji od tego klasycznego? Tak. Jednak nie są to różnice bardzo duże.
Tym, co odróżnia oba modele od siebie, jest przede wszystkim to, że w wersji samoczyszczącej został zastosowany specjalny system automatycznego oczyszczania. Oznacza to, że gromadzone zanieczyszczenia usuwane są bez udziału użytkownika pieca.

Takie palniki posiadają zespół ruchomego rusztu, który poprzez ruchy posuwisto-zwrotne w zaprogramowanych interwałach czasowych, przez cały czas swojej pracy utrzymuje idealne warunki spalania. Konstrukcja palnika samoczyszczącego na pellet umożliwia niemal całkowicie bezobsługowe użytkowanie pieca.

Montaż palnika — czy potrzebny jest serwisant?

Palniki samoczyszczące na pellet mogą być montowane w drzwiczkach kotła lub w jego bocznej części (najlepiej w miejscu palnika retortowego). Jest jeszcze jedna możliwość (wykorzystywana zdecydowanie najczęściej) – palnik może być montowany poniżej rusztu kotła, czyli w popielniku.

Montaż można przeprowadzać na kilka sposobów. Aby zachować jak największą sprawność kotła, warto zlecić to zadanie do wykonania serwisantowi.

Całkowicie samoczyszczący palnik na pellet nowej generacji — dlaczego warto inwestować?

Stosowanie pelletu nie jest drogim typem ogrzewania domu. W tym przypadku koszty można zmniejszyć jeszcze bardziej poprzez automatyczne rozpalanie i wygaszanie, na co pozwala zastosowanie palnika.

Piece wyposażone w samoczyszczący palnik na pellet są niemal całkowicie bezobsługowe, co z pewnością jest rozwiązaniem bardzo wygodnym dla ich użytkowników. Czas, który należałoby poświęcić na rozpalenie ognia, w przypadku stosowania palnika, można poświęcić na mnóstwo innych, znacznie przyjemniejszych spraw.
Dlaczego jeszcze inwestycja w palnik pelletowy to świetny zakup?

Przede wszystkim stosowanie takiego rozwiązania to możliwość zaprogramowania ogrzewania na określony dzień i godzinę. System o wybranej porze uruchomi palnik oraz doprowadzi do jego wygaszenia. Można również zdecydować się na takie ustawienia, w których palnik będzie się uruchamiał tylko wtedy, gdy temperatura otoczenia będzie niższa od tej, którą ustalił użytkownik. Jeżeli będzie wyższa, wówczas palnik nie będzie pracował, a to daje oszczędność opału.

Samoczyszczące się palniki poza tym, że doprowadzają do automatycznego rozpalania i gaszenia, mają zdolność do samodzielnego oczyszczania się, dzięki czemu obsługa pieca zajmuje jeszcze mniej czasu niż w przypadku klasycznych palników.