Pellet klasa A1 — co zyskasz dzięki paliwu o lepszej jakości?

Ekologiczne rozwiązanie opałowe, jakim jest pellet, uważane jest za najbardziej efektywne w procesie wytwarzania energii cieplnej. Nic dziwnego więc, że jego popularność stale rośnie.

Wraz z rosnącym popytem powinna jednak rosnąć również świadomość konsumenta, dlatego dziś opowiemy o znaczeniu jakości pelletu.

Czym jest pellet klasy A1 i dlaczego Twoi domownicy oraz piec Ci za niego podziękują? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Jakie są klasy pelletu?

Głównym narzędziem klasyfikacji klas pelletu jest ogólnoświatowy system certyfikacji ENplus®. Polega on na ścisłym przestrzeganiu wymagających procedur kontroli jakości na całej długości łańcucha dostaw — a więc nie tylko u producentów, lecz również u handlowców, dystrybutorów i innych podmiotów biorących udział w dostarczaniu go klientom. Dzięki temu uzyskuje się określoną jakość pelletu.

Certyfikat ENplus® wyróżnia 3 klasy:

  • pellet A1 — pellet najwyższej jakości, przeznaczony do stosowania w piecach i kotłach ogrzewających gospodarstwa domowe
  • pellet A2 — pellet średniej jakości, wykorzystywany przy większych instalacjach grzewczych
  • pellet B — pellet najniższej jakości, wykorzystywany w piecach wyposażonych w samoczyszczący palnik

Poza klasami ENplus istnieje na rynku klasa DINplus, która wyróżnia takie parametry, jak średnica, długość, gęstość, zawartość popiołu po spaleniu, wilgotność i kaloryczność granulatu.

Co to znaczy, że pellet jest klasy A1?

Pellet drzewny klasy A1, czyli pellet najwyższej jakości, wytwarzany jest zgodnie ze standardami w zakresie użytego surowca, a także procedur kontroli jakości oraz procedur produkcyjnych.

Pellet A1 powstaje z pni drzew oraz z pozostałości po nich. Dla porównania pellet o niższej klasie — A2 — powstaje już z kory, konarów, gałęzi i odpadów drzewnych. Dzięki zachowaniu wyższej czystości pellet A1 cechuje się niską ilością powstającego popiołu oraz azotu.

Warto tu wspomnieć, że w elementach niższej jakości pelletu, np. w korze mogą znajdować się różne zanieczyszczenia mineralne wpływające na jakość spalania — takie jak piasek.

Tylko pellet klasy A1 charakteryzuje się wysokimi parametrami spalania, dając nam tym samym czystość i bezpieczeństwo.

Pellet drzewny — zalety klasy A1

Niska zawartość popiołu i czystość spalania to nie jedyne zalety pelletu klasy A1. Pellet drzewny w tej klasie charakteryzuje się również wysoką efektywnością, a to dzięki swojej dużej kaloryczności. Wysokie parametry spalania zapewniają mniejsze zużycie produktu.

Im niższa klasa pelletu, tym wyższa jego wartość odrzutu, a my musimy zużyć go więcej, by ogrzać ten sam metraż. Konsekwencje tego można odczuć zwłaszcza przy dłuższym użytkowaniu — gorszego jakościowo pelletu trzeba zużywać po prostu więcej. Nie jest on więc opłacalnym rozwiązaniem.

Jednak nie tylko człowiek i środowisko zyskują na używaniu pelletu najwyższej klasy. Nasze urządzenia grzewcze oraz całe domy również!

Dlaczego tak ważna jest jakość pelletu w piecach ogrzewających gospodarstwa domowe?

Spalanie pelletu najwyższej jakości umożliwia poprawną eksploatację kotła, znacząco przedłużając jego żywotność. Spalanie pelletu powinno odbywać się w specjalnie przeznaczonych do tego kotłach pelletowych, które spełniają międzynarodowe normy.

Nieprzemyślane i nieodpowiednie decyzje w tej kwestii mogą wpłynąć na sprawność naszego urządzenia, obniżając jego wydajność, komplikując jego konserwację, a także zakłócając sam proces spalania. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku posiadania mniejszego urządzenia ogrzewającego budynek mieszkalny, ponieważ mają one znacznie niższą tolerancję na odstępstwa od normy niż kotły o większej wydajności.

Wysoka wartość opałowa pelletu A1 pozwala na długie wytwarzanie ciepła, a także na bezpieczeństwo wszystkich domowników oraz całego systemu grzewczego. Ma to kluczowe znaczenie w funkcjonowaniu gospodarstwa domowego.