Utworzone odpowiedzi

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)
  • Autor
    Wpisy
  • W odpowiedzi na: Podtrzymanie #80085
    Pawel C
    Uczestnik

    Moc kotła to 20KW w moim przypadku, więc programowo ograniczona moc minimalna do jakiej mogę zejść to 6KW. A podtrzymanie to moim zdaniem jedyna opcja w takim właśnie wypadku na zasymulowanie mocy mniejszej niż minimalna, aby pozwolić zachować jakąś ciągłość pracy kotła. Co prawda HT900 daje możliwość pokaźnej regulacji jeśli chodzi o moc w trybie podtrzymania bo od 50-70% mocy maksymalnej, ale dla nadmuchu to niestety mowa tu o max 20%.

    Byc moze przy cieplejszych dniach owocne okaże się programowe obniżenie mocy maksymalnej kotła, ale to czas pokaże.

    W odpowiedzi na: Podtrzymanie #80084
    Pawel C
    Uczestnik

    Bez zbędnych porównań w takim razie. U mnie instalacja bez bufora ciepła, ok 170m2 do ogrzania, podłogówka. Na piecu ustawione 66*C (nominalna), po przekroczeniu piec przechodzi w podtrzymanie i takim sposobem dobija do ok 73-75*C, a potem temperatura zaczyna spadać aż wróci do 65*C kiedy to piec przejdzie płynnie do trybu praca bez zbędnego rozpalania. Dzięki temu można zapanować nad ilością rozpaleń.

    Histereza kotła ustawiona na 12*C, dzięki czemu nawet gdy temp. w podtrzymaniu dobije na 78*C to piec się wygasi nie dobije do 80*C i nie włączy się alarm (bo paliwa na palniku jest niewiele).

    Tak jak wcześniej pisałem, moje dotychczasowe testy wskazują, że opcja z tak ustawionym podtrzymaniem pozwala mi zaoszczędzić ok 3kg na dobę.

    Wcześniej z ustawieniami 70*C (nominalna), wygaszaniu z histerezą 15*C temperatura na kotle spadała w 20-25min i następowało ponowne rozpalanie.

    Oczywiście diametralna zmiana warunków atmosferycznych wymaga drobnych korekt przy dawce i nadmuchu w podtrzymaniu ale niewielkich.

    Dlatego właśnie kibicuję koledze Markowi w dalszych testach, bo uważam, że warto.

     

    W odpowiedzi na: Podtrzymanie #80077
    Pawel C
    Uczestnik

    Z moich własnych testów wynika, że doprowadzenie kotla do pracy prawie ciaglej z małą mocą ma jak największy sens jeśli chodzi o oszczędność opału. Bo chyba tym należy się głownie martwić w tych czasach a nie grzałką, która notabenę w nowym cenniku kosztuje już ~210zł.

    Pozwolę sobie tutaj przytoczyć wpis SERWISu z postu: https://heiztechnik.pl/forum/6-kotly-z-podajnikiem/topic/3991-ustawienia-modulow-i-parametrow-ht-daspell-gl-20kw-ht-tronic-900/

    „Zastanów się, kiedy zużycie paliwa będzie mniejsze i zużycie samochodu również w przypadku jednostajnej jazdy autostradą z prędkością 140 km/h i dla przykładu jazdą z prędkością 200 km/h, hamowaniem co 20 minut, czekaniem i ponownym starcie i tak w kółko. Odpowiedź jest jasna. W kotle jest podobnie.”

    To teraz pytanie jak to niby osiągnąć bez potrzymania? Oczywiście brak podtrzymania ma sens w ciepłe dni no i latem, ale raczej nie zimą.

    No chyba ze ktoś ma tak zawyżoną moc kotła w porównaniu do odbiorów jakie potrzebuje zimą, że faktycznie czas postoju wynosi ok 1h.

    @Mare – po wejsciu w menu serwsiowe w trzybie podtrzymania powinienes miec mozliwosc ustalenia mocy kotla w podtrzymaniu i % wartosci nadmuchu. Wartosci są okrojone i mozna je zmieniac o drobne odhylenia, jezeli problem wciąż występuje, to proponuję pokombinować z tymi dwoma wartosciami. U mnie w kotle 20KW to 50% mocy i 20% nadmuch w podtrzymaniu.

    W moim konkretnym przypadku: praca z ciaglym wygaszaniem a praca z podtrzymaniem to roznica ok 3kg dziennie (20kg zuzycie nominalne).

