Pompa ciepła w starym budynku — czy ma to sens?

Pompy ciepła bardzo szybko zyskują na coraz większej popularności. W szczególności w Polsce inwestorzy upodobali sobie takie rozwiązanie nie tylko do ogrzewania domu, ale także do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Urządzenia tego typu są przede wszystkim ekologiczne, energooszczędne i ekonomiczne. Czy możliwy jest jednak montaż pompy ciepła w starym domu? Czy opłaca się ogrzewać dom takim systemem?

Czy pompa ciepła jest odpowiednia dla starych budynków?

Pompa ciepła w starym budynku może zostać zainstalowana, ale nieruchomość musi spełniać określone wymagania. Mowa przede wszystkim o odpowiedniej termoizolacji.

Jeśli nie będzie ona na wysokim poziomie, odbije się to na współczynniku efektywności SCOP i COP. Co ciekawe, trudniej jest ogrzać budynek o mniejszym metrażu ze złą izolacją niż większy dom o dobrej izolacji termicznej. Jeśli straty ciepła na 1m2 są stosunkowo duże, należy emiterom ciepła zapewnić wysoką temperaturę albo zwiększyć ich powierzchnię.

Mimo że na rynku dostępne są pompy wysokotemperaturowe, to w przypadku niektórych starych kaloryferów nadal może to nie wystarczyć. Rozwiązaniem w tym przypadku może się okazać termomodernizacja i wymiana starych grzejników na ogrzewanie podłogowe. Zmniejszenie strat ciepła to bardzo ważny aspekt, jeśli chodzi o montaż pompy ciepła w starym domu.

Takie działanie może poprawić efektywność jej pracy. Przełoży się to na niższe koszty jej eksploatacji, a to jedna z głównych zalet pomp. Termomodernizacja poza ścianami zewnętrznymi i wewnętrznymi może obejmować również strop i dach, a także wykonanie wentylacji mechanicznej z rekuperatorem oraz wymianę okien i drzwi na nowe.

Jaka pompa ciepła w starym domu będzie najlepsza? Szczególnie polecane są powietrzne pompy ze względu na stosunkowo niski stopień skomplikowania ich montażu do całej instalacji. Za takim rozwiązaniem przemawia dodatkowo niska awaryjność i efektywna praca.

Co trzeba wiedzieć przed zainstalowaniem pompy ciepła w starym budynku?

Pompa ciepła w starym budynku może być urządzeniem, które znacząco wpłynie na oszczędności związane z ogrzewaniem i przygotowywaniem ciepłej wody użytkowej. Koszt montażu instalacji zależy nie tylko od kosztu samego urządzenia, ale także od klasy energetycznej budynku i jego parametrów.

Istotna jest lokalizacja inwestycji oraz potrzeby użytkowników. Koszt całej instalacji dla domu o powierzchni 150m2 może wynieść do 50 tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać o tym, że pompa ciepła w starym domu na przestrzeni kilku lat zwróci się z nawiązką. Ponadto można otrzymać dotacje z rządowych programów – Czyste Powietrze, do likwidacji starego kopciucha oraz ulgę termomodernizacyjną.

Montaż pompy ciepła w starym domu — czy to się opłaca?

Czy pompa ciepła w starym budynku ma sens? Tak, ale pod pewnymi warunkami. Sam montaż urządzenia w słabo zaizolowanym budynku z pewnością nie przyniesie oczekiwanych efektów. Jeśli aktualne zapotrzebowanie budynku na energię jest duże, będzie trzeba podjąć działania, aby je obniżyć. Co istotne, jest możliwość obniżenia wszystkich kosztów termomodernizacji dzięki rządowym dotacjom.

Pompa ciepła w starym budynku montowana jest najczęściej w 2-3 dni, jeśli jest to model powietrzny. Natomiast gruntowa pompa wymaga wykonania odwiertów, co znacznie wydłuża czas realizacji inwestycji. Co do miejsca jej usytuowania nie ma konkretnych wytycznych technicznych. Można jednak spotkać się z opinią, że jeśli ma ona odpowiadać tylko na ogrzewanie budynku, to powinno się ją zamontować od strony południowej. Jeśli jednak ma także służyć do przygotowywania CWU lepszym rozwiązaniem będzie montaż od strony północnej.

Z pewnością pompa ciepła w nieocieplonym budynku nie będzie efektywnie spełniać swojego zadania. Jednak w przypadku, gdy dom ma dobrą izolację, tego typu urządzenie wpłynie nie tylko na obniżenie rachunków, ale zapewni także komfort cieplny.