Panele elektryczne – zasada działania

Heiztechnik

Ogrzewanie panelami elektrycznymi jest jednym z nowatorskich sposobów ogrzewania pomieszczeń. Panele przekazują ciepło, wykorzystując fale elektromagnetyczne, które padając na daną powierzchnię, ogrzewają ją.

Coraz częściej alternatywnym sposobem ogrzewania pomieszczeń, który możemy wykorzystać w domach jednorodzinnych, jak również w budynkach wielkokubaturowych, jest ogrzewanie podczerwienią. Przykładem urządzeń wykorzystujących ten rodzaj fal są elektryczne panele grzewcze. Są to urządzenia o smukłej budowie, zasilane energią elektryczną, które wyglądem mogą przypominać obrazy, dzięki czemu z łatwością wkomponują się w styl nowoczesnego pomieszczenia.

Zasada działania panelu grzewczego

Panele elektryczne dostarczają do pomieszczenia ciepło w formie promieniowania elektromagnetycznego. Promieniowanie cieplne w tego typu rozwiązaniu jest przekształcane na ciepło dopiero podczas zetknięcia z ciałem. Ma to korzystne zastosowanie w przypadku dużych i wysokich hal lub pomieszczeń w obiektach sportowych, magazynach, zakładach produkcyjnych, halach produkcyjnych. Ciepło przekazywane w formie fal podczerwieni zapewnia równomierny rozkład temperatury wewnątrz ogrzewanego pomieszczenia, tworząc przy tym optymalny klimat. Promieniowanie podczerwone jest w łatwy sposób wchłaniane przez ciało człowieka dzięki występującym w nim cząsteczkom wody. Skóra nagrzewa się bezpośrednio i dość szybko.

Zastosowanie ogrzewania podczerwienią

Ogrzewanie podczerwienią może być zastosowane w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie. Rozwiązanie to doskonale sprawdzi się też w przypadku osób, które szukają bezobsługowego, komfortowego oraz relatywnie ekonomicznego ogrzewania. Panele grzewcze na podczerwień (długofalowe promienniki ciepła) wykorzystywane mogą być jako podstawowe ogrzewanie w mieszkaniach i domach, gdzie nie można zamontować innych instalacji. Panele wystarczy zawiesić na ścianie i podłączyć do gniazdka elektrycznego. Mogą być stosowane w dużych pomieszczeniach, jak np. biurach typu open space. Zamontowane na suficie mogą być w zasadzie niewidoczne.

Zalety wykorzystania paneli grzewczych

Wśród zalet wykorzystania elektrycznych paneli grzewczych możemy wskazać:

  • czystość – brak cyrkulacji powietrza wpływa na brak unoszenia się kurzu, co sprawia, iż użytkowanie pomieszczenia jest bardziej higieniczne,
  • szybkie ogrzewanie – temperatura powierzchni wzrasta bardzo szybko względem temperatury otoczenia, odczuwane ciepło jest niemal natychmiastowe;
  • oszczędność miejsca – panele zamontowane na ścianie nie zajmują przestrzeni,
  • cicha praca – brak wbudowanego wentylatora, cicha praca gwarantuje komfort zarówno snu, jak i pracy,
  • oszczędność energii – sprawność wytwarzania energii cieplnej wynosi nawet do 98%,
  • częściowe rozwiązanie problemu z zawilgoceniem ścian oraz pojawianiem się na nich pleśni,
  • pozytywne oddziaływanie przy schorzeniach układu ruchu czy gorszym samopoczuciu,
  • ekologiczne rozwiązanie – panele nie emitują szkodliwych substancji, jak również nie zużywają tlenu,
  • brak kosztów konserwacji,
  • długa żywotność paneli,
  • brak wymogu zakupu kosztownego pieca, budowy kotłowni, prowadzenia instalacji cieplnej, energia dostarczana jest z domowej sieci elektrycznej,
  • brak strat ciepła na przesyle, co ma miejsce w przypadku tradycyjnego ogrzewania wodnego,
  • łatwy montaż.

Kiedy opłaca się stosować panele elektryczne na podczerwień?

Wykorzystanie paneli elektrycznych na podczerwień jest rozwiązaniem kosztownym. Nie wynika ono jednak z faktu ponoszenia wysokich kosztów montażu, gdyż panel jako urządzenie działa niezależnie. Nie ma potrzeby zaopatrywania się również w źródło ciepła, prowadzenia przewodów grzewczych czy wykonywania innych koniecznych prac remontowo-budowlanych czy instalacyjnych. Koszty wynikają z faktu pobierania prądu elektrycznego jako źródła energii, co wiąże się z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi. Koszt 1 kWh energii elektrycznej wynosi około 0,55 zł, podczas gdy koszt ogrzewania pelletem bądź węglem oscyluje w granicach 0,25–0,30 zł za 1 kWh. Dostępne są jednak nowoczesne panele elektryczne, które dzięki zaawansowanej regulacji mogą zaoszczędzić koszty energii, zrównując je niemal z ogrzewaniem za pomocą gazu czy pelletu. Ponadto ogrzewanie podczerwone nie ogrzewa bezpośrednio powietrza, ale powierzchnie, dzięki czemu ciepło jest odczuwane niemal zaraz po uruchomieniu grzejnika.

Zasadniczo to, czy ogrzewanie elektryczne będzie tanie i energooszczędne, zależy między innymi od:

  • efektywności grzewczej,
  • sposobu kontroli temperatury,
  • wskaźnika emisyjności,
  • doboru mocy grzewczej do wielkości i rodzaju pomieszczenia.

Sposobem na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej może być instalacja fotowoltaiczna. Dzięki letniej nadprodukcji energii elektrycznej w ramach rozliczeń energii elektrycznej możemy „odebrać” ją zimową porą, tym samym redukując w znaczny sposób koszty ogrzewania.