Jak rozpoznać dobry pellet?

Pellet jest paliwem, które z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Dzieje się tak, ponieważ z powodzeniem zastępuje tradycyjne surowce do ogrzewania domu, jak drewno czy węgiel. Dobry certyfikowany pellet drzewny jest ekologiczny, a przy tym wysokoenergetyczny, co sprawia, że jego spalanie jest wydajne. Oczywiście wiele zależy od jakości produktu, gdyż spalanie pelletu niskiej jakości ma istotny wpływ na kocioł i wiąże się z wyższymi kosztami ogrzewania. Jak więc rozpoznać dobry pellet?

Jaki pellet jest dobry?

Podstawową kwestią, a zarazem najważniejszą zasadą, jaką należy kierować się podczas wyboru pelletu dobrej jakości, jest sprawdzenie, jaki rodzaj pelletu jest zalecany do danego pieca. Informacje na ten temat znajdują się na tabliczce znamionowej. Warto także spytać fachowców, którzy zajmują się montowaniem pieców na pellet, gdzie kupić najlepsze paliwo. Będą oni również wiedzieć, jak odczytać poszczególne symbole na etykiecie i wytłumaczą, na jakie czynniki zwrócić uwagę podczas pierwszego dozowania paliwa i jakich efektów się spodziewać.

Drugą ważną sprawą jest to, aby nie dać się kusić okazjom, czy ofertom specjalnym gdzie próbuje się sprzedać często produkty o nieokreślonej jakości. Pellet drzewny powinien mieć specjalny certyfikat — klasy EN Plus A1 lub DIN PLUS. Znaczek certyfikatu musi zawierać numer przydzielany każdorazowo do producenta. Warto podkreślić, że dobry pellet gwarantuje wysoka jakość spalania i chroni kocioł przed awarią. Wymogi dla pelletów, które mają certyfikat DIN Plus to kaloryczność nie mniej jak 18 MJ/kg oraz zawartość popiołu nie więcej niż 0,7%.

Jak sprawdzić, czy pellet jest dobry?

Pellet dobrej jakości nie zawiera kory, piasku, ani innych dodatków. Produkuje się go z czystej trociny drzewnej i najczęściej ma on średnicę 6 lub 8 mm. Granulki powinny mieć gładką strukturę, kolor powinien być jednolity, ale należy pamiętać, że nierównomierny odcień może być wynikiem dodania zanieczyszczeń lub dodatków podczas produkcji. Podczas wyboru produktu warto jeszcze zwrócić uwagę na jego wilgotność. Jeśli pellet się rozpada, to oznacza, że ma w sobie dużą ilość wody lub był prasowany przy niskim ciśnieniu.

Czy istnieje tani dobry pellet?

Niska cena opału nie oznacza, że jest to dobry pellet. Jeśli coś jest bardzo tanie, to nie może być dobre. Pellet niskiej jakości często jest wzbogacony różnymi dodatkami, jak np. pył MDF, który na pierwszy rzut oka ciężko zauważyć. Ponadto trzeba poruszyć kwestię tego, co było już wcześniej napisane. Najlepszy pellet musi posiadać certyfikat, a jak wiadomo jest on kosztowny. To z kolei przekłada się na wyższą cenę pelletu.

Na pytanie “Jaki pellet polecacie?” odpowiemy…

Przede wszystkim dobry pellet powinno się kupować u sprawdzonych producentów lub dystrybutorów. Pellet często kupowany jest od lokalnych małych producentów. Powinien on być opatrzony certyfikatem, potwierdzającym jego jakość, a także nie zawierać żadnych dodatków. Lokalni producenci oferują bardzo często certyfikowany pellet bardzo dobrej jakości w bardzo dobrej cenie, ponieważ pellet sprzedawany jest bezpośrednio bez dodatkowych marży handlowych.