Sezon grzewczy tuż za rogiem. Jak ekonomicznie ustawić piec na pellet?

Sezon grzewczy w tym roku budzi wiele obaw. Rosnące ceny paliw i opału stanowią powód do niepokoju.
W tym artykule podpowiemy Państwu kilka wskazówek, które pomogą Wam przetrwać nadchodzącą zimę i zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Historia pelletu związana jest z konfliktem zbrojnym (1973) pomiędzy Izraelem, a sprzymierzonymi siłami Egiptu, Syrii, Jordanii, Libii, Maroka i Iraku. USA wsparły Izrael w tym konflikcie. Doprowadziło to do nałożenia embarga na sojuszników USA i państwa zachodnie. Efektem tego były drastyczne z punktu widzenia społecznego ograniczenia wykorzystania energii.

Zaczęto gorączkowo poszukiwać alternatywnych źródeł energii.
Tak oto narodziła się koncepcja przetwarzania trocin, wywodząca się z Brownsville w stanie Oregon, gdzie powstała pierwsza na świecie fabryka pelletu.

Sezon grzewczy tuż za rogiem. Jak ekonomicznie ustawić piec na pellet?

Podobnie jak niemal 50 lat temu dziś cały świat również zatrząsł się w posadach w wyniku zbrojnego konfliktu na Ukrainie. Sezon grzewczy spędza sen z powiek wielu Polakom. Niektórzy są zmuszeni brać kredyt, by kupić opał, który zimą pozwoli im ogrzać swoje domy.

Pellet to bardzo dobre paliwo grzewcze, pod warunkiem, że wybierzemy odpowiedni piec i zakupimy pellet dobrej jakości, który następnie będziemy dobrze składować i przechowywać.

Prawidłowe ustawienie pieca ma ogromne znaczenie dla ilości spalanego pelletu i jego wydajności.
Pozostaje pytanie, jak ustawić kocioł optymalnie by ekonomicznie, ale skutecznie ogrzać dom tej zimy.

Jak ustawić parametry pieca na pellet?

Aby optymalnie ustawić parametry pieca na pellet musimy wziąć pod uwagę następujące parametry:

  • Ilość podawanego do spalania paliwa, która odpowiada za moc naszego kotła
  • Ilość podawanego powietrza, która odpowiada za jakość spalania.

Wiele osób decyduje się na samodzielny montaż i zaprogramowanie pracy kotła. Warto przed tym dokładnie przestudiować instrukcję obsługi i zarezerwować sobie czas na obserwowanie oraz weryfikację wybranych przez Państwa ustawień.

Siła nadmuchu, optymalna temperatura, czas podawania peletu – to tylko niektóre z kluczowych pytań, na które będzie trzeba uzyskać odpowiedź.

Temperatura kotła na pellet

Kotły na pelet powinny być użytkowane przy temperaturze pracy powyżej 70°C oraz temperaturze powrotu wody z instalacji nie mniejszej niż 45 – 55°C. W ten sposób zabezpieczamy piec przed tzw. korozją niskotemperaturową i wydłużamy żywotność kotła.

Proszę pamiętać, że temperatura spalin w kotle na pellet jest bardzo niska. Skutkuje to intensywnym wydzielaniem wilgoci w kominie i gromadzeniem wykwitów. Należy zatem zadbać o unikanie gromadzenia kondensatu ze spalin w kominie, które nie posiadają odpowiedniej wkładki stalowej.

Nadmuch powietrza

Nadmuch powietrza to zmienna, której ustawienie zależy od rodzaju wykorzystywanego pelletu. Odpowiednio ustawiony nadmuch pozwala zachować żywotność pieca na dłużej, ponieważ umożliwia całkowite dopalenie paliwa. Tlący się długo materiał wydziela zanieczyszczenia, które osadzają się na ścianach kotła. Ustawiając ten parametr musimy zatem obserwować kocioł i popiół – jeżeli jest w nich dużo grudek należy dokonać zmiany ustawień i zwiększyć siłę nadmuchu o ok. 10-15%.

Piec na pellet z podajnikiem – czas podawania pelletu

Paliwo powinno być podawane co kilka/kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund. Informacja ta jest podana w instrukcji. Ustawiając czas podawania pelletu należy wziąć pod uwagę moc palnika. Im większa, tym więcej pelletu trzeba dostarczyć. Zbyt mało podanego paliwa spowoduje obniżenie temperatury i zatrzymanie pracy pieca. Nie należy jednak przesadzić – zbyt duża ilość spowoduje nieefektywne spalanie. Paliwo nie zdąży się spalić zanim zostanie wypchnięte z paleniska przez kolejne porcje.