Utworzone odpowiedzi

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)
  • Autor
    Wpisy
  • W odpowiedzi na: Jaki kocioł Heiztechnik na pellet wybrać? #72144
    daniel
    Uczestnik

    Dziękuję za informacje.
    A jak jest z pozostałymi kotłami, czy technologicznie wszystkie spełniają takie same parametry i różnią się jedynie designem?
    Chciałbym wybrać dla siebie najlepszą z możliwych opcji.
    Pozdrawiam

    W odpowiedzi na: Jaki kocioł Heiztechnik na pellet wybrać? #72147
    daniel
    Uczestnik

    Dzięki bardzo za wszystkie rady, pomału wszystko składam do kupy.

    Teraz mam pytanie w zasadzie od którego powinienem zacząć. Wysokość moje kotłowni to tylko 170 cm.
    Stary piec ma tylko 80 cm wysokości, a teraz spojrzałem na stronę producenta i tam jest podana wysokość, aż 140 cm kotłów.
    Nie spodziewałem się, ąż takiej różnicy i zastanawia mnie czy da radę bez problemu zainstalować kocioł na pellet?

    Zastanawia mnie jeszcze jak dobrać moc kotła.
    Na stronie https://cieplowlasciwie.pl/start po wpisaniu danych mojego domu wychodzi, że potrzebuję na ta chwilę kocioł o mocy 13-14 kw. Więc modele o mocy 15 kw powinny jeszcze być dobre. Jeżeli jednak ocieplę strop, a na pewno w końcu to zrobią jak odłożę fundusze, przelicznik pokazuje potrzebny kocioł o mocy 7-10 kw. Jaki wybrać? Czy 12kw da radę przy nie ocieplonym stropie? Co jak wybiorę jednak 15kw i ocieplę strop? Czy wtedy nie będę tracił na paliwie zbyt dużo? Czy te 3 kw różnicy między kotłami będzie zauważalne?

    W odpowiedzi na: Jaki kocioł Heiztechnik na pellet wybrać? #72149
    daniel
    Uczestnik

    Będę pamiętał o tym zgarniaczu szlaki, poczytałem przed chwilą trochę o nim i  wydaje się być ważnym elementem.
    Czy na coś muszę jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze kotła, by nie było problemu z czyszczeniem palnika, zapychaniem się pelletu itp?

    Ogólnie to oprócz okna mam kratkę nad schodami do kotłowni, nigdy jej nie zatykam. Zastanawiam się czy do tej kratki, która jest około 3 metrów na poziomem terenu mogę dorobić zetkę. Wyglądało by to tak, że dolny wywiew dałbym równo ze schodkiem (kratka jest dokładnie nad schodami), wtedy znajdowałby się ona na wysokości około 40 cm nad podłogą w kotłowni. Tylko wtedy od zetki po podłodze miałbym około 3,5 metra do kotła, nie za daleko?
    Z czego taką zetkę można wykonać, czy zwykła rura spiro była by dobra czy do tego są specjalne systemy? 

    Innym rozwiązaniem byłoby wykucie otworu pod sufitem kotłowni (piwnicy), a wtedy wylot znajdował by się tuż nad poziomem terenu pewnie. Nie wiem czy nie za nisko. Za bardzo nie mam speca nigdzie od takich rzeczy, teraz mało kto ma kotłownię w piwnicy.

    Pewnie wygłupię się tym pytaniem. Czy zawsze jest kondensat? Woda będzie się zbierać wewnątrz komina rozumiem? Istnieją jakieś systemy żeby ją przechwycić? Muszę zmienić kominiarza on twierdzi, że przy pellecie nic się nie będzie działo.

    I jeszcze ciekawi mnie jaki powinien być przekrój komina do takiego kotła? Czy producent podaje te info w specyfikacji bo jakoś nie rzuciło mi się w oczy?

    W odpowiedzi na: Jaki kocioł Heiztechnik na pellet wybrać? #72151
    daniel
    Uczestnik

    O pompie ciepła nie myślałem, to rozwiązanie chyba jest o wiele droższe i w instalacji i następnie w kosztach ogrzewania zgadza się?
    Obecnie wychodzi mi na ogrzewanie wody około 80 zł miesięcznie, biorąc pod uwagę, że piec na pellet nawet w lato będzie pobierał energię elektryczną do rozpalenia w celu podgrzania wody raczej dużej oszczędności nie będzie. Do tego zasobnik musiałbym umieścić w piwnicy pewnie gdzieś przy kotle, a stamtąd droga do baterii się wydłuży. Przez to znacznie wzrośnie zużycie wody.
    Przynajmniej tak mi to kiedyś ktoś wytłumaczył, a ja w tym widzę sens.
    Ale tak jak mówię jestem totalnym laikiem jeżeli chodzi o tematy ogrzewania i ogólnie hydrauliki.

    W odpowiedzi na: Jaki kocioł Heiztechnik na pellet wybrać? #72152
    daniel
    Uczestnik

    Dzięki za sugestie.
    Oczywiście wiem, że tak tanio jak węglem obecnie nie ogrzeję już w przyszłości domu, ale w końcu trzeba odejść od starego kopciucha.
    Jak mam być szczery, to o ht one sporo na różnych forach jest niepochlebnych treści, więc bardziej zastanawiałem się nad kotłami typu: 
    HT DasPell LuxGL 12 – 20 kW
    Q Pellet GL 12 – 30 kW
    HT DasPell GL 12 – 60 kW
    Tylko nie bardzo widzę, w nich różnicę poza wyglądem.
    W kotłowni mam dużo miejsca, tylko jest to piwnica, jest tam jedno okno na wysokości poziomu ziemi na zewnątrz, oraz okno bezpośrednio na ścianie klatki schodowej, które jest zawsze otwarte podczas rozpalania pieca. Dodatkowo jest kratka wentylacyjna znajdująca się około 3 metrów nad poziomem ziemi, znajduje się ona również na klatce schodowej do piwnicy, więc może by dało radę bez tej zetki jak myślicie? 

    Komin jest stary myślałem żeby włożyć w niego wkład kominowy, ale ostatecznie biorę pod uwagę zburzenie starego i wymurowanie ceramicznego, są takie gotowe „klocki”. Bo komin nowy na zewnątrz to chyba słaby pomysł. Pytałem już o radę pewnego miejscowego kominiarza, ale oprócz  tego że skasował mnie na 50 zł to nie odpowiedział mi na żadne z moich pytań.

    Oczywiście ostatecznie będę kontaktował się z kimś z działu sprzedaży, ale najpierw zależy mi na opinii innych użytkowników

Oglądasz 5 wpisów - 1 z 5 (wszystkich: 5)