    W odpowiedzi na: Długie wygaszanie kotła #80033
    Pawel C
    Uczestnik

    @SERWIS1 – Kurcze, wielkie dzięki! Z tym hasłem to jakbym kupił drugi piec. Wygasił się w 4min zamiast 30min. Jaka oszczędność opału i energii…

    W odpowiedzi na: Długie wygaszanie kotła #80031
    Pawel C
    Uczestnik

    Witam, swiatlo nie wpada przez szczeliny (czujnik w drzwiczkach), bo przy zgaszonym swietle w kotlowni wszystko dziala dokladnie tak samo, czyli wahania wskazan czujnika. Czujnik co jakis czas przeskakuje z wartosci 2-3% na 8-9% nie wiadomo dlaczego. Co prawda jak kociol juz stanie, to wskazanie czujnika się jakby stabilizuje. Nie wiem czy chodzi tu o zaklocenia czy drgania wydawane przez krecenie podajnika (ale polaczenia przewodowe sprawdzilem, wszystko dobrze siedzi w zaciskach). Problem w tym, ze czujnik dla celow testowych zamontowalem inny i to wcale nie pomogło.

    Dlatego interesuje mnie opcja podpowiedziana przez serwis czyli zmiana ustawien (czasow) wygaszania, tylko w moim sterowniku nie widze takich ustawien. Dlatego prosilbym @SERWIS1 o uscislenie czy to wogole jest dostepne w mojej wersji softu czy trzeba wykonac jakis upgrade itp.

    W odpowiedzi na: Długie wygaszanie kotła #80028
    Pawel C
    Uczestnik

    @SERWIS1 – Problem polega na tym, ze w mojej wersji softu (wersja 2.5.26) nie ma w menu serwisowym Ustawień WYGASZANIA. Są dla rozpalania, pracy, czyszczenia, podrtrzymania, ale brak dla wygaszania. Czy to się jakoś odblokowuje? To mogloby faktycznie pomoc rozwiazac problem.



    @Mateusz
    Żurek – dzięki za podpowiedź, zacząłem od przeważenia. Pomimo tego, że palnik jest totalnie wygaszony (sprawdzone kilkukrotnie przy otwartym kotle), następują wahania wskazań czujnika.

    • Ta odpowiedź została zmodyfikowana 1 rok, 6 miesięcy temu przez Pawel C.
    W odpowiedzi na: Podtrzymanie #80003
    Pawel C
    Uczestnik

    @Marek – zgadzam się w 100% z tym, że mozliwosci w sterowniku dla uzytkownika powinny byc wieksze, tym bardziej w dobie aktualnych cen opału. Obawiam się tylko, że niepotrzebnie obaj wpakowalismy sie w kotły klasy 5tej co zdaje się nakłada pewne wymogi a co za tym idzie ograniczenia dla uzytkownika (te kotly szly na dofinansowanie). Ja również uważam, że podtrzymanie ma jak najbardziej sens, gdyz samo rozpalenie i wygaszenie to ogromna strata energii dla pieca, ktora zwyczajnie niepotrzebnie idzie w komin.

    Co do wazenia pelletu, to wykonujac kilka pomiarow pod rzad wydaje mi się, że zawsze otrzymasz rozne wyniki z lekka odchyłką, zawsze się zdarzy, że slimakowi wpadnie wiecej lub mniej pelletu, to nie apteka, dlatego tez wazne jest obserwowanie jak piec pracuje i ewentualne wprowadzenie drobnych korekt w jedna czy druga strone.

    W odpowiedzi na: Podtrzymanie #80001
    Pawel C
    Uczestnik

    Biorac na logike, w tym sterowniku masz na to wplyw zmieniajac dwa parametry: kalorycznosc i ilosc podawanego paliwa. jesli zmian po przewazeniu nie widac, to byc moze masz za wysoko ustawiona kalorycznosc w porownaniu do tego czym palisz.

    Sterownik oblicza sobie dawke potrzebnego paliwa na podstawie tych danych ktore mu podales. Dobrze by bylo znac kalorycznosc opalu i wpisac tam wartosc rzeczywista, ale z kalorycznoscia bywa roznie. Generalnie polecam porobic testy zmieniajac jeden z tych parametrow na raz i obserwujac zachowanie kotla.

    U mnie podtrzymanie wrecz powodowalo zbyt szybki dalszy wzrost temp. wiec dzialalem w druga strone, ale da sie to ustawic jak w zegarku tylko troche czasu.

Oglądasz 8 wpisów - 1 z 8 (wszystkich: 8)